Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2022, 15:05

Rezort zdravotníctva chce vyhlásiť výzvy na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc

Ministerstvo pravdepodobne vyhlási výzvu pre projekty nad päť miliónov eur koncom septembra.

Ministerstvo zdravotníctva avizuje, že na jeseň vyhlási dve výzvy z plánu obnovy na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc. Výzvu pre projekty nad päť miliónov eur pravdepodobne vyhlási koncom septembra, výzvu pre projekty do päť miliónov eur zase koncom októbra. Rezort o tom informoval na webe.

Pri oboch výzvach je potrebné pred podaním žiadosti predložiť Inštitútu zdravotných analýz reštrukturalizačný plán na posúdenie. „Pri projektoch nad päť miliónov eur je na posúdenie nevyhnutné podať žiadosť o stanovisko Zdravotníckej implementačnej agentúry, ktorá obsahuje detailný harmonogram rozpracovaný na jednotlivé týždne,“ doplnil.

Rezort zdravotníctvo tiež pripomenul, že vláda na začiatku septembra schválila metodiku na hodnotenie v rámci Novej siete nemocníc. „Aktuálne intenzívne pracujeme na oboch výzvach,“ dodal rezort.

Pri výbere veľkých investičných projektov sa majú projekty podľa metodiky priorizovať a zostupne zoradiť podľa príslušných krajov.

Pri poradí sa má zohľadňovať napríklad veľkosť spádového územia nemocnice, vplyv investície na počet hospitalizácií a rozsah investície z pohľadu, či ide o komplexné riešenie novej nemocnice, prístavbu alebo len rekonštrukciu.

Na základe bodovania sa bude pristupovať aj pri menších projektoch, Slovensko sa však bude brať ako jeden celok.

Celková alokácia plánu obnovy v rezorte zdravotníctva je približne 1,3 miliardy eur bez DPH. Plán obnovy je súčasťou mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti v rámci Next Generation EU, ktorého cieľom je obnoviť Európu po pandémii.

Kľúčovou súčasťou slovenského plánu obnovy je už schválená reforma siete nemocníc. Vláda ešte začiatkom júla schválila, že z plánu obnovy sa bude financovať výstavba nemocníc na bratislavských Rázsochách a v Martine.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Úrady amerického štátu Aljaška zadržali dvoch mužov ruskej národnosti, ktorí na člne preplávali viac ako 480 kilometrov z Ruska cez Beringov prieliv až na Aljašku. Podľa vyjadrenia miestnych obyvateľov Rusi utiekli pred vojenskou mobilizáciou. (tasr)

pred 54 minútami

Prezidentka Zuzana Čaputová sa na Malte stretla s 11 prezidentmi členských krajín EÚ združených v skupine Arraiolos. "Všetci čelíme rovnakým výzvam – vysokým cenám energií, svojvoľnému znižovaniu dodávok plynu do Európy zo strany Moskvy a pokračujúcej ruskej vojne na Ukrajine," vyhlásila. Grécko, Portugalsko, Taliansko a Poľsko označila za dôležitých hráčov v preprave zemného plynu do Európy, čo môže posilniť aj energetickú bezpečnosť SR. (tasr)

pred hodinou

Kapitán argentínskej futbalovej reprezentácie Lionel Messi potvrdil, že tohtoročné MS v Katare budú jeho posledné v kariére. "Fyzicky sa cítim dobre, tento rok mám za sebou veľmi dobrú predsezónnu prípravu, čo sa mi minulý rok nepodarilo," povedal tridsaťpäťročný útočník Paríža St. Germain. Debutoval v roku 2005, na konte má 164 štartov a 90 gólov za národný tím. (tasr)

pred hodinou

Národný bezpečnostný úrad varuje pred koordinovanými kybernetickými útokmi na Slovensku, za ktorými je ruská skupina anonymus.ru. "V spolupráci s bezpečnostnými zložkami štátu sme zaznamenali sériu kybernetických bezpečnostných incidentov. Útoky boli vykonané metódou zneprístupnenia služby," upozornil úrad. Cieľmi sú webové sídla bánk, úradov a menších komerčných subjektov. V prípade potreby je k dispozícii adresa incident@nbu.gov.sk. (tasr)

pred hodinou

USA uvalili ďalšie sankcie na Irán v súvislosti s úmrtím 22-ročnej Mahsy Amíníovej a násilím voči účastníkom protivládnych protestov. Protesty, ktoré vypukli po smrti Amíníovej, sa v desiatkach iránskych miest konajú už od 17. septembra. Mahsu zadržali za údajne nesprávny spôsob nosenia hidžábu a po kolapse na policajnej stanici zomrela v nemocnici. Rodina a aktivisti tvrdia, že polícia použila brutálne násilie. (tasr)

pred 3 hodinami

NAKA zadržala členov organizovanej skupiny z južného Slovenska, pripravovali údajne lúpež v Bratislavskom kraji. „Pri prehliadkach sme zaistili zbrane, policajné uniformy, nepriestrelné vesty, balistické prilby, označenia Národnej kriminálnej agentúry, polície ako takej a zásahovej jednotky,“ priblížil vedúci oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.