Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
06. september 2022

Deň mnohodetných rodín

Bratislava ožije radosťou z mnohých detí

To sú všetky vaše? Otázka, s ktorou sa bežne stretávajú mnohodetné rodiny (so štyrmi a viac deťmi) v súčasnej spoločnosti.

 

Bratislava ožije radosťou z mnohých detí

Napriek tomu, že mnohodetné rodiny boli v minulosti bežnou súčasťou spoločnosti, dnes na ne mnohí pozerajú cez prsty. Pritom práve tieto rodiny môžu byť jednou z odpovedí na demografickú zimu, ktorú Slovensko začína pociťovať. Taktiež tieto rodiny sú základom pre mnoho významných osobností, či už ako rodičov, alebo detí z mnohodetných rodín. Napríklad Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie, vychovala so svojím manželom sedem detí.

Podpora mnohodetných rodín je na Slovensku nízka.
Napríklad príspevok pri narodení dieťaťa je pri prvých troch deťoch vyšší (829,86 €) ako pri štvrtom a ďalšom (151,37 €). Mesto Bratislava poskytovalo finančný príspevok mnohodetným rodinám do roku 2018, ale z rozhodnutia Najvyššieho kontrolného úradu bolo poskytovanie tohto finančného príspevku pozastavené. Hlavné mesto deklaruje, že si plne uvedomuje svoju zodpovednosť voči zraniteľnejším skupinám obyvateľstva a určite bude hľadať iné, adresnejšie alternatívy podpory, o ktorých bude informovať. Doposiaľ však o týchto formách podpory nie je viac známe.

... a tým sa v podstate znefunkčnila jediná celonárodná organizácia hájacia záujmy týchto rodín. Zdieľať

Pritom napríklad okres Bratislava I má spolu s okresom Košice IV najviac obyvateľov v poproduktívnom veku a táto situácia sa bude ďalej zhoršovať. Vo februári 2021 zomrel Stanislav Trnovec, mnohoročný predseda Klubu mnohodetných rodín, a tým sa v podstate znefunkčnila jediná celonárodná organizácia hájacia záujmy týchto rodín.

Deň mnohodetných rodín 2022!
Vidiac toto uprázdnené pole, Akadémia rodiny sa rozhodla zamerať svoje aktivity aj na mnohodetné rodiny, keďže pri našich aktivitách sa s nimi stretávame v hojnej miere a vidíme výzvy, ktorým musia čeliť.

Chceme poukázať na prítomnosť týchto rodín v spoločnosti... Zdieľať

Jednou z prvých aktivít je Deň mnohodetných rodín, ktorý sa uskutoční v sobotu 10. 9. 2022 medzi 10.00 a 14.00 h v areáli Partizánskej lúky pri dvojaltánku za amfiteátrom. Chceme poukázať na prítomnosť týchto rodín v spoločnosti a zároveň ich lepšie zosieťovať, aby tak mohli spoločne ľahšie čeliť ich výzvam. Pozvané sú však, samozrejme, všetky rodiny a jednotlivci, ktorí sa chcú zabaviť a dozvedieť viac.

Program bude pestrý.
Od 10.00 h, keď sa podujatie začne, budú k dispozícii stanovištia s animátormi v indiánskom štýle. Od 10.30 zahrá Miro Jilo malým aj veľkým svoje Pesničkohry. Následne sa v krátkych príhovoroch predstavia organizácie ponúkajúce svoje služby mnohodetným rodinám, ako aj rodičia mnohodetných rodín so svojimi svedectvami. Od 11.30 vystúpi kúzelník a následne bude k dispozícii možnosť grilovania vlastných dobrôt. Po programe je možnosť neformálnych diskusií, pričom záver je naplánovaný na 14.00 h.

Organizátorom je Akadémia rodiny.
Akadémia rodiny už viac ako 13 rokov organizuje kurzy, prednášky, workshopy na rôzne výchovné a vzťahové témy. Odvtedy prešlo jej kurzami približne 330 párov v rámci manželských a rodičovských kurzov a približne 80 jednotlivcov v rámci kurzov určených pre mládež. Organizuje tiež tematické dovolenkové podujatia „Rodinné leto“, na ktorých sa počas piatich ročníkov zúčastnilo viac ako 150 rodín.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.