Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2022, 10:52

Slovensko smeruje do recesie

HDP v budúcom roku klesne, inflácia bude výrazne rásť, očakáva NBS

HDP v budúcom roku klesne, inflácia bude výrazne rásť, očakáva NBS

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Situácia by sa mohla podľa guvernéra NBS Petra Kažimíra zlepšovať v roku 2024, keď očakáva rast HDP o viac ako tri percentá a poklesnúť by mala inflácia, no stále bude vyššia ako v minulých rokoch.

Hrubý domáci produkt Slovenska by mal v tomto roku vzrásť o 1,8 percenta, no v roku 2023 sa krajina pravdepodobne prepadne do recesie a HDP poklesne o jedno percento.

V stredu to uviedol guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír pri prezentácii jesennej prognózy ekonomického a menového vývoja. NBS očakáva v budúcom roku aj výrazný rast inflácie na úroveň 18 percent, v rizikovom scenári až na 22 percent.

„Predpokladáme, že naša ekonomika v budúcom roku nebude rásť, ale naopak poklesne o jeden percentuálny bod," povedal Kažimír. NBS ešte v júni rátala s rastom HDP v roku 2023 o 1,4 percenta a s infláciou okolo 11 percenta.

Prognózu ovplyvnili najmä rastúce ceny energií a neistota ďalšieho vývoja na svetových trhoch, ale aj vojnového konfliktu na Ukrajine. NBS preto pripravila tri scenáre.

V strednom analytici uvažovali s rastom cien energií pre domácnosti na približne dvojnásobok. Pokiaľ by sa podarilo zastabilizovať ceny plynu a elektriny na nižšej úrovni, mohla by sa ekonomika Slovenska v budúcom roku vyhnúť recesii a rásť o niekoľko desatín percenta.

Inzercia

To sa približuje v utorok zverejnenej prognóze ministerstva financií, ktorá ráta s rastom HDP o 0,6 percenta.

Negatívny scenár NBS ráta s poklesom HDP o viac ako štyri percentá. Situácia by sa mohla podľa Kažimíra zlepšovať v roku 2024, keď NBS očakáva rast HDP o viac ako tri percentá a poklesnúť by mala inflácia, no stále bude vyššia ako v minulých rokoch.  

Dobrou správou je podľa viceguvernéra NBS Ľudovíta Ódora, že zatiaľ nie sú signály poklesu zahraničného dopytu. Bez výraznejších zmien by mala zostať aj miera nezamestnanosti. Tá by sa mala aj v nasledujúcich dvoch rokoch držať medzi 6 až 7 percentami. K tomu prispieva už aj postupné starnutie populácie a odchod silnejších ročníkov z trhu práce.

NBS sa zaoberala aj prístupom firiem a skúmala, či spoločnosti nezneužívajú súčasnú situáciu a nezvyšujú ceny nad nevyhnutnú úroveň. Marže firiem sú však podľa NBS konštantné.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Futbalisti Austrálie zdolali v stredajšom zápase D-skupiny na MS v Katare Dánsko 1 : 0 a zabezpečili si postup medzi šestnásť najlepších tímov. Skončili na druhom mieste D-skupiny za Francúzskom. Postupový gól strelil v 60. minúte Mathew Leckie. (tasr)

pred 3 hodinami

Novým lídrom demokratov v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu bude Hakeem Jeffries. Stane sa tak prvým černochom, ktorý povedie klub kongresmanov niektorej z dvoch veľkých strán v USA. Jeffriesa demokrati do tejto funkcie zvolili jednohlasne v stredu. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.