Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2022, 11:59

Úprava paragrafu 363

Kollárovi sa podarilo zablokovať novelu Trestného poriadku, Šipoš to nekritizuje

Kollárovi sa podarilo zablokovať novelu Trestného poriadku, Šipoš to nekritizuje

Foto: TASR

Novele z dielne OĽaNO chýbal jeden hlas. Podľa šéfa klubu OĽaNO išlo o komunikačnú chybu. Hlasovanie bude riešiť koaličná rada.

Poslanci odmietli novelu Trestného poriadku z dielne OĽaNO, ktorej cieľom bolo obmedziť využívanie paragrafu 363 generálnou prokuratúrou na najvážnejšie prípady a pochybenia.

Za posunutie novely do druhého čítania hlasovalo 72 poslancov zo 144. Proti bolo 71 zákonodarcov, jeden za zdržal. Na posunutie novely chýbal jeden hlas. 

Nehlasoval poslanec OĽaNO Igor Hus, ktorý však v pléne bol. Ak by bol za, návrh by prešiel. Poslanec však na poslaneckom klube hnutia vopred avizoval, že novelu nepodporí. Podľa šéfa klubu OĽaNO Michala Šipoša sa cítil v konflikte záujmov, keďže je obžalovaný zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Hoci za návrh okrem Husa hlasovali všetci prítomní poslanci OĽaNO, Za ľudí a podporila ho aj SaS s ďalšími odídencami koalície, nestačilo to a Borisovi Kollárovi sa podarilo novelu zablokovať.

Proti nebola len Sme rodina, ale aj všetci prítomní poslanci Smeru, Hlasu, Republiky, kotlebovcov, ako aj zvyšní nezaradení. Hlasovania sa zdržala nezaradená poslankyňa Katarína Hatráková, bývalá členka klubu OĽaNO.

Išlo o komunikačnú chybu, tvrdí Šipoš

Dôvod, prečo Boris Kollár zablokoval novelizáciu paragrafu 363, bude riešiť koaličná rada. Podľa šéfa poslaneckého klubu OĽaNO Michala Šipoša išlo o komunikačnú chybu. Pre denník Postoj povedal, že koaliční poslanci podcenili situáciu.

Síce OĽaNO od Sme rodina očakávalo, že novelu posunie do druhého čítania, hnutie za hlasovanie nekritizoval.

Podľa Šipošovych slov si koalícia zle vyložila fakt, že Sme rodina hlasovanie nebude vetovať. Niektorí si to totiž vysvetlili tak, že nebudú hlasovať proti, ale za, prípadne sa hlasovania nezúčastnia a znížia tak kvórum. To bol aj dôvod, prečo vraj nehľadali pre novelu Trestného poriadku v parlamente väčšiu podporu.

Podľa šéfa perlamentného klubu OĽaNO nešlo zo strany Borisa Kollára ani o odvetu za utorkové hlasovanie.

Väčšina poslancov OĽaNO bola v utorok pri hlasovaní o novele ústavy z dielne kollárovych poslancov proti alebo sa zdržala. Novela ústavy, ktorá je v druhom čítaní, by umožnila skrátiť volebné obdobie parlamentu a vyhlásiť predčasné voľby referendom alebo ústavným zákonom.

Inzercia

Za návrh hlasovalo až 97 poslancov, celá opozícia aj s poslancami bývalej koaličnej strany SaS.

Čítajte tiež

Zavetuje OĽaNO zmenu ústavy?

Minister financií a líder OĽaNO Igor Matovič v rozprave o zmene ústavy avizoval, že návrh budú možno v druhom čítaní vetovať. To by znamenalo, že Sme rodina by ho mala z rokovania parlamentu stiahnuť.

Či sa tak naozaj stane a či k požiadavke OĽaNO prispeje aj dnešné hlasovanie o novele Trestného poriadku, Michal Šipoš povedať nechcel. 

„Budeme o tom diskutovať vnútri koalície,“ povedal pre Postoj.

Boris Kollár v koalícii zmenu paragrafu 363, ktorý v poslednom období viackrát využil generálny prokurátor Maroš Žilinka, dlhodobo blokuje. Generálna prokuratúra práve touto cestou zbavila obvinenia exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského, nominanta hnutia Sme rodina v prípade brania úplatku.

Novela z dielne poslancov OĽaNO mala za cieľ upraviť ustanovenia Trestného poriadku tak, aby sa rozhodnutie generálneho prokurátora v zmysle sporného paragrafu 363 týkalo len merita danej veci.

 

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Predčasné voľby by chcelo 63 percent voličov. S takýmto riešením súčasnej situácie najviac súhlasia voliči Republiky, Smeru a Hlasu. Najmenej sú skorším voľbám naklonení voliči OĽaNO a KDH. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N

pred 3 hodinami

Rusko v reakcii na výsledky volieb vyhlásilo, že je otvorené rozvíjaniu „konštruktívnych“ vzťahov s Talianskom. „Sme pripravení privítať akékoľvek politické sily, ktoré sú schopné zájsť za hranice zavedeného hlavného prúdu politiky, ktorý je plný nenávisti k našej krajine,“ povedal  hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.