Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. september 2022

Radikálni ekoteroristi

Nemecká polícia varuje pred útokmi na energetickú infraštruktúru

Ľavicoví extrémisti sa snažia využiť energetickú krízu a hroziacu chudobu na radikalizáciu spoločnosti.

Nemecká polícia varuje pred útokmi na energetickú infraštruktúru

Polícia zasahuje proti demonštrantom, ktorí v auguste zablokovali uhoľnú elektráreň v Lippendorfe. Zdroj: flickr.com/Tim Wagner

Donedávna sa slovo „ekoterorista“ využívalo na hanlivé označenie takmer akejkoľvek environmentálnej aktivity bez ohľadu na to, či bola rozumná alebo úplne uletená a odtrhnutá od reality.

V súčasnosti sa však už toto slovo používa v spojitosti s reálnou hrozbou. Nemecký Spolkový kriminálny úrad (Bundeskriminalamt – BKA) vo svojej správe upozornil na reálne riziko, ktoré hrozí zo strany ľavicových extrémistov, ktorí sa zároveň prezentujú ako radikálni ekologickí aktivisti.

O správe BKA ako prvý písal nemecký denník Bild, informáciu neskôr prevzali ďalšie nemecké a nemeckojazyčné médiá.

Varovanie je súčasťou správy BKA, ktorá sa zaoberá všeobecnými rizikami, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť v súvislosti s eskaláciou energetickej krízy, rastúcej miery nezamestnanosti a chudoby a z nej vyplývajúcej celkovej radikalizácie obyvateľstva. To by mohlo vyústiť do zvýšenej miery násilných trestných činov.

Špeciálne ľavicový extrémizmus radikálnych ekologických aktivistov je súčasťou zložky ST 14, ktorá sa venuje ohrozeniam „aktérmi/skupinami z rôznych fenoménov politicky motivovanej kriminality“. Môžu sa cítiť motivovaní využiť hroziaci nedostatok energie a jeho dôsledky „na vlastné ciele“.

Títo radikáli sa už niekoľko mesiacov dostávajú na prvé stránky novín pri rôznych akciách blokujúcich dopravu v mestách, na diaľniciach či výzvami na poškodzovanie nákladných áut.

BKA upozorňuje, že zhoršenie ekonomickej situácie v dôsledku energetickej krízy môže ľudí čoskoro podnietiť do páchania ešte závažnejších trestných činov. Ako píše denník Bild, terčom útokov sa môžu stať jadrové elektrárne, plynovody a všetka ťažká nákladná doprava.

Hoci BKA hovorí, že zatiaľ neexistujú konkrétne plány možných útokov, „existuje abstraktná hrozba pre energetickú infraštruktúru“. Popri „stupňujúcich sa a niekedy emocionálne nabitých demonštráciách a protestných stretnutiach“ by mohlo dôjsť aj k „priestupkom proti energetickej infraštruktúre a inštitúciám a osobám s rozhodovacou právomocou, ktoré sú s ňou spojené“.

Spolkový kriminálny úrad explicitne varuje pred účinkom propagandy „údajne neškodných klimatických aktivistov“, ktorý by mohol podnietiť ľavicových radikálov, aby tieto ciele presadzovali militantnými skutkami.

To sa stalo pri júnovom stretnutí skupiny G7 na zámku v nemeckom meste Elmau, keď klimatickí aktivisti zverejnili mená a adresy ľudí, ktorí majú vplyv v nemeckej energetike a priemysle, s výzvou poškodiť ich nehnuteľnosti napríklad vylievaním farby na múry, vulgárnymi grafitmi a pod.

Nemecká polícia teraz varuje, že tieto skupiny môžu prejsť od útokov na jednotlivé osoby a ich majetok k poškodzovaniu celej energetickej infraštruktúry a dopravy.

Pravdepodobný scenár podľa BKA zahŕňa „okupačné a blokačné akcie, ako aj poškodzovanie majetku či podpaľačstvo voči energetike“. Využívanie a rozširovanie fosílnych palív, akými sú zemný plyn alebo hnedé uhlie, už boli na príslušnej scéne predmetom zodpovedajúcej motivačnej agitácie.

Okrem priamej energetickej infraštruktúry sú predpokladanými cieľmi aj prístavy alebo železničné trate, ktoré ľavicoví klimatickí aktivisti takisto považujú za príliš úzko späté s výrobou fosílnej energie.

Polícia tiež vníma rozkol vnútri environmentalistického hnutia. Účasť strany Zelených považuje radikálna časť tohto spektra za zradu pri presadzovaní ekologickej agendy. A to najmä preto, že Zelení sú účasťou v koaličnej vláde nútení pristupovať ku kompromisom a z niektorých svojich programových požiadaviek ustupovať. Nemožno sa teda spoliehať na to, že toto radikálne podhubie môže byť do istej miery pacifikované touto politickou reprezentáciou.

Popri environmentalistických radikáloch sa aktivizujú aj klasickí ľavicoví extrémisti spojení s komunistickou ideológiou. Tí chcú využiť energetickú krízu najmä poukazovaním na vysoké ceny nielen energií, ale aj celého spektra tovarov a služieb, ktoré sa od energií odvíjajú. Aj ich terčom je však energetická infraštruktúra, keďže veľké energetické spoločnosti z vysokých cien najviac profitujú.

Inzercia

Viacerí členovia radikálneho prostredia dokonca dúfajú, že sa vytvorí čosi ako Zelená RAF, obdoba nemeckej teroristickej organizácie z druhej polovice 20. storočia, ktorá sa hlásila ku komunistickej ideológii.

„Ničte luxus!“

V posledných týždňoch európske mestá zasiahla vlna vandalizmu. Radikálni aktivisti zo skupiny Tyre Extinguishers sa zamerali na tzv. luxusné SUV autá a šírili výzvu na prepichovanie pneumatík.

To sa naozaj aj udialo a v minulých dňoch táto „iniciatíva“ prenikla až do Brna. Poškodeným majiteľom áut nechali vandali za stieračom letáčik s výzvou, aby išli peši, a so zvolaním, že „chrliče emisií zabíjajú“.

Vandali nebrali do úvahy ani to, že mohlo ísť o zdravotne postihnutého človeka, ktorý väčšie auto potrebuje, aby sa vôbec niekam dostal.

Nedomysleli však ani ďalšiu vec. Pri zničení pneumatík často nestačí jednoduchá výmena, človek bežne nemáva viac ako jednu rezervu. Je teda potrebné auto odtiahnuť do servisu alebo zavolať asistenčnú službu. Emisie, ktoré sa mali ušetriť, sa aj tak do ovzdušia dostanú, ďalšie sa minú pri doprave nových a recyklácii zničených pneumatík.

Nejde o novinku

Na ničenie „luxusných“ áut a iného majetku, ktorý údajne zabíja klímu, vyzývali už v roku 2019.

Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV), jedna z nemeckých spravodajských služieb, už v roku 2019 vo svojej pravidelnej správe upozornil na radikalizujúce tendencie v hnutí Fridays for Future – teda Piatky pre budúcnosť. Každotýždňové pochody sa vtedy tešili veľkej mediálnej pozornosti, ale aj podpore zo strany hlavného mediálneho prúdu.

BfV zaznamenala pokusy o infiltráciu do tohto hnutia zo strany ľavicových extrémistov.

„Ľavicoví extrémisti propagujú, že neustály ekonomický rast a kapitalizmus sú nezlučiteľné s obavami o ochranu klímy. Aby sa predišlo klimatickej katastrofe, je nevyhnutná ‚zmena systému‘ (‚System Change, not Climate Change!‘),“ uviedla vtedy nemecká spravodajská služba.

Ľavicoví extrémisti sa neuspokoja s obyčajnou zmenou politických priorít v záujme ochrany klímy alebo investície do inovatívnych technológií, ich cieľom je „zvrhnutie kapitalistického spoločenského systému a politická reorganizácia v zmysle nimi reprezentovanej ideológie“.

Nemecko nie je jedinou krajinou, kde štát počíta s radikalizáciou časti obyvateľstva. Podobnými scenármi sa zaoberá aj polícia v Británii. Nejde pritom len o spomenutý klimatický extrémizmus.

Kríza životných nákladov môže viesť k rastu násilnej kriminality, vzostupu mestských gangov a organizovaného zločinu. S tým súvisí aj zneužívanie detskej práce a nútená prostitúcia.

Ekonomická kríza sa môže pretaviť aj do vyššej miery korupcie pri úradníkoch, ktorí budú takisto čeliť rastúcim nákladom, môžu byť náchylnejší na prijímanie úplatkov a „vylepšovanie“ rodinných rozpočtov touto cestou.

Krajiny ako Nemecko či Británia takisto čelia problému uzavretých imigrantských get. Tie patria k najchudobnejším komunitám, pretože pre častú jazykovú bariéru majú prístup len k nekvalifikovanej slabo platenej práci. Okrem rabovania vyvolaného chudobou sa v týchto komunitách môže opäť začať dariť radikálnym moslimským kazateľom a západnú Európu môže zasiahnuť nová vlna teroristických útokov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.