Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2022, 11:14

EÚ odsúdila sfalšované výsledky "referend" na okupovaných územiach Ukrajiny

Podľa šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella ide o ďalšie porušenie zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v stredu odsúdil "nezákonné" hlasovania o anexii, ktoré Rusko uskutočnilo v štyroch okupovaných oblastiach Ukrajiny, a "sfalšované" výsledky týchto tzv. referend.

„EÚ odsudzuje konanie nezákonných referend´ a ich sfalšované výsledky," uviedol Borrell vo vyhlásení zverejnenom na platforme Twitter.

Podľa Borrella ide o ďalšie porušenie zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny "na pozadí systematického porušovania ľudských práv."

Tzv. referendá sa konali od minulého piatka do tohto utorka v štyroch okupovaných ukrajinských regiónoch - Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Proruskí predstavitelia v uvedených regiónoch v utorok neskoro večer po sčítaní všetkých hlasov uviedli, že ich obyvatelia v "referende" rozhodli o pripojení oblastí k Rusku.

Ukrajina, jej spojenci, OSN a mnohí politickí analytici deklarujú, že tento narýchlo zorganizovaný pokus Ruska má slúžiť ako ospravedlnenie pre vedenie vojny voči Ukrajine a pre zabratie cudzích území.

Západné krajiny tiež vopred avizovali, že výsledky Ruskom zmanipulovaných plebiscitov, ktoré podľa práva ani nemožno považovať za referendá, neuznajú.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Pred domom generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestujú nespokojní občania. Prišli vyjadriť svoj nesúhlas s jeho pôsobením na prokuratúre. Na mieste sú viaceré policajné zložky, ako aj antikonfliktný tím. Priebeh podujatia je zatiaľ pokojný. (noviny.sk)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.