Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. september 2022, 17:35

Bulhari, Rumuni, Maďari a Slováci ponúkli pomoc s dopravou plynu z Azerbajdžanu

Eurokomisia v júli podpísala memorandum s Azerbajdžanom, vďaka ktorému sa zdvojnásobí dovoz zemného plynu z krajiny na minimálne 20 miliárd m³ ročne do roku 2027.

Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko ponúkli pomoc so zvýšením dodávok plynu z Azerbajdžanu do Európy. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Prevádzkovatelia plynovodov uvedených štyroch krajín navrhli, že dopravia dodatočný plyn, ktorý Azerbajdžan prisľúbil Európe, uviedol bulharský prezident Rumen Radev.

Európska únia intenzívne hľadá po útoku Ruska na Ukrajinu alternatívnych dodávateľov. Obmedzenie dodávok z Ruska vyvolalo na kontinente prudký nárast cien energií a obavy z nedostatku počas nachádzajúcej zimy. Aktuálne údaje signalizujú, že energetická kríza zrejme stiahne európske ekonomiky do recesie.

Radev na stretnutí s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alievom povedal, že Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko ponúkli svoje plynovodné siete, aby umožnili rýchlejší a lacnejší transport azerbajdžanského plynu do Európy.

Európska komisia v júli podpísala memorandum o porozumení s Azerbajdžanom, ktoré sa týkalo zdvojnásobenia dovozu zemného plynu z krajiny na minimálne 20 miliárd m³ ročne do roku 2027.

Inzercia

„V najbližších rokoch minimálne zdvojnásobíme produkciu a export do Európy. Máme na to zdroje,“ uviedol Aliev a poukázal na to, že Azerbajdžan je dlhodobým spoľahlivým partnerom a dodávateľom.

Transjadranský plynovod (TAP) v minulom roku dopravil viac než 8 miliárd m³ azerbajdžanského plynu do európskych krajín. Azerbajdžan chce v tomto roku zvýšiť tento import o 40 % na 11,2 miliardy m³.

Podľa Radeva môže byť alternatívna trasa rýchlejšia a lacnejšia na dopravu dodatočného objemu. „To, čo bolo ponúknuté, umožní okamžitý transport azerbajdžanských dodávok cez integrované plynovodné siete týchto krajín,“ uviedol bulharský prezident.

Radev bude o návrhu diskutovať s ďalšími balkánskymi lídrami a šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, ktorá pricestuje do Sofie v sobotu.

Dnes treba vedieť

pred 17 minútami

Rusko od začiatku vojny vypálilo na Ukrajinu viac než 16-tisíc rakiet, z ktorých 97 percent mierilo na civilné objekty, vyhlásil ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov. „Bojujeme proti teroristickému štátu. Ukrajina však zvíťazí a vojnových zločincov dostane pred súd,“ dodal. (tasr)

pred 52 minútami

V Petrohrade otvorili vôbec prvé queer múzeum v Rusku. Pre zákon o úplnom zákaze propagovania „netradičných sexuálnych vzťahov“, ktorý nedávno prijala Štátna duma, však bude múzeum fungovať len pár dní. Keď totiž zákon nadobudne účinnosť, bude existencia múzea protiprávna. (tasr)

pred hodinou

Futbalisti Brazílie zvíťazili v zápase G-skupiny majstrovstiev sveta v Katare nad Švajčiarskom 1 : 0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov. (tasr)

pred 3 hodinami

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred 3 hodinami

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 4 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.