Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2022, 14:36

Rusko nebude vydávať cestovné pasy občanom, ktorí boli mobilizovaní do armády

Predseda Štátnej dumy Viačeslav Volodin vyhlásil, že ruské úrady robia evidenciu mien občanov opúšťajúcich krajinu po vyhlásenej mobilizácii.

Ruské úrady nebudú vydávať cestovné pasy tým ruským občanom, ktorí boli mobilizovaní do armády. Uvádza sa to v oznámení zverejnenom v stredu na vládnom informačnom portáli.

K jeho zverejneniu došlo v čase, keď v Rusku narastajú obavy, že možnosti cestovania budú pre mobilizáciu alebo uzavretie hraníc obmedzené.

Rusko od vyhlásenia tzv. čiastočnej mobilizácie zažíva útek desiatok tisíc ľudí, ktorí sa chcú takto vyhnúť povolaniu do armády a nasadeniu do bojov na Ukrajine.

„Ak je občan povolaný na vojenskú službu alebo dostal povolávací rozkaz (na mobilizáciu), pas mu nebude vydaný,“ spresnil vládny portál na svojej webovej stránke.

V iných prípadoch neplatia žiadne obmedzenia na vydávanie pasov potrebných na vycestovanie do zahraničia.

Inzercia

Vládny portál zároveň uviedol, že muži, na ktorých sa vzťahuje branná povinnosť, môžu vycestovať do zahraničia aj v čase, keď je v Rusku vyhlásená tzv. čiastočná mobilizácia.

Rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) v stredu citovala vyjadrenie predsedu Štátnej dumy Viačeslava Volodina, podľa ktorého ruské úrady robia evidenciu mien občanov opúšťajúcich krajinu po vyhlásenej mobilizácii.

Volodin nešpecifikoval, z akého dôvodu sa takéto zoznamy  vypracúvajú. Podľa denníka Rossijskaja pravda však Volodin pripomenul, že vyvstáva otázka, „ako sa správať k takýmto občanom, ak sa (do vlasti) vrátia“.

Pre obrovské kolóny áut vznikajúce pred hraničnými priechodmi veľa ruských občanov, ktorí sa snažia odísť, necháva svoje autá odstavené na ruskom území. Volodin navrhol prevod týchto áut do vlastníctva rodín vojakov. Zatiaľ však tento svoj návrh nepredložil ako legislatívnu iniciatívu.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Pred domom generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestujú nespokojní občania. Prišli vyjadriť svoj nesúhlas s jeho pôsobením na prokuratúre. Na mieste sú viaceré policajné zložky, ako aj antikonfliktný tím. Priebeh podujatia je zatiaľ pokojný. (noviny.sk)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.