Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2022, 17:40

Mikulec chce, aby sa Maďarsku pomohlo pri ochrane ich hranice so Srbskom

„Nedá sa hermeticky uzavrieť hranicu. Migrácia sa musí riešiť v krajinách jej pôvodu,“ vyhlásil Mikulec.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) verí, že pondelkové rokovanie ministrov V4 povedie k prijatiu jeho návrhu, aby krajiny spoločne posilnili kontroly na maďarsko-srbskej hranici. Uviedol to po zasadnutí mimoriadneho Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť.

Samotné hraničné kontroly vnútri Schengenu podľa neho nevyriešia migráciu ako takú, môžu akurát prispieť k zmene tranzitnej trasy. Potrebu vidí v riešení na úrovni celej Európskej únie a ochrane vonkajších hraníc schengenského priestoru.

"Napriek tomu, že Česko a Rakúsko zaviedli kontroly, sme v kontakte a aj pondelkové rokovanie je dôsledok koordinácie. Každý z nás si uvedomuje, že sám to nikto z nás nezvládne. Nedá sa hermeticky uzavrieť hranicu. Migrácia sa musí riešiť v krajinách jej pôvodu," vyhlásil Mikulec. Pomoc už ponúkol maďarskej strane a verí, že sa pridajú aj českí a rakúski kolegovia.

"Aby sa pomohlo Maďarsku zabezpečiť ich vonkajšiu hranicu so Srbskom. Myslím si, že toto je riešenie, ktoré vie pomôcť, a de facto vie pomôcť aj ČR a Rakúsku," povedal a podčiarkol potrebu diskusie. 

Tvrdí, že už dva roky hovorí o potrebe aktívnejšieho prístupu zo strany Európskej komisie pri readmisných dohodách a rokovaniach s Tureckom, Afganistanom či Sýriou. Dodal, že tlačia na Maďarsko aj pri dodržiavaní readmisných dohôd. Pomohlo by nám to však podľa jeho slov len v tom, že by sme Maďarsku vrátili tých migrantov, ktorých zadržíme.

Inzercia

Kontroly z našej strany na hranici s Maďarskom by podľa neho k ničomu neviedli. Tvrdí, že migrantov, ktorí už sú na ceste, to nezastaví. Vysvetlil, že ich ani nemôžeme dlhodobo zadržiavať, navyše u nás nechcú ostať, ale ísť do ďalších európskych krajín. Preto apeluje na zabezpečenie vonkajšej hranice Schengenu.

"Tak, ako my máme zabezpečenú hranicu s Ukrajinou, tak musia aj ostatné krajiny zabezpečiť svoje vonkajšie hranice," poznamenal.

Minister pripomenul, že rezort už prijal opatrenia a zintenzívnili sa kontroly, pričom sa zaviedli aj spoločné hliadky s Maďarskom. "Z môjho pohľadu zavedenie kontrol vnútorných hraníc neprinesie výsledok," uviedol.

Deklaroval však, že sme na to pripravení. Vysvetlil tiež, že aktuálne ide o problém sekundárnej, nie nelegálnej migrácie a je potrebné aj riešenie zo strany Európskej komisie a celej Únie. V tomto smere rozumie aj ČR a Rakúsku a verí, že aj ich kroky s obnovením kontrol na vnútorných hraniciach Schengenu môžu vyvinúť tlak na komisiu.

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami

V Petrohrade otvorili vôbec prvé queer múzeum v Rusku. Pre zákon o úplnom zákaze propagovania "netradičných sexuálnych vzťahov", ktorý nedávno prijala Štátna duma, však bude múzeum fungovať len pár dní. Keď totiž zákon nadobudne účinnosť, bude existencia múzea protiprávna. (tasr)

pred 41 minútami

Futbalisti Brazílie zvíťazili v zápase G-skupiny majstrovstiev sveta v Katare nad Švajčiarskom 1 : 0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov. (tasr)

pred 2 hodinami

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred 3 hodinami

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 3 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.