Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. marec 2016

Orbán: So Seehoferom sme sa nestretli "proti" Merkelovej

O otázkach migrácie i hospodárskych vzťahov rokoval dnes v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán s bavorským premiérom Horstom Seehoferom. Podľa spravodajského servera Hvg.hu Orbán na spoločnej tlačovej konferencii zdôraznil, že cieľom stretnutia nebolo oslabiť nemeckú vládu ani kancelárku Angelu Merkelovú, pretože jeho strana Fidesz, ktorá je takisto členom Európskej ľudovej strany (EPP), má záujem na víťazstve vládnych strán CDU/CSU.

"Maďarsko sa nechce zúčastniť volebného boja v Nemecku, vyhlásenia o migrácii nie sú o tom. Avšak v rámci politiky Európskej únie určite povieme to, čo si myslíme," povedal maďarský ministerský predseda, ktorý sa poďakoval Bavorsku za to, že v migračnej kríze jeho obyvatelia pochopili maďarský postoj.
      

Seehofer vyjadril nádej, že budúcotýždňový summit EÚ-Turecko bude úspešný. Merkelovej zaželal, aby aj ona bola na tejto schôdzke úspešná a aby účastníci summitu v migračnej otázke našli dlhodobé riešenie.
      

Seehofer prezentoval postoj Bavorska, podľa ktorého základným princípom je znížiť počet migrantov na minimum, preto táto spolková krajina podporuje sprísnenie hraničných kontrol. Denne do Bavorska prichádza 500 migrantov, čo je však závislé od krokov balkánskych krajín. "My by sme chceli, aby na riešenie migračnej krízy existovalo celoeurópske riešenie," dodal bavorský premiér.
      

Orbán k pripravovanému summitu EÚ-Turecko povedal, že Maďarsko je ochotné finančne podporiť Ankaru. V otázke víz však zdôraznil, že jeho krajina by uprednostnila bezvízový styk s Ukrajinou, a až potom s Tureckom. "Z hľadiska počtu migrantov považujeme za optimálne číslo nulu, preto sa nemôže zrodiť rozhodnutie, že by sme mali prevziať migrantov z Turecka. Musíme byť schopní hermeticky uzatvoriť svoje hranice," uviedol predseda maďarskej vlády.
      

Orbán povedal, že so Seehoferom si rozumejú preto, lebo obaja zastávajú kultúru dodržiavania dohôd. Bavorský premiér podčiarkol, že by Bavorsko privítalo poriadok v Európe, preto považuje za nepochopiteľné, prečo Európa už dávnejšie neposkytla podporu krajinám, ktoré strážia schengenské hranice. "Týka sa to Grécka i Maďarska," uzavrel Seehofer.
      

Predseda maďarskej vlády podčiarkol, že Nemecko je najdôležitejším obchodným partnerom Maďarska, v rámci neho do Bavorska vyviezlo vlani Maďarsko tovar v hodnote 8,5 miliardy eur. "V Maďarsku funguje 2330 bavorských podnikov, ktoré zamestnávajú vyše 100.000 ľudí," podotkol Orbán, ktorého Seehofer pochválil za ekonomickú situáciu Maďarska. Dodal, že niektoré ukazovatele sú lepšie ako nemecké a zvlášť ocenil stabilnú finančnú situáciu v Maďarsku.
    

Inzercia

Odporúčame

Samosprávy si majú vybrať, kto sa im postará o vytriedený odpad

Samosprávy si majú vybrať, kto sa im postará o vytriedený odpad

Samosprávy by sa mali do konca marca rozhodnúť, kto sa im postará o vytriedený odpad. Zodpovednosť zaň majú po novom výrobcovia vyhradených výrobkov, ako sú obaly, neobaly, elektrozariadenia a akumulátory. Tí sa musia postarať o všetok odpad z ich výrobkov. Mestá a obce si teraz majú vybrať, s ktorou Organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV) uzatvoria v budúcnosti zmluvu. Pokiaľ tak neurobia, v apríli im ju určia v žrebovaní na ministerstve životného prostredia.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.