Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. august 2009

DISKUSIA: Lampa o Rómoch

V nedeľu večer sa na Františkánskom námestí v Bratislave konala verejná diskusia (Lampa Štefana Hríba) o štatistikách rómskej kriminality, diskutovali Vladimír Palko a František Šebej. Páni Palko a Šebej sa už dlhé roky poznajú a ich názorové rozdiely sa po uplynulom týždni trochu zmenšili. V obojs...

V nedeľu večer sa na Františkánskom námestí v Bratislave konala verejná diskusia (Lampa Štefana Hríba) o štatistikách rómskej kriminality, diskutovali Vladimír Palko a František Šebej.

Páni Palko a Šebej sa už dlhé roky poznajú a ich názorové rozdiely sa po uplynulom týždni trochu zmenšili. V obojstranne úctivej diskusii V. Palko väčšinou zopakoval argumenty, aké už aj prezentoval v médiách a v blogoch, ako hlavný cieľ vidí potrebu získať o rómskom probléme reálne čísla. K otázke o politickej korektnosti dodáva, že každý minister vnútra, od L. Pittnera cez neho až po R. Kaliňáka má napr. špeciálneho poradcu pre rómsky problém (pre iné etniká nie), plus dodal aj zriedka spomínaný fakt, že štatistiky rómskej kriminality sa na Slovensku už roky spracovávali, pred jeho príchodom na ministerstvo vnútra sa to robiť prestalo a teda teraz ich navrhuje iba obnoviť. K ich zverejňovaniu pripomenul, že ak sa už údaje zhromažďujú, automaticky treba rátať s ich publikovaním, keďže zákon o slobodnom prístupe k informáciám médiá veľmi dobre ovládajú.

František Šebej zo svojej kritiky do istej miery ustúpil, priznal, že samotné zhromažďovanie údajov o rómskej kriminalite nepovažuje za problém (hoci podľa neho nemusia byť príliš dôležité). Za nebezpečné považuje riziko pri ich zverejňovaní, predovšetkým ak hlavným adresátom má byť nespokojný ľud, čo sa mu tak z návrhu V. Palka javilo. Debatovalo sa aj o kontraste pri nazeraní na problém Rómov a moslimov, alebo o tom, či je Slovensko na takéto rómske štatistiky pripravené (škoda, že sa viaceré témy nedotiahli a zostali otvorené).

K problému či evidovať všetky etniká alebo iba rómske, resp. prečo nezverejňovať aj „nerómsku“ kriminalitu, dala diskusia celkom vtipný protiargument, totiž ak máme údaje o celkovej kriminalite, údaje o „nerómoch“ sa dajú zistiť odrátaním „rómskych“ čísel od celkových, čím vznikne aj štatistika nerómskej kriminality (a tá by, ako už spomínali Palkovi odporcovia, napr. z hľadiska výšky celkovej finančnej ujmy bola zrejme v prepočte na jedného človeka omnoho vyššia ako rómska... akurát by bola nelichotivo presne zmeraná...).

Pri tom všetkom je zrejmé, že štatistiky samotné by neboli riešením, ale iba pomocou k riešeniu, napr. k adresnejšiemu koordinovaniu policajných aktivít (od začiatku to tak tvrdil aj Palko, v mediálnom pohone, aký sa na neho spustil, sa už na to pozabudlo). V diskusii Šebej pripomenul, že pri riešení rómskeho problému treba spolupracovať s ľuďmi, ktorí sa mu už dlho venujú, ako napr. Ingrid Antalová a iní.

Uhorková sezóna priniesla zaujímavú aj tvrdšiu diskusiu (občas štýlom Palko vs. celé mienkotvorné Slovensko). Bolo by fajn, ak by priniesla aj menej tzv. politickej korektnosti a viac vôle riešiť skutočné problémy.

Lukáš Obšitník

Súvisiaci článok: Na číslach záleží
Lampa v balíku (videozáznam diskusie)

Inzercia

Odporúčame

REAKCIA: Aj nabudúce, pán minister

REAKCIA: Aj nabudúce, pán minister

Vážený pán minister, je zaujímavé, že sa zaoberáte naším názorom na to, či by ste sa mali stať predsedom Najvyššieho súdu. Spolu s teraz už tisíckami ďalších som podpísal internetovú petíciu, v ktorej vysvetľujeme, prečo by ste tento post získať nemali. Človek, ktorý kritizuje výšku platov u sudcov ...

ZAHRANIČIE: Obamov genetik

ZAHRANIČIE: Obamov genetik

V nedávnom článku s názvom Cirkev podľa Obamu som napísal, že americký prezident Barack Obama sa síce tvári ako muž dialógu, ale pri bioetických otázkach ponúka namiesto činov len sľuby. Talianska bioetička a komentátorka katolíckeho denníka Avvenire Assuntina Morresi sa však domnieva, že Obama pred...

OSTRÝ JAZYK: Premiér, médiá a prehlbovanie krízy

OSTRÝ JAZYK: Premiér, médiá a prehlbovanie krízy

Médiá prehlbujú krízu. Na túto tému chcel premiér Fico rozprávať so svojim talianskym kolegom Berlusconim na obrazovkách STV. Z prednášky nič nebude, ale Ficova téza stojí za pozornosť. V apríli premiér Robert Fico oznámil svoj zámer vystúpiť v STV s talianskym kolegom Silviom Berlusconi...