Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2022, 10:35

Rusko nemá dôkazy, že za výbuchom Nord Streamu stál Západ

Kremeľ vyzýva na medzinárodné vyšetrovanie, odmieta však konkretizovať dôkazy o svojej verzii udalostí.

Rusko nemá informácie, že diverziu na plynovodoch Nord Stream, ktoré majú po dne Baltiku dopravovať ruský plyn do Nemecka, zorganizovali západné tajné služby, uviedol v ruskej televízii tajomník ruskej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev. Zároveň však tvrdil, že v minulosti sa západné tajné služby poškodením plynovodu výbuchmi zaoberali, pripomína denník Kommersant. Informuje o tom týždenník Echo24.

"Nemáme také údaje (o účasti západných tajných služieb), ale máme informáciu o tom, že predtým to robili. O nejaký čas to oznámime," povedal Patrušev podľa agentúry TASS a dodal, že má na mysli "výbuchy plynovodov". "Nebudem to teraz konkretizovať, ale zaoberali sa tým," povedal, avšak neupresnil o aké incidenty ide.

Ruský prezident Putin v piatok vyhlásil, že výbuchy na plynovodoch zorganizovali "Anglosasi", ktorí podľa jeho názoru "začali ničiť európsku energetickú infraštruktúru". Americký prezident Joe Biden odmietol Putinovo vyhlásenie ako dezinformácie a lož.

Ešte pred Putinovým prejavom Kremeľ vyzval k medzinárodnému vyšetrovaniu výbuchov, ktoré poškodili potrubie plynovodov Nord Stream. Hovorca ruského vodcu však podľa agentúry TASS ponechal bez odpovede otázku, či je Rusko ochotné podeliť sa o údajné dôkazy, ktoré podľa šéfa ruskej civilnej rozviedky SVR Sergeja Naryškina svedčia o západnej stope v týchto udalostiach.

"Už máme nejaké materiály, ktoré ukazujú na západnú stopu v organizácii a vykonaní tohto teroristického činu," povedal Naryškin. "Podľa môjho názoru Západ robí všetko preto, aby zakryl skutočných páchateľov a organizátorov tohto medzinárodného teroristického činu," dodal.

O únikoch z plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 tento týždeň informovali dánske a švédske úrady. Podľa EÚ a politikov z jednotlivých európskych krajin stojí za poškodením plynovodov úmyselné útoky. Zatiaľ však nie je jasné, čo presne poškodenie spôsobilo. Rusko odmietlo, že by bolo za škody zodpovedné, naopak naznačilo účasť USA. Kremeľ označil za "absurdné" obvinenie Ukrajiny, že Moskva ničí svoju infraštruktúru, aby prehĺbila energetickú krízu v Európe a vyvolala na Západe paniku pred nadchádzajúcou zimou.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 40 minútami

„Niekedy veriaci pojmú krivku nasledovania Ježiša tak strmo, že svojím kresťanstvom znechutia celé okolie,“ hovorí pastor Apoštolskej cirkvi Miroslav Tóth. „Je veľmi dôležité, aby sme vedeli horliť s umením. Nie tak, že ja mám zo seba dobrý pocit, že som nasledovník Ježiša, a keď sa pozriem do spätného zrkadla, zostávajú za mnou len mŕtve telá blížnych, ktorých moja horlivosť odrovnala,“ dodáva Tóth, ktorý je zároveň lídrom kapely Tretí deň.

pred 2 hodinami

Z ruského zajatia sa dosiaľ vrátilo 1331 Ukrajincov. Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v príhovore. Zároveň zdôraznil, že jeho krajina musí zabezpečiť návrat všetkých svojich občanov, ktorí sa dostali do zajatia ruských síl. (tasr)

pred 4 hodinami

Počasie: dnes bude zamračené a hmlisto, ojedinele sa môže vyskytnúť dážď alebo mrholenie. Denná teplota vystúpi na dva až sedem stupňov. Fúkať bude slabý, na západe prevažne juhovýchodný vietor do 30 km/h. (shmú)

pred 11 hodinami

Kombinácia relatívneho bohatstva dnešnej generácie, internetových sociálnych sietí, pandémie a všeobecného ducha čias zaháňa časť spoločnosti a zvlášť mladších ľudí do akejsi bytostnej digitálnej osamelosti. Mohla by odpovede na otázky našej doby poskytnúť filozofia kresťanského personalizmu, ktorá je alternatívou tak k hranatému individualizmu, ako aj kolektivizmu, a po druhej svetovej vojne pomohla znovu naštartovať západnú Európu? Píše Lukáš Krivošík.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.