Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2022, 17:50

Odklad súdnej mapy považuje šéf okresného súdu Bratislava I za potrebný

Nie je totiž stále vyriešené praktické fungovanie bratislavského mestského súdu.

Prípadný polročný odklad súdnej mapy je potrebný, ministerstvu spravodlivosti by poskytol dostatok času na zabezpečenie viacerých budov súdov. Pre TASR to uviedol predseda Okresného súdu Bratislava I René Milták.

"Úspešnosť súdnej mapy je úzko previazaná s transparentnosťou," vyhlásil. Tá podľa neho spočíva v tom, aby trestní sudcovia a zamestnanci Mestského súdu (MS) Bratislava I sedeli v jednej spoločnej budove a nie na piatich pracoviskách. Priblížil, že momentálne sa nachádzajú v Starom Meste, Ružinove, Novom Meste, Dúbravke a Petržalke.

Milták upozornil, že k 1. januáru 2023 reálne hrozí stav, že MS Bratislava I nebude sídliť v jednej budove. To môže mať podľa neho za následok neprehľadnosť v súdnych konaniach. "Posunutím účinnosti zákona sa zvýši šanca na lepšiu materiálnu a personálnu pripravenosť, pokiaľ ide o vznik a najmä úspešný a efektívny rozbeh MS Bratislava I," skonštatoval. S tým podľa neho súvisí aj prechod z národného na centrálny ekonomický systém.

Doplnil, že ministerstvo im stále neoznámilo, v ktorej budove by mal od 1. januára 2023 sídliť MS Bratislava III a MS Bratislava IV. Práve do budovy určenej pre MS Bratislava IV by sa do konca tohto roka mal presťahovať celý civilný úsek z bývalého Okresného súdu Bratislava I, ktorý sídli v Justičnom paláci.

"Vyzerá to tak, že od 1. januára ostanú civilní sudcovia a zamestnanci sedieť v sídle MS Bratislava I, a to na úkor trestných sudcov a zamestnancov," poznamenal. Tí sa momentálne nachádzajú v terajších budovách Okresných súdov Bratislava II až V.

Uviedol, že reformu súdnej mapy bude môcť ministerstvo po prípadnom polročnom odklade naplniť, ak zabezpečí užívateľnú a prevádzkyschopnú budovu pre MS Bratislava III a MS Bratislava IV. Práve miesto ich pôsobenia je podľa neho elementárnou otázkou. "Ak by mal po 1. januári 2023 ostať status quo ohľadom sedenia sudcov a zamestnancov, považujem realizáciu zmeny za veľmi komplikovanú a neprehľadnú," dodal s tým, že jedna vec je zrealizovať zmenu, druhá vec je, aký účinok bude mať zmena v praxi. To ukáže podľa neho až samotný čas.

Ministerstvo spravodlivosti SR tento týždeň pre TASR uviedlo, že zvažuje ako jednu z možností polročný odklad účinnosti novej súdnej mapy. Finálne rozhodnutie však zatiaľ nepadlo. Zmeny majú začať platiť od 1. januára 2023.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 31 minútami

V Petrohrade otvorili vôbec prvé queer múzeum v Rusku. Pre zákon o úplnom zákaze propagovania „netradičných sexuálnych vzťahov“, ktorý nedávno prijala Štátna duma, však bude múzeum fungovať len pár dní. Keď totiž zákon nadobudne účinnosť, bude existencia múzea protiprávna. (tasr)

pred 50 minútami

Futbalisti Brazílie zvíťazili v zápase G-skupiny majstrovstiev sveta v Katare nad Švajčiarskom 1 : 0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov. (tasr)

pred 2 hodinami

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred 3 hodinami

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 3 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.