Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2022, 16:59

K poškodeniu vojnových hrobov v Ladomirovej podľa pamiatkarov nedošlo

Podľa odborného radcu pamiatkatov bola vec zbytočne zmedializovaná v prospech ruskej propagandy.

K poškodeniu vojnových hrobov v Ladomirovej podľa pamiatkového úradu nedošlo. Uviedol to odborný radca Krajského pamiatkového úradu v Prešove Anton Liška, prizvaný na stredajší Zahraničný výbor Národnej rady.

Historik Martin Drobňák, ďalší hosť výboru, zároveň upozornil, že nemožno hovoriť o ruskom vojnovom cintoríne, keďže sú na ňom pochované obete oboch bojujúcich strán. Výbor sa mal venovať šíreniu hoaxov a propagandy v súvislosti s vyjadreniami generálneho prokurátora Maroša Žilinku o údajnom zničení hrobov ruských vojakov v Ladomirovej, nebol však uznášaniaschopný.

„Na základe dlhodobého výskumu problematiky sme dospeli k záveru, že skutok tak, ako bol opísaný generálnym prokurátorom, sa určite nestal,“ skonštatoval Liška.

Myslí si, že vec bola zbytočne zmedializovaná v prospech ruskej propagandy. Ako zdôvodnil, nedošlo k poškodeniu vojnových hrobov, nevidí ani negatívny úmysel zo strany starostu, keďže povinnosť starať sa o vojnové hroby vyplýva obci zo zákona.

Ako vysvetlil Liška, v zákone nie je presne definované, či je súčasťou vojnového hrobu aj nadzemná časť. Poškodené obrubníky mala podľa neho obec ako správca cintorína právo odstrániť. Zároveň upozornil, že obrubníky neboli na miestach, kde sa vojnové hroby nachádzali. Pamiatkový úrad podľa neho pripravuje metodiku, ako by mali byť obnovované vojnové cintoríny.

Inzercia

Podľa historika Martina Drobňáka, ktorý sa téme dlhodobo venuje, treba poopraviť minimálne tvrdenie generálneho prokurátora, že išlo o 270 ruských vojakov. „Vojnové cintoríny z prvej svetovej vojny boli budované tak, aby tam boli pochované obete spoločne, bez rozdielu toho, za ktorú armádu padli. To je memento, ktoré má hlboký odkaz aj dnes,“ poznamenal.

Drobňák vysvetľuje, že na cintoríne sú podľa archívnej zložky pochovaní vojaci neznámej národnosti. Mohlo ich byť 270 alebo 282. Na základe bádania zistili mená 24 vojakov rakúsko-uhorských vojakov, ktorí zahynuli v okolí Ladomirovej, a 20 ruských vojakov padlých počas prvej svetovej vojny. Podotkol, že s prípadmi zneužitia vojnového cintorína na vojnovú propagandu sa už stretli.

Zahraničný výbor NR SR k šíreniu hoaxov a ruskej propagandy v stredu nebol uznášaniaschopný. Chýbali poslanci koalície aj opozície. Neprišiel ani prizvaný generálny prokurátor, neúčasť zdôvodnil zahraničnou pracovnou cestou.  

Žilinka na sociálnej sieti avizoval prešetrenie zásahu do hrobových miest vojakov Ruskej cárskej armády v obci Ladomirová v Prešovskom kraji. Polícia označila informácie o zničení cintorína za hoax, ktorý šíri ruské veľvyslanectvo na Slovensku.

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami
pred 4 hodinami

Futbalisti Austrálie zdolali v stredajšom zápase D-skupiny na MS v Katare Dánsko 1 : 0 a zabezpečili si postup medzi šestnásť najlepších tímov. Skončili na druhom mieste D-skupiny za Francúzskom. Postupový gól strelil v 60. minúte Mathew Leckie. (tasr)

pred 4 hodinami

Novým lídrom demokratov v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu bude Hakeem Jeffries. Stane sa tak prvým černochom, ktorý povedie klub kongresmanov niektorej z dvoch veľkých strán v USA. Jeffriesa demokrati do tejto funkcie zvolili jednohlasne v stredu. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.