Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. september 2022, 18:05

USA a Británia uvalili nové rozsiahle sankcie na ruské firmy a činiteľov

„Nebudeme sa len prizerať, keď sa Putin pokúša podvodne anektovať časti Ukrajiny,“ priblížila americká ministerka financií.

Spojené štáty uvalili v piatok nové rozsiahle sankcie na vyše 1000 ruských firiem a jednotlivcov vrátane vysokopostavených politických predstaviteľov a ich rodinných príslušníkov. Zareagovali tak na ruskú anexiu okupovaných oblastí na Ukrajine, informovali agentúry AP a Reuters.

Rozsiahle sankcie uvalili americké ministerstvá financií, obchodu aj zahraničných vecí. „Nebudeme sa len prizerať, keď sa Putin pokúša podvodne anektovať časti Ukrajiny,“ priblížila americká ministerka financií Janet Yellenová.

„Ministerstvo financií a americká vláda dnes podnikajú rozsiahle kroky, aby ešte viac oslabili už aj tak degradovaný vojenský priemysel Ruska a jeho schopnosť viesť nelegálnu vojnu,“ dodala.

Sankcionované osoby a inštitúcie podľa USA napomáhali anexii. Je medzi nimi napríklad aj guvernérka ruskej centrálnej banky Eľvira Nabiullinová, ako aj rodinní príslušníci ruského premiéra Michaila Mišustina či ministra obrany Sergeja Šojgua.

Na aktualizovanom sankčnom zozname sa nachádza aj 109 členov ruskej Štátnej dumy (dolnej komory parlamentu), ako aj Rada federácie (horná komora ruského parlamentu) a jej 169 členov.

Na sankčný zoznam USA pribudlo tiež 57 spoločností v Rusku či na anektovanom Kryme, ktoré Washington obvinil z napomáhania pri „brutálnom útoku na Ukrajiny“.

Sanckie uvalila aj Británia

Uvalenie nových sankcií na Moskvu oznámila aj Británia. Obmedzia prístup Ruska k britským bankovým službám a zakážu export kľúčových tovarov pre tamojší priemysel, oznámil britský minister zahraničných vecí James Cleverly.

Inzercia

„Spojené kráľovstvo absolútne odsudzuje Putinovo ohlásenie nelegálnej anexie ukrajinského územia. Nikdy neuznáme výsledky týchto falošných referend ani nijakú anexiu ukrajinského územia,“ uviedol Cleverly vo vyhlásení.

Voči ruskému režimu musí byť vyvodená zodpovednosť za „ohavné porušenie medzinárodného práva“. Británia sa preto snaží spoločne s partnermi zvyšovať ekonomický tlak na Rusko prostredníctvom nových sankcií.

„Všetkým nám záleží na tom, čo sa deje na Ukrajine, pričom Spojené kráľovstvo spraví všetko, čo bude v jeho silách, aby im (Ukrajincom) pomohlo v ich boji za slobodu,“ dodal Cleverly.

Sankcie pocíti aj guvernérka ruskej centrálnej banky Eľvira Nabiullinová. Má zakázané cestovať do Británie a má tu zmrazený majetok. Hovorca britského ministerstva zahraničných vecí uviedol, že Nabiullinová je dôležitá pri riadení ruskej ekonomiky počas vojny a zavádzaní ruského rubľa ako meny na okupovaných územiach.

Minister Cleverly si v piatok predvolal aj ruského veľvyslanca v Londýne a tlmočil mu protest proti ruskej anexii štyroch ukrajinských regiónov.

Dnes treba vedieť

pred 14 minútami

Rusko od začiatku vojny vypálilo na Ukrajinu viac než 16-tisíc rakiet, z ktorých 97 percent mierilo na civilné objekty, vyhlásil ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov. „Bojujeme proti teroristickému štátu. Ukrajina však zvíťazí a vojnových zločincov dostane pred súd,“ dodal. (tasr)

pred 49 minútami

V Petrohrade otvorili vôbec prvé queer múzeum v Rusku. Pre zákon o úplnom zákaze propagovania „netradičných sexuálnych vzťahov“, ktorý nedávno prijala Štátna duma, však bude múzeum fungovať len pár dní. Keď totiž zákon nadobudne účinnosť, bude existencia múzea protiprávna. (tasr)

pred hodinou

Futbalisti Brazílie zvíťazili v zápase G-skupiny majstrovstiev sveta v Katare nad Švajčiarskom 1 : 0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov. (tasr)

pred 3 hodinami

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred 3 hodinami

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 4 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.