Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. september 2022

Solidarita s Ukrajinou

Slovensko sa pridalo k štátom, ktoré vydali známku na podporu Ukrajiny

Slovensko vydalo poštovú známku na podporu Ukrajiny. Pozrite si, aké známky s touto tematikou vydali ostatné krajiny.

Slovensko sa pridalo k štátom, ktoré vydali známku na podporu Ukrajiny

Slovenská známka na podporu Ukrajiny. Obrázok: pofis.sk

Slovenská pošta 16. septembra vydala poštovú známku na znak solidarity s Ukrajinou. Pridali sme sa tak do klubu krajín, ktoré takýmto spôsobom vyjadrili svoju podporu Ukrajine čeliacej ruskej agresii.

Známka vychádza v polmiliónovom náklade s nominálnou hodnotou 75 centov, čiže je vhodná na frankovanie bežných vnútroštátnych listov do 50 gramov. Na známke sa nachádza fotografia ukrajinského dievčaťa, ktorú vyhotovil fotograf Peter Konečný.

„Myslím, že to bol prvý míting na podporu Ukrajine na ,esenpéčku‘ v Bratislave. Ten, na ktorom bol telemost s prezidentom Zelenským. Fotil som pre organizátorov, pre iniciatívu Mier Ukrajine, a to ukrajinské dievča bolo jedným z vystupujúcich. Čakalo pri tribúne tak trocha v ústraní na svoj čas. No a zrazu sa jej oči zaleskli slzami. Tú fotku som v podstate neupravoval. Chcel som, aby sa z nej tá chvíľa nevytratila,“ vyjadril sa o fotografii Konečný.

Fotografia ukrajinského dievčaťa nakoniec zvíťazila v súťaži na návrh známky s témou Solidarita s Ukrajinou.

Známky s týmto námetom vyšli už v mnohých krajinách sveta, pochopiteľne predovšetkým v Európe. Väčšine z nich dominuje ukrajinská bikolóra v rôznych tvorivých využitiach. Chorváti na známke použili známy motív žltého poľa s modrou oblohou, Kanada znázornila ukrajinské farby pomocou slnečnice.

Na litovskej sa dvaja ľudia objímajú, na poľskej známke si symbolicky Poľsko a Ukrajina podávajú ruky. V médiách sa objavila informácia, že Poľsko vydalo známku s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, no v skutočnosti nešlo o oficiálnu emisiu.

Viaceré z týchto známok majú aj humanitárny rozmer. Napríklad litovská známka stojí dve eurá, no jej frankatúra je iba euro – zvyšné euro putuje na litovskú organizáciu, ktorá podporuje ukrajinský odpor už od roku 2014.

Kúpou francúzskej známky zasa ide výťažok na Červený kríž, z rakúskej na UNICEF a ďalšiu humanitárnu organizáciu. Časť z výnosov predaja známok na podporu Ukrajiny ide aj z viacerých ostatných známok z tohto zoznamu.

V budúcom roku nás zrejme čaká ešte oveľa viac známok s touto tematikou. Asociácia PostEurop, ktorá združuje európskych poštových operátorov, ako tému známok súťaže EUROPA na rok 2023 zvolila „Mier – najvyššia hodnota ľudstva“ na znak solidarity s Ukrajinou. Tému navrhla Ukrajinská pošta.

PostEurop taktiež pozastavila členstvo Ruskej pošte a Bieloruskej pošte na neurčito, pričom ide o prvý takýto krok v celej histórii asociácie.

Prehľad známok na podporu Ukrajiny

Estónska známka na podporu Ukrajiny. Obrázok: omniva.ee

Francúzska známka na podporu Ukrajiny. Obrázok: laposte.fr

Inzercia

Chorvátska známka na podporu Ukrajiny. Obrázok: posta.hr

Kanadská známka na podporu Ukrajiny. Obrázok: canadapost-postecanada.ca

Litovské známky na podporu Ukrajiny. Obrázok: post.lt

Lotyšské známky na podporu Ukrajiny. Obrázok: pasts.lv

Poľská známka na podporu Ukrajiny. Obrázok: poczta-polska.pl

Rakúska známka na podporu Ukrajiny. Obrázok: post.at

Španielska známka na podporu Ukrajiny. Obrázok: correos.es

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.