Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. marec 2016

Väčšina Brazílčanov nesúhlasí s potratmi ani v prípade potvrdenej mikrocefálie

Väčšina Brazílčanov nesúhlasí s tým, aby bolo umožnené potratiť tehotným ženám, ktorých plodom diagnostikovali mikrocefáliu. Vyplýva to z dnes zverejneného prieskumu inštitútu Datafolha, z ktorého citovala agentúra AP.

Väčšina Brazílčanov nesúhlasí s potratmi ani v prípade potvrdenej mikrocefálie

 Na snímke dieťa narodenené s mikrocefáliou v brazílskom meste Joao Peesoa (Foto TASR)

Proti zmierneniu brazílskych zákonov v oblasti potratov, a to aj napriek diagnostikovanej mikrocefálii, sa vyjadrilo až 51 percent respondentov prieskumu. So zmenou v zákonoch, naopak, v prípade takýchto okolností súhlasilo 39 opýtaných.
      

Prieskum realizoval inštitút Datafolha na vzorke 2678 ľudí žijúcich v 171 brazílskych obciach či mestách.
      

Potraty v Brazílii legálne nie sú okrem prípadov, keď došlo k otehotneniu v dôsledku znásilnenia, a tých, pri ktorých je ohrozený život matky. Výnimkou sú tiež prípady, pri ktorých bola diagnostikovaná anencefália, vrodená porucha, pri ktorej dochádza k poškodeniu veľkej časti mozgu. Ženám, ktoré podstúpia potrat z iných než zmienených dôvodov, momentálne hrozia tresty odňatia slobody vo výške jedného až troch rokov.
      

Po prepuknutí vírusu zika, ktorý sa veľmi rýchlo rozšíril do vyše 30 krajín prevažne Južnej a Severnej Ameriky, ohlásili tamojší ľudskoprávni aktivisti plány obrátiť sa na brazílsky Najvyšší súd. Ten vyzývajú, aby ženám nakazeným zikou povolil legálne potraty. K zmierneniu prísnych zákonov vo veci potratov vyzvali vírusom zasiahnuté krajiny aj príslušníci OSN.

Inzercia

Odporúčame