Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. marec 2016

Prvý súdený džihádista v rakúskom Grazi dostal osem rokov väzenia

V procese s džihádistami vyniesli dnes v rakúskom Grazi prvý verdikt.

Podozrivého Fikreta B. odsúdili za trestný čin členstva v teroristickej a zločineckej organizácii na osem rokov väzenia, informovala agentúra APA.

Odsúdený 49-ročný muž, pôvodom z Bosny, sa podľa stanoviska senátu plánoval pridať k extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) a jedného svojho známeho sprostredkoval ako bojovníka. Úrady v súvislosti s týmto procesom sprísnili bezpečnostné opatrenia a hliadky v meste.

Sudca pri čítaní rozsudku zdôraznil, že ide o prvý prípad v Rakúsku, keď americké úrady súhlasili so zásahom do súkromia. Konkrétne išlo o rozbor a vyhodnotenie účtov na Facebooku. 

Obžalovaný viackrát skočil sudcovi do reči. Na jednom mieste zvolal "Vojna sa ešte neskončila". Sudca pokračoval, že jasným dôkazom jeho plánov odísť do Sýrie malo byť vypovedanie bytu v Grazi. "Preto som terorista? To je smiešne!" kričal Fikret B. a začal tlieskať. Nakoniec sa obrátil k senátu a zvolal "Robte si, čo chcete".

Odsúdený predstieral, že nerozumel verdiktu a jeho obhajca požiadal o tri dni na rozmyslenie. Štátny zástupca sa k verdiktu viac nevyjadril, rozsudok ešte nenadobudlo právoplatnosť.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva