Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2022, 17:26

Orbánova vláda

Ruskú anexiu neuzná, no nepodporí ani balík sankcií, na čo vyzýva aj Slovensko

Ruskú anexiu neuzná, no nepodporí ani balík sankcií, na čo vyzýva aj Slovensko

Viktor Orbán a Vladimir Putin v roku 2014 po podpísaní dohody o dostavbe maďarskej jadrovej elektrárne v Paksi ruským Rosatomom. Foto: TASR/AP

Jediným riešením situácie by bolo podľa šéfa maďarského úradu vlády, keby sa Rusi stiahli z Ukrajiny. Zároveň podotkol, že je načase, aby proti sankciám zakročilo aj Slovensko.

Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána v súlade so spoločným postojom Európskej únie neuznáva výsledky referenda na okupovaných územiach Ukrajiny a neuznáva ani ich anexiu. Podľa servera 24.hu to vyhlásil vo štvrtok v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

Jediným riešením situácie v súlade s medzinárodným právom by podľa Gulyása bolo, keby sa Rusi stiahli z Ukrajiny. Ako dodal, nie je si istý, že by išlo aj o najrýchlejšie riešenie.

Moskva tvrdí, že hlasovania „prebehli v úplnom súlade s normami a zásadami medzinárodného práva“, aj keď územia (Luhanskej, Chersonskej, Doneckej a Záporožskej oblasti) boli dobyté silou a referendá boli zorganizované narýchlo pod tlakom protiofenzívy Kyjeva.

Na otázku, o čom rokoval šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó 23. septembra v New Yorku s ruským ministrom Sergejom Lavrovom, Gulyás povedal, že nevie, pretože tam nebol.

Zopakoval však často hlásaný postoj maďarskej vlády, že kľúčom k mieru na Ukrajine je dialóg. Szijjártó bol jediným ministrom zahraničných vecí krajín Európskej únie, ktorý sa v poslednom čase s Lavrovom stretol.

Maďarsko vyzýva aj Slovensko nepodporiť balík sankcií  

Maďarsko tvrdí aj to, že nemôže podporiť plánované ôsme kolo sankcií Európskej únie proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu, ak bude obsahovať energetické sankcie.

Európska komisia v stredu predložila návrh ďalšieho súboru sankcií. Zahŕňa okrem iného právny základ pre cenový strop na dovoz ropy, ako aj ďalšie dovozné obmedzenia v hodnote sedem miliárd eur, oznámila predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová.

Inzercia

O návrhu teraz budú rokovať členské štáty EÚ, rozhodnúť musia jednomyseľne.

Podľa agentúry MTI šéf úradu vlády podotkol, že je načase, aby proti sankciám zakročilo aj Slovensko. „Rusi dnes môžu predávať ropu a zemný plyn za bezprecedentne vysoké ceny a vďaka tomu dosahujú príjmy, o akých sa im ani nesnívalo,“ dodal.

Čítajte tiež

Gulyás v tejto súvislosti ďalej uviedol, že vláda premiéra Viktora Orbána sa v stredu rozhodla, že v rámci národnej konzultácie sa spýta občanov na ich názor na energetické sankcie voči Rusku.

„Namiesto rozhodnutia politických elít si chceme vypočuť názor ľudí. V Európe ide momentálne o ojedinelú konzultáciu,“ zdôraznil šéf úradu vlády.

„Európska únia prinútila členské štáty k tomu, aby boli na Rusko uvalené energetické sankcie. Odvtedy ceny energií mohutne narástli. Brusel sľuboval, že sankcie prispejú k ukončeniu vojny a že tieto sankcie zasiahnu agresora. Namiesto toho dnes každý občan Európy platí sankčnú cenu za energie,“ konštatoval v stredu Orbán.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Pred domom generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestujú nespokojní občania. Prišli vyjadriť svoj nesúhlas s jeho pôsobením na prokuratúre. Na mieste sú viaceré policajné zložky, ako aj antikonfliktný tím. Priebeh podujatia je zatiaľ pokojný. (noviny.sk)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.