Kam patrí KDH

Kam patrí KDH

Včerajšia diskusia na RTVS ma vydesila. Tento text je reakcia na to, čo sa včera v televízii stalo.

Z KDH sa mnohí smejú a často právom. Lenže po včerajšej diskusii na RTVS nie je už na gogoľovský sentiment priestor. Aj keď trápenie Jána Figeľa v diskusii s Mariánom Kotlebom, Borisom Kollárom, Pavlom Frešom, Józsefom Berényim a Richardom Sulíkom v druhej zostave kandidátov bolo úmorné.

KDH na tom nie je dobre, nemá teraz zmysel o tom vŕšiť slová, už sme o tom na tejto stránke, aj ja osobne, napísali dosť. Iste, za tento stav nesie niekto zodpovednosť, ale včera som pochopil, že pointa je niekde inde.

Obávam sa, že KDH hrá v týchto voľbách o politické prežitie.

Dlhodobo je zvykom, že KDH máva v prieskumoch pred voľbami o percento-dve viac ako napokon v deň volieb. Preto bolo v tejto strane vždy cez volebnú noc také sklamanie, aj keď získala pravica väčšinu. Jána Čarnogurského všetci kedysi kritizovali, ale žiadny z jeho nástupcov nedokázal prekonať jeho najhorší výsledok. To hovorí o mnohom.

Ale včerajšok veľa mení. Aspoň pre mňa. KDH nie je a ani nemá byť partnerom pre Kotlebu či Freša. A nech to Richard Sulík neberie odo mňa zle, ale ani pre neho. KDH má v našom spektre napriek všetkému jedinečné postavenie. Je to jediná strana, ktorá dokázala prežiť svojho zakladateľa, ktorá nemení ideológiu a bez ktorej si vývoj po roku 1989 nemožno predstaviť.

Ak na to neberie ohľad dramaturgia RTVS a Figeľa posiela kdesi na okraj, prekáža mi to, ale neviem to ovplyvniť. Včera večer diskutovali šiesti predsedovia, niektorí bez šance na vstup do parlamentu, niektorí so šancou. Dnes budú diskutovať piati. Trochu mi uniká logika a myslím, že je to nefér, pretože KDH je napriek všetkému pre slovenskú politiku podstatne dôležitejšie ako Frešo, ale aj ako Matovič alebo Danko. Ale to je už jedno, nevyplakávam.

Len upozorňujem, že včerajšia diskusia mení moju optiku.

Včera z obrazovky na mňa dýchlo, že KDH môže byť nebezpečne blízko k hranici piatich percent. Preto ho musím voliť.

 

Foto: TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo