Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2022, 13:33

Ruskom ovládané mesto Melitopol zasiahol výbuch, deň pred referendami

Melitopol bol jedným z prvých miest, ktoré po spustení invázie Ruska na Ukrajinu padli do ruských rúk.

Výbuch otriasol vo štvrtok zaľudneným trhoviskom v meste Melitopol na juhovýchode Ukrajiny. K útoku došlo deň pred referendami, ktoré môžu viesť k pripojeniu štyroch ukrajinských oblastí k Rusku. Informácie o explózii poskytli ukrajinskí aj Ruskom dosadení predstavitelia Melitopola, píše tlačová agentúra Reuters.

Melitopol bol jedným z prvých miest, ktoré po spustení invázie Ruska na Ukrajinu 24. februára padli do ruských rúk. Mesto sa nachádza v Záporožskej oblasti, jednej zo štyroch, kde sa bude konať referendum o pripojení k Rusku.

Zo štvrtkového výbuchu sa navzájom obviňujú ukrajinskí a Ruskom dosadení predstavitelia mesta.

Exilový melitopolský starosta Ivan Fiodorov povedal, že útok zámerne podnikli ruské okupačné sily, aby mohli Ukrajinu obviniť z terorizmu.

Fiodorov uviedol, že zahynuli traja vojaci, ale počet civilných obetí nie je zatiaľ jasný. Agentúra Reuters nemohla nezávisle overiť toto tvrdenie.

Člen Ruskom dosadenej miestnej samosprávy Vladimir Rogov vyhlásil, že útok podnikli ukrajinské špeciálne služby, aby odstrašili civilistov od hlasovania v referendách.

Proruskí lídri štyroch oblastí v utorok oznámili konanie referend od 23. do 27. septembra. Evidentne svoj krok koordinovali. Ľudové hlasovania sa majú konať v Luhanskej, Doneckej, Chersonskej a Záporožskej oblasti, čo predstavuje okolo 15 percent ukrajinského územia.

Ukrajina a jej spojenci odsúdili plánované referendá ako „podvod“, ktorý nemá zákonnú platnosť.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 51 minútami

Súhrn udalostí v pondelok 26. septembra:

pred 4 hodinami

Predčasné voľby by chcelo 63 percent voličov. S takýmto riešením súčasnej situácie najviac súhlasia voliči Republiky, Smeru a Hlasu. Najmenej sú skorším voľbám naklonení voliči OĽaNO a KDH. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N

pred 5 hodinami

Rusko v reakcii na výsledky volieb vyhlásilo, že je otvorené rozvíjaniu „konštruktívnych“ vzťahov s Talianskom. „Sme pripravení privítať akékoľvek politické sily, ktoré sú schopné zájsť za hranice zavedeného hlavného prúdu politiky, ktorý je plný nenávisti k našej krajine,“ povedal  hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.