Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2022, 20:17

Ruský plyn do EÚ

Azerbajdžan je pripravený zdvojnásobiť dodávky plynu, tvdí Szijjártó

Maďarský šéf diplomacie vyzdvihol význam plynovodu Turk Stream, ktorý je po problémoch na plynovodoch Nord Stream jediným plynovodom, ktorý bez prerušení a porúch dodáva ruský plyn do Európy.

Vyše desať percent svetových zásob zemného plynu sa nachádza v Strednej Ázii a Azerbajdžan je pripravený zdvojnásobiť svoje dodávky do Európy. Oznámil to na sociálnej sieti Facebook v stredu maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó, ktorý sa kazašskej Almate stretol s ministrami energetiky členských krajín Turkickej rady, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Szijjártó vyzdvihol význam plynovodu Turk Stream, ktorý je po problémoch na plynovodoch Nord Stream jediným plynovodom, ktorý bez prerušení a porúch dodáva ruský plyn do Európy.

„Preto vieme zabezpečiť dodávky zemného plynu do našej krajiny aj v prípade, že tranzit cez Ukrajinu zanikne. Udalosti uplynulého obdobia však pripomínajú krajinám na trase plynovodov, aby venovali zvýšenú pozornosť ich bezpečnosti,“ dodal.

Kritická situácia v dodávkach energie podčiarkuje význam hľadania nových partnerov, vyhlásil Szijjártó pred odletom do Kazachstanu. Maďarsko má v Turkickej rady štatút pozorovateľa. Jej členmi sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

Rusko od začiatku vojny vypálilo na Ukrajinu viac než 16-tisíc rakiet, z ktorých 97 percent mierilo na civilné objekty, vyhlásil ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov. „Bojujeme proti teroristickému štátu. Ukrajina však zvíťazí a vojnových zločincov dostane pred súd,“ dodal. (tasr)

pred 42 minútami

V Petrohrade otvorili vôbec prvé queer múzeum v Rusku. Pre zákon o úplnom zákaze propagovania „netradičných sexuálnych vzťahov“, ktorý nedávno prijala Štátna duma, však bude múzeum fungovať len pár dní. Keď totiž zákon nadobudne účinnosť, bude existencia múzea protiprávna. (tasr)

pred hodinou

Futbalisti Brazílie zvíťazili v zápase G-skupiny majstrovstiev sveta v Katare nad Švajčiarskom 1 : 0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov. (tasr)

pred 3 hodinami

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred 3 hodinami

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 4 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.