Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2022, 12:20

Obrana

Slovenský a maďarský minister hovorili o spolupráci aj o vzájomných vzťahoch

Slovenský a maďarský minister hovorili o spolupráci aj o vzájomných vzťahoch

TASR/Martin Baumann

Krajiny síce pristupujú k situácii na Ukrajine rozdielne, ale zhodujú sa na tom, kto je agresor.

Spolupráca medzi Slovenskom a Maďarskom v oblasti obrany je vynikajúca, je vzorom v mnohých oblastiach. Skonštatoval to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) po rokovaní s ministrom obrany Maďarska Kristófom Szalay-Bobrovniczkým.

Zhodli sa na tom, že budú hľadať ďalšie formy spolupráce, ktoré budú na bilaterálnej úrovni alebo aj v širšom rámci, napríklad Vyšehradskej štvorky.

"Teším sa na našu ďalšiu diskusiu o možnosti, že by sa Maďarsko pripojilo k Poľsku a Českej republike pri ochrane vzdušného priestoru Slovenskej republiky," uviedol Naď.

V rámci dobrej spolupráce oboch krajín slovenský minister obrany spomenul spoločný výcvik, cvičenia na Slovensku, ale aj v Maďarsku či vzdelávanie. "Spolupráca v oblasti obrany medzi našimi krajiny je veľmi dobrá," uviedol.

Szalay-Bobrovniczký uviedol, že išlo o dôležité stretnutie, kde diskutovali o vzájomných vzťahoch. Zároveň poďakoval Naďovi za prácu vo Vyšehradskej štvorke, kde je podľa neho veľmi aktívny.

Ministri diskutovali aj o spolupráci pri modernizácii ozbrojených síl. Verí, že nájdu spoločné riešenia, aby mohli zapojiť slovenský, ale aj maďarský obranný priemysel do vzájomných aktivít. Podľa šéfa rezortu maďarskej obrany sa s modernizáciou u našich južných susedov začalo už pred niekoľkými rokmi.

"Preberali sme aj situáciu na Ukrajine a som rád, že v tom je jasná zhoda. Vieme, kto je agresor, a chceme zabezpečiť mier čím skôr," povedal Naď. Poukázal na to, že krajiny majú rozdielne prístupy, akým spôsobom pristupujú k situácii na Ukrajine. Szalay-Bobrovniczký povedal, že aj keď majú rozdielne názory, chcú, aby sme zažili u našich susedov čím skôr mier.

Témou stretnutia bola aj bezpečnostná a celková situácia na západnom Balkáne. Maďarsko je v tomto smere podľa Naďa veľmi aktívne. Poukázal na na to, že Maďarsko je rovnako aktívne aj v Bosne a Hercegovine. Diskutovalo sa aj o mnohonárodnej jednotke Severoatlantickej aliancie, ktorá bola zriadená na Slovensku aj v Maďarsku.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Pred domom generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestujú nespokojní občania. Prišli vyjadriť svoj nesúhlas s jeho pôsobením na prokuratúre. Na mieste sú viaceré policajné zložky, ako aj antikonfliktný tím. Priebeh podujatia je zatiaľ pokojný. (noviny.sk)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.