Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2022, 17:39

Protiruské sankcie

Eurokomisia navrhuje ďalšie reštrikcie voči Rusku vrátane stropu na ceny ropy

Eurokomisia navrhuje ďalšie reštrikcie voči Rusku vrátane stropu na ceny ropy

Foto TASR

Doterajšie sankcie Európskej únie zasiahli ruské banky, firmy a sektory vrátane častí citlivého odvetvia energetiky.

Európska komisia (EK) predložila návrh ďalšieho súboru sankcií voči Rusku v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu. Zahŕňa okrem iného právny základ pre cenový strop na dovoz ropy, ako aj ďalšie dovozné obmedzenia v hodnote sedem miliárd eur, oznámila v stredu predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová.

O návrhu teraz budú rokovať členské štáty EÚ, rozhodnúť musia jednomyseľne. TASR informácie prevzala od agentúr DPA, Reuters a AP.

Von der Leyenová novinárom povedala, že krajiny EÚ by mali tiež uvaliť sankcie voči predstaviteľom zodpovedným za „fingované referendá“ o pričlenení k Rusku na okupovaných územiach Ukrajiny. Podľa jej slov sú Kremľom zorganizované hlasovania „nelegálnym pokusom o zabratie územia a násilnú zmenu medzinárodných hraníc“.

„Nesúhlasíme s fingovanými referendami a akýmkoľvek anektovaním na Ukrajine a sme rozhodnutí dosiahnuť, aby Kremeľ za túto ďalšiu eskaláciu zaplatil,“ povedala šéfka EK novinárom v Bruseli.

Navrhovaný ôsmy súbor sankcií obsahuje zákaz dovozu ruských produktov, ktorý by mal Moskvu pripraviť o príjmy v odhadovanej výške sedem miliárd eur. Zahŕňa aj ďalšie zákazy vývozu kľúčových technológií používaných v armáde, ako sú výrobky pre leteckú dopravu, elektronické komponenty a špecifické chemické látky.

Okrem toho položí právny základ pre zastropovanie cien ruskej ropy a zakáže občanom EÚ pôsobiť v riadiacich orgánoch ruských štátnych spoločností, priblížila von der Leyenová.

Doterajšie sankcie EÚ zasiahli ruské banky, firmy a sektory vrátane častí citlivého odvetvia energetiky. Únia zmrazila aktíva a zakázala cestovať na svoje územie viac než 1200 ruským predstaviteľom.

Na nových sankciách je však čoraz ťažšie sa dohodnúť, pretože spôsobujú ekonomické škody aj v samotných členských štátoch, ktoré po pandémii covidu zápasia s vysokou infláciou a prudko rastúcimi cenami elektriny a zemného plynu, uviedla AP.

Inzercia

Sankcie budú zamerané na vyše 1300 ľudí a firiem

Navrhovaný nový balíka sankcií EÚ voči Rusku postihne viac než 1300 ľuďom a firiem. Oznámil to šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.

„Tento zoznam je zameraný na kľúčových predstaviteľov s rozhodovacou právomocou, oligarchov, vysokých vojenských predstaviteľov a propagandistov zodpovedných za narúšanie územnej celistvosti Ukrajiny,“ uviedol Borrell.

Nový sankčný zoznam bol podľa neho pripravený v reakcii na ruské „provokácie“, ako označil mobilizáciu vojakov a „fingované“ referendá na okupovaných územiach Ukrajiny.

Reštriktívne opatrenia sa budú týkať tých, ktorí podporujú ruskú inváziu, pomáhajú jej alebo z nej profitujú, ako aj ľudí zapojených do okupácie a nelegálnej anexie ukrajinského územia.

Majú k nim patriť aj vysokopostavení predstavitelia ruského ministerstva obrany – vrátane ministra Sergeja Šojgua.

EÚ sa zameriava aj na šíriteľov dezinformácií o vojne na Ukrajine, doplnil Borrell. Cieľom by mohli byť aj neruské subjekty podieľajúce sa na obchádzaní sankcií.

Návrh v poradí ôsmeho balíka sankcií EÚ voči Rusku od začiatku invázie na Ukrajinu, v stredu zverejnila Európska komisia. Na schválenie treba súhlas všetkých 27 členov Únie.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Futbalisti Mexika dominovali v priebehu celého stretnutia proti Saudskej Arábii a zvíťazili 2 : 1. Ani výhra im však nezabezpečila miestenku do osemfinále. Mexičania potrebovali za stavu 2 : 0 aj tretí presný zásah, avšak v závere ešte inkasovali a na šampionáte definitívne skončili. Mexiko dalo ďalšie dva góly z ofsajdu. Do osemfinále postúpili z C-skupiny Argentínčania a o skóre Poliaci. (tasr)

pred hodinou
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.