Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. september 2022, 15:52

Hromadný úhyn rýb v Odre spôsobila ľudská činnosť, uviedol nemecký envirorezort

Poľské úrady vo štvrtok zverejnili vlastnú správu, v ktorej ako príčinu úhynu rýb tiež uvádzajú toxické riasy.

Hromadný úhyn rýb v rieke Odra na úseku pozdĺž poľsko-nemeckých hraníc zapríčinil ľudský faktor. V piatok to uviedlo nemecké ministerstvo životného prostredia s tým, že nadmerný výskyt toxických rias v Odre spôsobili soli, ktoré boli vo vode prítomné. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

V správe, ktorú ministerstvo zverejnilo, sa píše, že príčina tejto environmentálnej katastrofy je s najväčšou pravdepodobne „náhly nárast slanosti“. Pre nedostatok dostupných informácií sa však nateraz nedá určiť, „čo neprirodzene vysoký obsah solí spôsobilo“.

Podľa šéfky nemeckého rezortu životného prostredia Steffi Lemkeovej za úhyn 300 ton môže jednoznačne „ľudská činnosť“.

Poľské úrady vo štvrtok zverejnili vlastnú správu, v ktorej ako príčinu úhynu rýb tiež uvádzajú toxické riasy. Tvrdia však, že táto katastrofa je výsledkom zlej kvality vody, ktorá sa zhoršila v dôsledku letných horúčav, a poklesu vodnej hladiny.

Poľsko a Nemecko sa v súvislosti s úhynom sporia už dlhší čas. Berlín spočiatku obvinil Varšavu, že o probléme neinformovala, Poľsko zase kritizovalo Nemecko, že šíri nepravdivé informácie o prítomnosti pesticídov a herbicídov vo vode, pripomína AFP.

Nemecký týždenník Der Spiegel uviedol, že poľské úrady nechcú na vyšetrovaní spolupracovať s nemeckou stranou.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Pred domom generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestujú nespokojní občania. Prišli vyjadriť svoj nesúhlas s jeho pôsobením na prokuratúre. Na mieste sú viaceré policajné zložky, ako aj antikonfliktný tím. Priebeh podujatia je zatiaľ pokojný. (noviny.sk)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.