Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2022, 16:53

O osude zajatého riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne sa stále nič nevie

Rusko poskytlo Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu nejasnú informáciu o tom, že Ihor Murašov "bol dočasne zadržaný, aby odpovedal na otázky".

Ukrajina v sobotu vyzvala na okamžité prepustenie riaditeľa ukrajinskej Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES), ktorého v piatok zajali ruskí okupanti. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej Kyjev rozhodne odsúdil "nezákonné zadržiavanie" riaditeľa ZAES Ihora Murašova.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v sobotu uviedla, že Rusko ju informovalo, že "generálny riaditeľ jadrovej elektrárne v Záporoží bol dočasne zadržaný, aby odpovedal na otázky".

Ani MAAE, so sídlom vo Viedni, bezprostredne neposkytla bližšie informácie, dodala AP.

Ukrajinský štátny podnik Enerhoatom, ktorý najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe prevádzkuje, v sobotu uviedol, že Murašova zadržali okolo 16.00 h miestneho času, keď sa vracal z elektrárne do mesta Enerhodar.

"Zastavili auto a so zaviazanými očami ho odviezli neznámym smerom. V súčasnosti nemáme nijaké informácie o mieste pobytu Ihora Murašova a jeho osude," píše sa vo vyhlásení agentúry.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení deklarovalo, že "tento zločin je ďalším aktom štátneho terorizmu zo strany Ruska a predstavuje vážne porušenie medzinárodného práva. Rusko ho musí okamžite prepustiť."

Šéf Enerhoatomu Petro Kotin vo svojom vyhlásení zdôraznil, že Murašov ako generálny riaditeľ nesie hlavnú a výlučnú zodpovednosť za jadrovú a radiačnú bezpečnosť elektrárne a jeho zadržanie môže ohroziť jej prevádzku.

Záporožskú jadrovú elektráreň okupujú od marca ruské invázne sily, pracuje tam však ukrajinský personál.

Hovorcovia Enerhoatomu v sobotu pre agentúru AP uviedli, že zamestnanci ZAES musia podávať hlásenia aj do ruskej štátnej agentúry Rosatom, ktorá prevádzkuje ruské jadrové elektrárne.

Inzercia

Murašov bol proti odovzdaniu ZAES pod správu Rosatomu, ale hovorcovia Enerhoatomu nevedeli potvrdiť, či to bol dôvod jeho zadržania a únosu.

Podľa hovorcov Enerhoatomu mal Murašov prístup k bezpečnostným kódom, koordinoval všetky práce v elektrárni, zabezpečoval dodržiavanie protokolov a podával správy do Kyjeva. Ukrajinské úrady ho poverili vedením elektrárne niekoľko dní pred vpádom ruských jednotiek na Ukrajinu.

Napriek tejto situácii Enerhoatom uviedol, že nestratil spojenie s elektrárňou a jej personál naďalej do Kyjeva hlási všetky dôležité parametre o jej fungovaní.

Elektráreň sa počas vojny opakovane dostala do krížovej paľby, z ktorej sa Rusko a Ukrajina obviňovali navzájom.

Elektráreň je pre Rusko strategickou trofejou a je súčasne jedinou jadrovou elektrárňou, ktorá sa ocitla v ohnisku modernej vojny: aktívne boje v jej blízkosti znamenajú, že elektrinu zrejme nezačne vyrábať tak skoro, a to ani v prípade, že by Rusko do elektrárne dosadilo vlastné vedenie a špecialistov.

ZAES je podľa AP "mestom v meste" - pred vojnou v nej pracovalo približne 11 000 ľudí.

Záporožská oblasť je jedným zo štyroch ukrajinských regiónov, ktoré Rusko v piatok formálne anektovalo. Kyjev a Západ označili tento krok za nelegitímny a protirečiaci medzinárodnému právu. Neuznali ani tzv. referendá na okupovaných územiach Ukrajiny, ktoré ich anexii predchádzali.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred hodinou

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 2 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti Ghany zvíťazili vo svojom druhom zápase na MS v Katare nad Kórejskou republikou 3 : 2. Po prehre s Portugalskom, ktoré ich v úvodnom dueli H-skupiny zdolalo taktiež 3 : 2, si pripísali prvé víťazstvo na turnaji. Kórejčania si značne skomplikovali cestu za postupom. (tasr)

pred 3 hodinami

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nepredstavil návrh k požiadavkám lekárov na pondelkovom Výbore Národnej rady pre zdravotníctvo. Nebol uznášaniaschopný. Avizoval, že ho predstaví na utorkovom zasadnutí výboru. (tasr)

pred 3 hodinami

Choroba opičích kiahní bude v angličtine premenovaná z „monkeypox“ na „mpox“, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia. Dôvodom tohto kroku je snaha vyhnúť sa stigmatizácii. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.