Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
13. september 2022

Rodičovský bonus

Hlasovanie o Krajniakovom zákone môže byť veľmi tesné

Schválenie rodičovského bonusu je priorita ministra Krajniaka. Či prejde zákon v hlasovaní, je nejasné. Zrejme pôjde o každý hlas.

Hlasovanie o Krajniakovom zákone môže byť veľmi tesné

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Jednou z dôležitých tém septembrovej parlamentnej schôdze – ak sa ju budúci týždeň podarí otvoriť – bude aj rodičovský dôchodok alebo takzvaný rodičovský bonus, ktorý presadzuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Jeho schválenie predstavil ako jednu z požiadaviek, ktorými podmieňuje zotrvanie vo vláde. Okrem rodičovského bonusu ide o exekučnú amnestiu, zastropovanie cien energií a zdanenie monopolov a tých regulovaných subjektov, ktoré zarábajú na súčasnej kríze.

Či však bude rodičovský bonus schválený, je otázne. Problém s ním má teraz už opozičná Sloboda a solidarita. Richard Sulík minulý týždeň v rozhovore pre Postoj povedal, že pre SaS bude rozhodujúce, čo povie Peter Cmorej, ktorý má v strane SaS na starosti odvodový bonus a dôchodkový systém.

Pre ministra Krajniaka to nie je dobrá správa – podľa Cmoreja je totiž Krajniakov návrh plný chýb a nezmyselných vecí.

Podľa návrhu rodičovského bonusu má každý dôchodca majúci deti, ktoré pracujú a odvádzajú sociálne odvody, dostať k svojmu dôchodku dodatočnú dávku vo výške malého percenta hrubej mzdy svojich detí. Saskári však žiadajú, aby to bolo podmienené tým, aby poistenec musel prispieť niečím aj zo svojej čistej mzdy.

Cmorej uvádza aj ďalšie výhrady: „Tuším z toho boli vynechané osvojené deti alebo aj to, že nárok na rodičovský bonus má vznikať hneď, keď dieťa začne platiť do sociálnej poisťovne, ale ak prestane platiť, tak nárok prestane platiť až po piatich rokoch.“

Predstaviteľom SaS prekáža aj to, že s nimi minister Krajniak už niekoľko mesiacov o návrhu zákona nerokoval. „Minister Krajniak sľúbil veľmi rozsiahly pozmeňujúci návrh, ktorý bude opravovať aj tie najväčšie nezmysly, ktoré boli v jeho rodičovskom bonuse, a od toho momentu nebolo jedno jediné stretnutie,“ vyjadril sa Cmorej.

„Dokonca sme sa dopočuli, že pán minister k tomu zháňa podporu vo fašistických stranách, takže my jednoznačne budeme hlasovať proti. Pokiaľ pán minister nezačne rokovať, tak sa s ním nemáme o čom rozprávať. Naše hlasy evidentne nepotrebuje, lebo sa o ne nijakým spôsobom neuchádza,“ uzatvára Cmorej.

Zároveň však dodáva, že ak by minister Krajniak prišiel za poslancami SaS s ochotou rokovať, tak sa ešte môže niečo zmeniť.

Inzercia

Poslanec NR SR Peter Cmorej (SaS). Foto: TASR/Pavel Neubauer

Postoj sa obrátil aj na ministra Krajniaka, ktorý poslal strohé stanovisko: „Rodičovský bonus je spôsob, akým pomôcť viac ako 800 000 dôchodcom k vyššiemu dôchodku a odstráneniu jednej z najväčších diskriminácií v sociálnom systéme. Je to moja programová priorita, a preto budem pred rokovaním o tomto návrhu v druhom čítaní na septembrovej schôdzi rokovať s každým poslancom, ktorý o to prejaví záujem. Tieto rokovania už prebiehajú a presadenie rodičovského bonusu je aj naďalej moja programová priorita.“

Na otázky, či je pravda, že minister práce sa rozhodol so SaS nekomunikovať, a či je prístupný na niektoré ich pripomienky, Milan Krajniak neodpovedal.

Zákon, ktorého súčasťou je aj rodičovský bonus, v prvom čítaní nepodporili Hlas, Smer ani poslanci ĽSNS či Republiky. Podľa vyjadrenia Republiky s nimi minister Krajniak nerokoval a zákon v druhom čítaní nepodporia, keďže ho považujú za diskriminačný. Zvýhodňuje podľa nich rodiny s vyšším príjmom.

Pre presadenie rodičovského bonusu môžu byť kľúčové hlasy troch odídencov z klubu ĽSNS, tzv. kuffovcov. Tomáš Taraba pre Postoj hovorí, že bude mať stretnutie s ministrom Krajniakom, kde sa ho chce opýtať aj na túto tému. Ako ďalej vysvetľuje Taraba, v zásade podporuje opatrenia, ktoré motivujú rodičov mať deti, ako aj medzigeneračnú solidaritu.

Parlamentná matematika

Pri prvom čítaní na májovej schôdzi návrh zákona podporilo 90 poslancov. Odvtedy sa však parlamentné pomery zmenili – SaS opustila koalíciu, z OĽaNO odišiel poslanec Juraj Krúpa do Sulíkovej strany a na druhej strane, do Sme rodina prešli poslanci Tabák, Šimko a Krošlák. Parlament tiež opustila poslankyňa Alexandra Pivková, ktorá zákon v máji podporila, a nahradila ju exministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tá bude hlasovať spolu s klubom SaS, teda zrejme Krajniakov zákon nepodporí.

Spolu s tromi kuffovcami má koalícia k dispozícii 75 hlasov, pokiaľ rátame aj poslanca Patricka Linharta, ktorý včera vypovedal koaličnú zmluvu, ale zostáva v klube Sme rodina. Kľúčový môže byť aj hlas nezávislého poslanca Jána Mičovského. Ten sa pre Postoj vyjadril tak, že rodičovský bonus je vec, ktorú si ešte potrebuje premyslieť. Krajniak s ním o podpore nerokoval.

Bez Mičovského sa Krajniak môže spoliehať na 75 hlasov, samozrejme, za predpokladu, že všetci koaliční poslanci i kuffovci prídu na hlasovanie. Je to však číslo, ktoré by za normálnych okolností mohlo pohodlne stačiť na schválenie zákona, keďže účasť na takomto hlasovaní takmer určite nebude stopercentná. Minister práce sa tak musí pri hlasovaní o rodičovskom bonuse spoliehať na disciplínu koaličných poslancov, ale zároveň na to, aby sa parlament nezišiel v plnom zložení. A rovnako sa musí spoliehať aj na to, aby sa opoziční poslanci nezhodli na obštrukcii ako dnes pri otváraní schôdze a nevytiahli hlasovacie karty.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.