Ako budú voliť konzervatívne osobnosti?

Ako budú voliť konzervatívne osobnosti?

Odpovedajú Rybníček, Hykisch, Bučko, Rakús, Šúst, Štasselová, Luterán, Chromík, Hricáková, Hajko, Krivošík.

Vo voľbách kandiduje viacero strán, ktoré sa viac či menej otvorene hlásia ku konzervatívnemu myšlienkovému svetu, preto sme konzervatívne zmýšľajúcim ľuďom položili túto otázku: Ako budete voliť a prečo?

 

Richard Rybníček, primátor mesta Trenčín

Som presvedčený, že stranícky systém v našej krajine je prežitý. Patrím medzi tých „zúfalcov“, ktorí by radi privítali minimálne kombinovaný volebný systém, to znamená nielen pomerný, ale aj väčšinový, aby som si mohol vybrať ľudí, nie iba stranu. V sobotu budem voliť konzervatívcov, ale ešte neviem ktorých.

 

Anton Chromík, hovorca Aliancie za rodinu

Stranu neprezradím, ale môžem povedať, že budem krúžkovať štyroch kandidátov z tých, ktorí podpísali Deklaráciu za rodinu na stránke www.hlaszarodinu.sk. Budem voliť ľudí, ktorých ešte neranila slepota a vidia, že bez toho, aby si rodiny mohli dovoliť mať viac detí, naša kultúra vymrie a nahradí ju iná. Nie všetci ľudia sú úspešní veľkopodnikatelia. Mnohí naši ľudia žijú z ruky do úst a aby si mohli dovoliť mať viac detí, potrebujeme stabilnú prorodinnú politiku a hlavne zmenu myslenia. Potrebujeme mať čas a priestor na ich výchovu.
 

 

Alojz Rakús, psychiater

Nepatrím medzi ľudí, ktorí sa v predvolebnom období potrebujú rozhodovať na základe surfovania po volebných heslách, sľuboch a programoch jednotlivých politických strán. Veď ony vždy nadbiehajú aktuálnym (často aj umelo vyrobeným) povrchným motiváciám obyvateľstva, jeho momentálnym frustráciám a chúťkam. Dôležitá je pre mňa hĺbka a stabilita morálno-kultúrneho zakotvenia politickej strany a jej predpokladaného voličstva (kto je čestný a zodpovedný v morálno-kultúrnej oblasti, bude čestný a zodpovedný aj v politike a ekonomike). Nenechávam sa príliš fascinovať zdanlivou charizmatickosťou hlavných predstaviteľov a popularizátorov politických strán.

(Poznámka pod čiarou: ja budem voliť KDH.)

 

Monika Hricáková, riaditeľka Domu Quo Vadis

Voliť budem. Moje rozhodnutie krúžkovať bude ovplyvnené tým, čo tí ľudia robili predtým, ako kandidovali. Verím radšej skutkom ako slovám, preto sú pre mňa dôležití ľudia, ktorí svoj charakter už majú vyskúšaný, pre ktorých viera v Boha nie je len formou, ale skutočným životom. Lebo kresťan, ktorý žije vieru autenticky, vie robiť múdre rozhodnutia, konať spravodlivo a nestrácať nádej v boji za Dobro. Verím v nádej aj po voľbách.

 

Jozef Hajko, historik

Budem voliť ako vždy: uvážlivo. Potreby spoločnosti sú pri každých voľbách trochu iné. V roku 2016 vnímam najcitlivejšie potrebu zastavenia poklesu morálky. Je smutné, ak je veľkej časti našej spoločnosti ľahostajné, ako sa šafári so spoločným imaním priamo z najvyšších miest. Potrebujeme mať vo vláde dostatočne silnú stranu, ktorá nasadí trend dlhodobej zmeny. Ak sa podarí tento krok, potom sa pohne všetko ostatné, školstvo, zdravotníctvo, podnikateľské prostredie. Súčasná vládna strana to nedokáže, menšie strany by možno aj chceli, ale sú opotrebované a ich cieľom nie je ťahať káru, ale iba doplniť budúcu vládnu koaličnú zostavu. Zmysel má voliť iba takú stranu, ktorá chce postaviť vlastného predsedu vlády. Kto si to spočíta, pochopí, koho budem voliť.
 

 

Lukáš Krivošík, redaktor časopisu .týždeň a komentátor Aktuality.sk

Ešte nie som úplne rozhodnutý, koho budem voliť. Mal som už favorita, no moje odhodlanie voliť ho nejako v posledných týždňoch ochablo. V hre sú teda asi štyri strany. Rozhodujúci je pre mňa ekonomický program, postoje ku kultúrno-etickým otázkam i postoje k európskym témam.

 

Lucia Štasselová, bývalá manažérka fundraisungu pre saleziánov, spoluiniciátorka Výzvy k ľudskosti
 

Určite pôjdem voliť. Považujem voľby za jeden z nástrojov, ktorý ovplyvní nielen domácu politickú scénu a situáciu na Slovensku, ale najmä našu prítomnosť na medzinárodnej scéne, ktorá je viac ako výbušná. Chcem ovplyvniť zmenu smerovania Slovenska vo vzťahu k našim záväzkom v Európskej únii tak, aby sme boli spoľahlivým a solidárnym partnerom.

Budem voliť stranu Most-Híd, chcem, aby sa dostala do parlamentu. Strana má vyvážený politický program, v niektorých oblastiach hodnotený ako najlepší, ktorý budú presadzovať overení politici. Strana síce oslovuje najmä menšiny, preferuje však občiansky princíp usporiadania vzťahov. Myslím, že skúsenosť s kultivovaným spolunažívaním s našimi menšinami nám môže priniesť benefity, využiteľné v medzinárodnom kontexte.

 

Martin Luterán, rektor Kolégia Antona Neuwirtha

Tipujem, že čitatelia tohto denníka si vyberajú z troch-štyroch strán. Môžu si vybrať skupinu zaujímavých osobností, dynamickú a inteligentnú mladú stranu alebo rokmi odskúšané a hodnotovo zakorenené hnutie. Respektíve si môžu vybrať nesystémovú mačku vo vreci, veľké ego s liberálnou príchuťou alebo skostnatelosť bez sebareflexie. Ktorá z týchto možností je najlepšia? Neviem. Najlepšie by asi bolo presvedčiť susedu, ktorá chce voliť Fica, aby volila jednu z týchto strán. Ja budem pre istotu voliť štandardnú politickú stranu, ktorá už čo-to dokázala a viem sa na ňu spoľahnúť v hodnotových otázkach. Budem to robiť bez nadšenia, ale s vedomím, že robím, čo môžem pre lepšie Slovensko.
 

 

Štefan Bučko, herec a básnik

V prvom rade chcem povedať, že idem voliť a že aj mám koho. Som presvedčený, že praktizujúci kresťan (ak túži po zmene) si má z čoho vyberať a môže nájsť rovnako hodnotovo zmýšľajúcich kandidátov na listinách viacerých strán od stredu doprava. Ja som sa rozhodol zostať pri KDH. Toto hnutie volím od roku 1990 s prestávkou v 1998, keď som bol v Martine pri založení protimečiarovskej koalície SDK a KDH som volil aj pred štyrmi rokmi po tom, ako som odstúpil s kolegami z kandidátky OĽANO po snahe Igora Matoviča vylúčiť Vladimíra Palka a Petra Zajaca z kandidátky posielaním ich na detektor lži.

KDH je od 89. roku najstaršia strana na Slovensku a jediná s jasnou kresťansko-demokratickou orientáciou. Bola pri všetkých dôležitých medzníkoch vývoja Slovenska po Novembri a osobnosti, ktoré Ján Čarnogurský pozval na spoluprácu, výrazným spôsobom poznačili Slovensko čestnosťou, zásadovosťou, schopnosťou formulovať výzvy doby, tieto výzvy napĺňať a boli na čele aj v statočnom boji proti mafiánskym praktikám a kreovaniu oligarchických štruktúr.

Nebolo by to možné, keby nežili svoj život pevne previazaný s Kristovým učením a nečerpali z neho silu. Títo ľudia (mám na mysli najmä F. Mikloška, V. Palka, P. Minárika a R. Bauera) po čase odišli z KDH, lebo boli dôslední vo svojom presvedčení, ktoré sa nezhodovalo s väčšinou v ich strane. Teraz sa však vývoj posunul a opäť je tu možnosť oživiť stranu pozvaním nových ľudí na kandidátku, ktorí svojou konzistentnosťou preukázanou v iných organizáciách najmä v hnutí za život dokazujú, že sú schopní prijať nové poslanie i legislatívnu zodpovednosť a presadzovať zákony, ktoré by bránili bezbranných a vytvárali podmienky pre trvalo udržateľný život. Rozhodujem sa medzi 7-8 kandidátmi. Verejne som už prisľúbil svoj krúžok Markovi Michalčíkovi a musím k nemu ešte priradiť tri hlasy z jeho prostredia, ale aj zo stabilných štruktúr KDH, ktorí tam vyrástli a bijú na vedomie sveta. Ako som zaznamenal, rovnako aj F. Mikloško a J. Čarnogurský sa podobne rozhodli a takisto podporujú novú krv pre KDH, ktoré má tradíciu, povedomie, organizovanú štruktúru a skúsenosti. Bolo by mi ľúto, keby sa zo slovenskej politiky vytratilo.
 

 

Anton Hykisch, spisovateľ

Keby sme žili v klasických postkomunistických podmienkach, nemal by som problém jednoznačne pritakať kresťanskodemokratickému prúdu konzervatívnej politiky. Žijeme však vo veľmi kritickom období. Vynorilo sa globálne ohrozenie, ktoré musíme ako národ reflektovať. Ide o osud toho, čo zjednodušene nazývame euroamerickou civilizáciou. Jednoducho, táto civilizácia je v dlhodobej kríze a túto krízu prehlbujú dva faktory, ktoré úzko súvisia: demografický pokles a devalorizácia – hodnotový rozvrat. (Pre zaujímavosť, prečítajme si román Francúza Michela Huellebecqa Submission – Podvolenie!)

Slovensko (počtom obyvateľstva rovnaké alebo menšie ako niektorá svetová metropola) by si malo voliť vládu, ktorá obráni demografické prežitie nášho národa a jeho vnútornú hodnotovú orientáciu. Konzervatívna alternatíva pre mňa znamená podporiť široké spektrum politikov, ktorí definujú ohrozenia a mobilizujú ľudí na obranu a ďalší rozvoj štátu. Konzervatívnu politiku dnes robí napríklad nová vláda v Poľsku, Orbánova vláda v Maďarsku, česká vláda – hoci sa hlásia k rozdielnym politickým stranám.

A naopak, nemôžem považovať za dôveryhodných takých kresťanskodemokratických politikov (ako je pani Merkelová či pán Juncker), ktorí sú zodpovední za takzvanú migračnú krízu v Európe. Preto bez ohľadu na oficiálne politické tričko názor českého ľavicového prezidenta Zemana alebo konzervatívneho exprezidenta Klausa, že sme svedkami deštrukčnej invázie (nie krízy), považujem za politicky správny a hodný podpory. Naopak odmietam neoliberálnu alternatívu, ktorá aktívne napomáha demografickú a hodnotovú deštrukciu Slovenska či Európy.

V tomto kľúčovom období Slovensko potrebuje stabilnú vládu, ktorá zabezpečí naše demografické a hodnotové prežitie. Dnes nie je čas na experimenty a krkolomné prevraty. Slovensko by v chaose podľahlo skaze. Je predvídateľné, komu dajú voliči väčšinu hlasov. V tejto situácii sa mi javí ako najúčelnejšia koalícia väčšinovej strany s niektorou stranou jasne definovaného konzervatívneho zamerania. V tomto zmysle budem voliť.

 

Peter Kremský, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska:

Na parlamentných voľbách sa, samozrejme ako vždy, zúčastním, pretože si vážim, že mám právo vyjadriť svoj názor na dianie v tejto krajine. Vážim si však aj to, že je to tajná voľba, preto neprezradím, za ktorú stranu budem hlasovať. 

Dám však svoj hlas a krúžok ľuďom, ktorých osobne poznám, ktorí zdieľajú rovnaké hodnoty, akým verím a ktorých dôležitosť vo mne preveril život. Poznám ich ako poctivých a charakterných ľudí a verím, že ich mlyn politiky nezomelie tak, že by nimi prestali byť. 

Dúfam, že nestratia kompas, ktorý im v živote ukazuje, že je dôležitejšie slúžiť iným, ako myslieť na seba. Táto nádej je nádejou Slovenska a dúfam, že sa takíto ľudia dokážu spojiť a pohnúť túto krajinu dopredu.

 

Juraj Šúst, predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa, spoluiniciátor výzvy Kto pomôže
 

Budem voliť Veroniku Remišovú. Páči sa mi jej občianska angažovanosť, odvaha spojená s ľudskosťou a dobrou komunikáciou. Najmä za posledný rok ukázala návod, ako by mala vyzerať opozičná aktivita. Na Obyčajných mi inak prekáža, že sa u nich príťažlivá autenticita mieša niekedy s primitívnou a nekultúrnou komunikáciou a správaním. A tiež trpké dedičstvo zostavovania kandidátky pred voľbami v r. 2012. Ale ak chcem voliť Veroniku Remišovú, musím to tolerovať. Zároveň je pravda, že na ich kandidátke je veľa ďalších inšpiratívnych ľudí. Ostatné krúžky ešte zvážim, budem sa rozhodovať medzi Markom Krejčím, Danielom Lipšicom, Annou Verešovou, Jánom Maroszom, Erikou Jurinovou a Richardom Vašečkom.

KDH má celkom dobrý program a tiež viacero inšpiratívnych ľudí na kandidátke. V posledných rokoch mi však chýbala väčšia energia, presvedčivejšia opozičná politika a autentická komunikácia. Ak by som mal voliť KDH, krúžkoval by som  Mariána Čaučíka a Renátu Ocilkovú pre ich životný príbeh a z mladších Radovana Gondžúra a Mikuláša Krippela.

Foto: Rybníček – D. Matejovičová, Chromík – L. Obšitník, Rakús – TASR/Michal Svítok, Hricáková – archív, Hajko – archív, Krivošík – FB, Štasselová – FB, Luterán – FB, Bučko – D. Matejovičová, Hykisch – archív, Kremský – PAS, Šúst – kolegium.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo