Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2022, 12:00

Na západnom Slovensku vysychajú pramene

Viaceré časti západného Slovenska začínajú mať po letných suchách vážne problémy s nedostatkom vodných zdrojov. Podľa Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti sa v tomto roku problémy prejavili poklesom hladín v studniach a zníženou výdatnosťou prameňov.

Generálny riaditeľ Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti Marek Illéš uviedol, že vážne problémy boli napríklad na území Zlatomoravského regiónu.

"Tu máme naozaj veľké ťažkosti pri zásobovaní niektorých obcí. Miestne vodojemy sme museli dotovať pitnou vodou, pretože tunajšie zdroje nestačili na zásobovanie obyvateľstva," povedal.

ZSVS upozornila, že v poslednom období vyschol napríklad prameň Zvernica a na polovici ďalších využívaných prameňov je pozorovaný dlhodobý pokles ich výdatnosti. "Kým v minulosti bývali rezervné zdroje využívané na približne 25 percent, v roku 2022 sme ich museli využiť až na 100 percent ich kapacity," povedal Illéš.

V súčasnosti prevádzkuje ZSVS celkovo 167 vodárenských zdrojov, z ktorých je 63 prameňov a 104 studní. "Za posledné obdobie sa nám však ich hladina dlhodobo znižuje. Je potrebné investovať do budovania nových vodných zdrojov, studní a vrtov a tiež do budovania diaľkových prívodných potrubí," doplnil Illéš.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 17 minútami

Na Slovensko má prísť v nadchádzajúcich týždňoch vyše 1400 vakcín proti opičím kiahňam. Dodávku organizuje Európska komisia, pričom členské krajiny majú dostať podiel podľa počtu obyvateľov. (tasr)

pred hodinou

Hurikán Fiona zasiahol pobrežie kanadskej provincie Nové Škótsko. Bez elektrickej energie sa ocitlo pol milióna domácností. Vietor dosahuje rýchlosť 144 kilometrov za hodinu a husto prší. (tasr)

pred 3 hodinami

Účasť na referendách o pripojení k Rusku v ukrajinských oblastiach okupovaných ruskými silami dosiahla v piatok okolo 20 percent. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na ruské médiá. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.