Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2022, 15:08

Ministerstvo obrany chce nevyčerpaných 41 miliónov eur využiť na pásovú techniku

Návrh na vydanie súhlasu vlády so zmenou účelu použitia výdavkov je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Ministerstvo obrany (MO) SR plánuje využiť vyčlenené financie z rokov 2019 a 2021 vo výške viac ako 41,5 milióna eur na nákup pásovej techniky. Návrh na vydanie súhlasu vlády so zmenou účelu použitia kapitálových výdavkov je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

„Cieľom zmeny účelu je zabezpečenie časti finančných prostriedkov k vytvoreniu základného balíka kapitálových výdavkov na umožnenie uzavretia zmluvy s víťazom tendra na obstaranie pásových bojových obrnených vozidiel a pásových obrnených vozidiel (PBOV a POV),“ zdôvodnil rezort.

Ako pripomenul, do 30. decembra má minister obrany uzatvoriť zmluvné dokumenty s vládou Švédskeho kráľovstva. Po uzatvorení zmluvy je potrebné zaplatiť 15 percent z dohodnutej sumy, pôjde asi o 248 miliónov eur.

Vyčlenené financie podľa rezortu nebude možné využiť v roku 2022 vzhľadom na stav jednotlivých projektov. Napríklad projekt bezpilotných prostriedkov, na ktorý rezort dostal 10,2 milióna eur, je v iniciačnej fáze. V prípade nákupu viacúčelových vrtuľníkov zostalo z pridelených prostriedkov 7,2 milióna eur z dôvodu nedodania materiálu a kapitálové výdavky doplánovali na nasledujúce roky.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred hodinou

Úrady amerického štátu Aljaška zadržali dvoch mužov ruskej národnosti, ktorí na člne preplávali viac ako 480 kilometrov z Ruska cez Beringov prieliv až na Aljašku. Podľa vyjadrenia miestnych obyvateľov Rusi utiekli pred vojenskou mobilizáciou. (tasr)

pred 2 hodinami

Prezidentka Zuzana Čaputová sa na Malte stretla s 11 prezidentmi členských krajín EÚ združených v skupine Arraiolos. "Všetci čelíme rovnakým výzvam – vysokým cenám energií, svojvoľnému znižovaniu dodávok plynu do Európy zo strany Moskvy a pokračujúcej ruskej vojne na Ukrajine," vyhlásila. Grécko, Portugalsko, Taliansko a Poľsko označila za dôležitých hráčov v preprave zemného plynu do Európy, čo môže posilniť aj energetickú bezpečnosť SR. (tasr)

pred 2 hodinami

Kapitán argentínskej futbalovej reprezentácie Lionel Messi potvrdil, že tohtoročné MS v Katare budú jeho posledné v kariére. "Fyzicky sa cítim dobre, tento rok mám za sebou veľmi dobrú predsezónnu prípravu, čo sa mi minulý rok nepodarilo," povedal tridsaťpäťročný útočník Paríža St. Germain. Debutoval v roku 2005, na konte má 164 štartov a 90 gólov za národný tím. (tasr)

pred 3 hodinami

Národný bezpečnostný úrad varuje pred koordinovanými kybernetickými útokmi na Slovensku, za ktorými je ruská skupina anonymus.ru. "V spolupráci s bezpečnostnými zložkami štátu sme zaznamenali sériu kybernetických bezpečnostných incidentov. Útoky boli vykonané metódou zneprístupnenia služby," upozornil úrad. Cieľmi sú webové sídla bánk, úradov a menších komerčných subjektov. V prípade potreby je k dispozícii adresa incident@nbu.gov.sk. (tasr)

pred 3 hodinami

USA uvalili ďalšie sankcie na Irán v súvislosti s úmrtím 22-ročnej Mahsy Amíníovej a násilím voči účastníkom protivládnych protestov. Protesty, ktoré vypukli po smrti Amíníovej, sa v desiatkach iránskych miest konajú už od 17. septembra. Mahsu zadržali za údajne nesprávny spôsob nosenia hidžábu a po kolapse na policajnej stanici zomrela v nemocnici. Rodina a aktivisti tvrdia, že polícia použila brutálne násilie. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.