Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. september 2022

Ruská mobilizácia

Mali by sme pomáhať utekajúcim Rusom? Podľa Kéryho zo Smeru áno

V anktete odpovedá Grigorij Mesežnikov, Pavel Macko, Juraj Krúpa, Marián Kéry a iniciatíva Mier Ukrajine.

Mali by sme pomáhať utekajúcim Rusom? Podľa Kéryho zo Smeru áno

Na snímke skupina Rusov kráča po prekročení hraníc medzi Gruzínskom a Ruskom cez kontrolné stanovište Verchnyj Lars 27. septembra 2022 v Gruzínsku. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin pred týždňom ohlásil čiastočnú vojenskú mobilizáciu. V Rusku následne vypukli protesty a za hranice sa snažia dostať tisíce Rusov, najmä mužov.

Viaceré letecké spojenia do okolitých krajín vrátane Arménska, Azerbajdžanu, Srbska a Turecka boli ihneď vypredané, na hraniciach okolitých štátov sa v uplynulých dňoch tvoria dlhé kilometrové kolóny áut.

Len za minulý týždeň prišlo do Európskej únie podľa agentúry Frontex takmer 66-tisíc ruských občanov. Väčšina z nich prišla do Fínska a Estónska. Okrem týchto krajín sa mnoho Rusov pokúša utiecť pred narukovaním aj do susedného Kazachstanu, Mongolska či Gruzínska, kam prichádza už 10-tisíc Rusov denne.

Slovensko, podobne ako Česko, Poľsko či pobaltské krajiny, nebude udeľovať humanitárne víza Rusom utekajúcim pred vojenskou mobilizáciou. Slovensko podľa stanoviska ministerstva zahraničných vecí posúdi každý prípad osobitne. 

Z Poľska zaznieva pri podobných ruských utečencoch argument ohrozenia národnej bezpečnosti aj pre riziko preniknutia ruských tajných služieb do krajiny.

Kým východ Európy je proti, Nemecko, USA i Kazachstan je za

Najľudnatejšia krajina Únie, Nemecko, má však iný názor. Je pripravená ponúknuť azyl nielen tým, ktorí sa snažia vyhnúť vojenskej službe či postaviť sa Putinovmu režimu, ale aj dezertérom ruskej armády, a to pre vážne represie či prenasledovanie, ktoré im zato v Rusku hrozia.

Nemecký minister spravodlivosti Marco Buschmann dokonca vyhlásil, že každý, kto nenávidí Putinovu cestu a miluje liberálnu demokraciu, je v Nemecku vítaný.

Aj Spojené štáty podľa vyjadrenia Bieleho domu budú vítať Rusov žiadajúcich azyl pred nepopulárnou vojnou ruského prezidenta. Rovnako chce týmto Rusom pomáhať aj bývalá sovietska zväzová republika Kazachstan, do ktorej zatiaľ od spustenia mobilizácie prišlo 100-tisíc Rusov. 

„V tejto neľahkej situácii musíme v prvom rade ukázať ľudskosť, trpezlivosť a organizovanosť,“ deklaroval kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev s tým, že o utekajúcich Rusov pred beznádejnou situáciou vo svojej krajine sa treba postarať a zaistiť im bezpečie.

Český prezident Miloš Zeman by týmto Rusom, podobne ako ukrajinským utečencom, na rozdiel od rozhodnutia českej vlády tiež ponúkol ochranu. Pri mobilizácii ide podľa jeho slov jasne o „potravu pre delá so všetkými dôsledkami“. 

Je správne Rusom nepomáhať?

Rusko už oznámilo, že nebude žiadať vydanie ruských občanov, ktorí odchádzajú z krajiny s cieľom vyhnúť sa mobilizácii, v Európskej únii i vo svete však na tejto otázke nepanuje zhoda.

Niekoľkých slovenských analytikov, politikov i aktivistov sme sa preto opýtali:

Súhlasíte s tým, aby Slovensko neudeľovalo humanitárne víza Rusom utekajúcim pred mobilizáciou? Ak áno/nie, prečo?

V ankete odpovedá politológ a analytik Grigorij Mesežnikov, generál Pavel Macko, šéf branno-bezpečnostného výboru NR SR Juraj Krúpa zo SaS, šéf zahraničného výboru Marián Kéry zo Smeru a iniciatíva Mier Ukrajine. K téme sme oslovili aj organizácie venujúce sa pomoci a integrácii utečencov, tie však zatiaľ neodpovedali.

Grigorij Mesežnikov, analytik a politológ, Inštitúte pre verejné otázky

ÁNO. Slovenská republika ako demokratický a právny štát, členská krajina EÚ a Rady Európy, by mala poskytnúť útočisko každému civilistovi, ktorý sa ocitol v ohrození života v dôsledku vojny, ako to robí od februára 2022 v prípade ukrajinských utečenkýň a ich detí.

Mala by tiež prijímať na svoje územie tých občanov iných štátov vrátane Ruska, ktorí požiadajú o politický azyl kvôli prenasledovaniu z dôvodov rasy, etnického pôvodu, náboženskej viery alebo politického presvedčenia. Takíto občania by mali prejsť v SR štandardným azylovým konaním. Odvedenci na vojnu v rámci mobilizácie samotným faktom povolania do ozbrojených síl počas vojny nepatria do kategórie prenasledovaných osôb.

V drvivej väčšine však títo ľudia nielen nespĺňajú podmienky pre udelenie azylu, ale ani nemajú záujem o azyl, majú záujem o dočasný pobyt na území cudzieho štátu, kým nepominie vojnová situácia.

Slovensko doteraz nikdy neprijímalo mužov, ktorí sa vo svojich materských krajinách snažili vyhnúť odvedeniu do armády, a neexistuje dôvod, prečo by malo urobiť dnes výnimku práve pre mužov z Ruskej federácie.

Inzercia

Pavel Macko, generál vo výslužbe a predseda ODS 

ÁNO. Aj keď je to možno príliš prísne, musíme si v prvom rade strážiť svoje národno-bezpečnostné záujmy. Z Ruska dnes pred mobilizáciou neutekajú bojovníci za demokraciu ani odporcovia vojny. Rusko vedie vojnu proti Ukrajine už od roku 2014.

Väčšine tých, čo dnes utekajú pred povolávacím rozkazom, boli demokracia v Rusku aj zasypávanie Ukrajiny ruskými raketami, bombami a delostreleckými granátmi ukradnuté. Niektorí to dokonca verejne podporovali, kým sa ich to priamo netýkalo. Sloboda nie je zadarmo. Ukrajinci a iné národy dnes za ňu platia svojimi životmi. 

Relatívne majetní Rusi by to chceli vyriešiť pár tisíckami eur. Ukrajinci sa možno ubránia. Ale po zuby jadrovo ozbrojený Putinov režim môžu skutočne zastaviť len Rusi. Tí, čo na to majú a utekajú, nechávajú Putina pokojne ďalej posielať ich chudobnejších spoluobčanov na nezmyselnú smrť. Vytváranie ruskej menšiny u nás je aj bezpečnostné riziko.

Ak sa Robert Fico s Borisom Kollárom báli infiltrácie živlov do davov biednych utečencov z Blízkeho východu a Afriky, tak teraz je skutočný dôvod na ostražitosť. Vzhľadom na oficiálnu štátnu doktrínu Ruska, ktoré chce tankmi chrániť ruskú menšinu kdekoľvek na svete, by Putinovi mohlo napadnúť ísť chrániť svoju piatu kolónu aj u nás. Najmä ak by sa tu našli politici a ústavní činitelia, ktorí by radi podpísali pozývací list. 

Juraj Krúpa, šéf branno-bezpečnostného výboru NR SR, SaS

ÁNO. Stotožňujem sa so stanoviskom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.​ Utekajúci občania Ru­skej federácie pred mobilizáciou sú v dr­vivej väčšine ľudia, ktorí dlhodobo súhl­asili s režimom Vlad­imira Putina, ktorý rozpútal nezmyselnú vojnu na Ukrajine.​

Pokiaľ s touto vojnou nesúhlasia, tak ma­jú možnosť sa proti nej postaviť a pokúsiť ­sa tento utláčateľský režim odpratať od moci.​ Zároveň nemám dobrý pocit z toho, že by sa do Európy dostali státisíce Rusov, kt­orí vnímajú našu kul­túru a spôsob života za menejcenný, keďže sú v tomto duchu vychovávaní a manipul­ovaní.

Marián Kéry, šéf zahraničného výboru NR SR, Smer

NIE. Mobilizácia v Ruskej federácii je zlou správou. Znamená, že ukončenie bojov je v nedohľadne a nastolenie mieru sa oddialilo. Priznám sa, že ma zaskočilo rozhodnutie slovenských orgánov o neudelení humanitárnych víz pre ruských mužov, ktorí sa chcú útekom z krajiny vyhnúť vojenskej službe.

Na jednej strane Slovenská republika kritizuje Ruskú federáciu pre rozpútanie vojnového konfliktu na Ukrajine, ale na druhej strane nechce podať pomocnú ruku tým, ktorí sa rozhodli do bojov nezasiahnuť. Očakával by som pravý opak.

Iniciatíva Mier Ukrajine 

ÁNO. Nevidíme dôvod, aby Slovensko postupovalo iným spôsobom ako doteraz. Samotný útek Rusov pred mobilizáciou nemá zaručovať automatické získanie humanitárneho víza alebo azylu. Veľmi by sme privítali jednotný postup EÚ v tejto otázke. Nateraz ministerstvo zahraničia SR posudzuje každú žiadosť osobitne a komplexne, s čím súhlasíme.

 

Zdroj foto: TASR/Postoj/TV Markíza/Facebook

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.