Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. marec 2016

Vysokoškoláci môžu využiť štipendiá do postsovietskych krajín

Maximálne desaťmesačné štipendijné pobyty počas vysokoškolského štúdia môžu absolvovať v budúcom školskom roku slovenskí vysokoškoláci v štyroch postsovietskych krajinách vďaka štipendiám, ktoré vyplývajú z bilaterálnych dohôd v oblasti vzdelávania.

Doktorandi môžu získať štipendium na výskumný pobyt v trvaní jedného až desiatich mesiacov. Do niektorých krajín sa o výskumné štipendium môžu uchádzať aj vysokoškolskí učitelia a vedeckí pracovníci vysokých škôl. V priebehu marca budú on-line uzávierky žiadostí o štipendiá do Bieloruska (17. marca), Kazachstanu (3. marca), Litvy (8. marca) a Ukrajiny (17. marca). Vybraným štipendistom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR hradí cestovné náklady do miesta pobytu a späť, v niektorých krajinách aj príplatok k štipendiu, ktoré poskytuje prijímajúca krajina.

Podrobné informácie o podmienkach uchádzania sa o štipendium, ako aj o spôsobe podania žiadosti nájdu záujemcovia v databáze štipendií a grantov na www.granty.saia.sk.

Okrem štipendií môžu študenti magisterského a doktorandského štúdia získať na maximálne ročný študijný alebo výskumný pobyt aj štipendium Národného štipendijného programu SR, ktorého administrátorom je SAIA. Aktuálna uzávierka programu, ktorý od roku 2006 podporil štipendijné pobyty v zahraničí vyše 1400 slovenských vysokoškolákov a doktorandov je 30. apríla 2016 na portáli www.stipendia.sk.

Inzercia

Odporúčame