Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2022, 13:47

Menšinová vláda

Šipoš hovorí, že Sme rodina s opozíciou blokovali schôdzu pre paragraf 363

Šipoš hovorí, že Sme rodina s opozíciou blokovali schôdzu pre paragraf 363

Foto – TASR

OĽaNO súhlasilo s presunutím hlasovania o prerokovaných návrhoch na utorok, aby sa mohlo vo štvrtok začať rokovať o návrhoch z vlády. „Pre nás bolo podstatné, aby prešli zákony z vlády, to je maximum, čo sme vedeli urobiť,“ tvrdí šéf poslaneckého klubu OĽaNO.

Hnutie Sme rodina chcelo s opozíciou blokovať schôdzu parlamentu, tvrdí šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš. Myslí si, že dôvodom bol návrh SaS o úprave paragrafu 363 Trestného poriadku. OĽaNO chcelo návrh podporiť. Napokon sa bude o ňom hlasovať budúci týždeň.

Poslanci Sme rodina pri prezentácii vytiahli karty. Podľa šéfa klubu Sme rodina Petra Pčolinského išlo o dohodu, dôvody špecifikovať nechcel. SaS vidí za obštrukciou Sme rodina a opozície zmenu paragrafu 363, s ktorou dlhodobo nesúhlasia. Podľa šéfky klubu SaS Anny Zemanovej im nevychádzali počty, aby mohli novelu zablokovať.

„Sme rodina sa rozhodla s opozíciou blokovať schôdzu. Pre nás je podstatné, aby sme schválili zákony, ktoré idú v skrátenom legislatívnom konaní z vlády vo veci energetiky. Toto je pre nás kľúčové,“ povedal novinárom Šipoš.

OĽaNO súhlasilo s presunutím hlasovania o prerokovaných návrhoch na utorok, aby sa mohlo vo štvrtok začať rokovať o návrhoch z vlády. „Pre nás bolo podstatné, aby prešli zákony z vlády, to je maximum, čo sme vedeli urobiť,“ dodal Šipoš.

Myslí si, že blokovanie schôdze, keď sa nezaprezentovala opozícia ani Sme rodina, spôsobil návrh o úprave paragrafu 363 Trestného poriadku z dielne SaS. OĽaNO chcelo zaň hlasovať, keďže v stredu neprešiel podobný návrh OĽaNO. „Sme rodina nám to nevetovalo, čiže sme boli rozhodnutí to podporiť, takisto niektoré saskárske návrhy by sme dnes podporili,“ vysvetlil Šipoš.

Deklaroval, že tie návrhy SaS, ktoré považuje OĽaNO za správne, podporuje. Nehlasuje za tie, ktoré niekto v koalícii vetuje.

OĽaNO podľa jeho slov nebude rokovať o podpore návrhu so Smerom-SD, s ĽSNS ani s poslancami z mimoparlamentného Hlasu-SD, Republiky.

Inzercia

Zemanová: Od Kollára je to hrubé zneužitie pozície

Pčolinský nešpecifikoval, prečo sa poslanci Sme rodina neprezentovali. Nepotvrdil, či šlo o dohodu v súvislosti s novelizáciou paragrafu 363. Zmenu a obmedzenie tohto oprávnenia Sme rodina naďalej odmieta.

„Národná rada nebola uznášaniaschopná, preto sme sa dohodli s klubom OĽaNO, že hlasovania, ktoré mali byť o 11.00 h, sa presunú na utorok a ďalej sa bude pokračovať v schôdzi,“ dodal.

Poslanec zo Za ľudí Juraj Šeliga hovorí o hrubom porušení rokovacieho poriadku pri postupe predsedu parlamentu. Verí, že v utorok úprava paragrafu 363 prejde do druhého čítania. Šeligu prekvapilo, že OĽaNO súhlasilo s presunutím hlasovania.

„To, čo predseda predviedol, je naozaj hrubé zneužívanie jeho pozície. Takýmto spôsobom bezprecedentne presunie hlasovanie bez súhlasu navrhovateľov,“ poznamenala Zemanová.

Plénum rozhodlo o presunutí hlasovania na utorok na návrh predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina). Ten argumentoval obštrukciou v sále. Pri predchádzajúcom hlasovaní o zaradení nových bodov do programu schôdze totiž nebolo plénum uznášaniaschopné, neprezentovala sa opozícia ani Sme rodina.

Dnes treba vedieť

pred 54 minútami

Súhrn udalostí v pondelok 26. septembra:

pred 4 hodinami

Predčasné voľby by chcelo 63 percent voličov. S takýmto riešením súčasnej situácie najviac súhlasia voliči Republiky, Smeru a Hlasu. Najmenej sú skorším voľbám naklonení voliči OĽaNO a KDH. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N

pred 5 hodinami

Rusko v reakcii na výsledky volieb vyhlásilo, že je otvorené rozvíjaniu „konštruktívnych“ vzťahov s Talianskom. „Sme pripravení privítať akékoľvek politické sily, ktoré sú schopné zájsť za hranice zavedeného hlavného prúdu politiky, ktorý je plný nenávisti k našej krajine,“ povedal  hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.