Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2022, 16:45

Snem Hlasu

Kým Fico vraví, že sa musia spojiť, Pellegrini vidí Smer v minulosti

Kým Fico vraví, že sa musia spojiť, Pellegrini vidí Smer v minulosti

Foto TASR – Martin Baumann

Šéf Hlasu zároveň vyhlásil, že dozrel čas na celospoločenský zmier.

V sobotu sa konal Liptovskom Mikuláši pracovný snem strany Hlas, na ktorom sa zúčastnilo 700 delegátov strany. Medzi hosťami bol bývalý predseda SDĽ Peter Weiss či niekdajší europoslanec a spoluzakladateľ Smeru Boris Zala.

Okrem nich sa na sneme zúčastnili aj predseda ZMOS-u Branislav Tréger, bývalý šéf odborárskeho združenia KOVO Emil Machyna, podpredseda Matice slovenskej Marek Nemec či predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Michal Kotian.

Snem strany, ako poznamenal Peter Pellegrini, bol hlavne reakciou na aktuálnu situáciu v republike. „Situácia nie je normálna, naopak, zásadným spôsobom prispieva k frustrácii, pramení až do prejavov hnevu a zlosti občanov tejto krajiny,“ tvrdí.

Pellegrini chce celospoločenský zmier

Strana opätovne vylúčila pred nadchádzajúcimi komunálnymi a krajskými voľbami i pred parlamentnými spoluprácu s OĽaNO a ĽSNS. Matoviča a kotlebovcov označil Pellegrini za najväčšie zlo slovenskej politiky.

Rozhodnutie v prípade iných strán podľa Pellegriniho nepadlo. Voči Republike sa podobne ostro nevymedzil.

Počas snemu však šéf Hlasu vyhlásil aj to, že dozrel čas na celospoločenský zmier a chce koniec politiky „proti niekomu“, hoci svoju materskú stranu Smer poslal do minulosti a Hlas označil za budúcnosť.

Peter Pellegrini nepriamo o Smere povedal, že „uviazol v minulosti a stratil smer“ a nie je si to ochotný priznať. Pred časom tiež povedal, že sa s Robertom Ficom mentálne aj ľudsky rozišiel a nechce s ním sedieť v jednej vláde.

Fico volá po spájaní s Hlasom

Predseda Smeru a bývalý Pellegriniho stranícky nadriadený sa delegátom snemu prihovoril prostredníctvom videopozdravu na sociálnej sieti, v ktorom volal po spájaní ľavicových síl. 

„Je v súlade so všetkou politickou logikou tvrdiť, že spolupráca Smeru a Hlasu, dvoch sociálnodemokratických strán, je presne tou ponukou, ktorú ľudia na Slovensku nielen chápu, ale aj výrazne podporia,“ zdôraznil Fico. Je naďalej presvedčený, že povinnosťou oboch strán je ľavicové sily spájať a nie rozbíjať.

Dodal, že vo štvrtok pred snemom Hlasu Smer súhlasil s pridelením jeho členstva v Strane európskych socialistov, hoci to mohli blokovať. Na margo toho zároveň uviedol, že budú Hlas ďalej pozývať na protesty. Na posledný protest Smeru pred Prezidentským palácom totiž Hlas neprišiel.

Inzercia

Pellegrini sa Ficovi za pozdrav poďakoval, no ohradil sa voči Ficovmu tvrdeniu o možnej spolupráci hlasu s liberálnymi stranami typu SaS.

Tvrdí, že Fico chce cielene svojimi vyjadreniami poškodiť stranu Hlas, pretože tá neplánuje spoluprácu s liberálmi a nie je ani liberálnou stranou, ale sociálnodemokratickou, čo vraj dokazuje svojou prácou. Vyjadrenia označil Pellegrini za snahu o zneistenie voličov Hlasu.

„O budúcej koalícii nerozhoduje ani Robert Fico, ani ja. To rozhodnú voliči, ktorí si presne povedia, ako rozdelia karty a ako sa bude dať vystavať vládna koalícia,“ doplnil.  

Šéf Hlasu zároveň na výzvu na spoluprácu Ficovi odkázal, že nerozumie, prečo Smer ide radšej za Republikou, keď navrhuje odvolať ministra, a Hlas obchádza, rovnako tak aj v prípade hlasov na zvolanie mimoriadnej schôdze. V prípade návrhu Hlasu na odvolanie premiéra alebo iného člena si zase Smer podľa neho dáva podmienky a podpisy im nedá. „Tak potom kto je tu pripravený spolupracovať?“ dodal Pellegrini.  

Už aj Hlas chce meniť volebný systém

Hlas je podľa tvrdenia svojho predsedu plne organizovanou stranou zastúpenou v každom jednom regióne Slovenska a nebude sa brániť diskusii o zmene volebného systému.

„Tak, aby polovica poslancov Národnej rady bola volená doterajším spôsobom, ale druhých 75 poslancov bolo volených v každom jednom okrese po jednom, aby bola garancia, že každý jeden okres bude mať svojho zástupcu,“ priblížil.

Podľa šéfa Hlasu by sa ľudia nemali obávať poňať nadchádzajúce októbrové komunálne voľby politicky, rovnako ako referendum o terajšej vládnej koalícii a poslať nominantov OĽaNO do minulosti. Kritizoval aj premiéra Eduarda Hegera či ministra financií Igora Matoviča za nedostatočnú podporu a pomoc deťom i seniorom.

Slovensko podľa neho potrebuje stabilitu, ľudia pre infláciu chudobnejú, hrozí recesia a vláda nedokázala prijať adekvátne opatrenia. Zopakoval, že jediným riešením sú predčasné voľby.

Dnes treba vedieť

teraz

V Petrohrade otvorili vôbec prvé queer múzeum v Rusku. Pre zákon o úplnom zákaze propagovania "netradičných sexuálnych vzťahov", ktorý nedávno prijala Štátna duma, však bude múzeum fungovať len pár dní. Keď totiž zákon nadobudne účinnosť, bude existencia múzea protiprávna. (tasr)

pred 23 minútami

Futbalisti Brazílie zvíťazili v zápase G-skupiny majstrovstiev sveta v Katare nad Švajčiarskom 1 : 0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov. (tasr)

pred hodinou

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred 2 hodinami

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 3 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.