Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. február 2016

KDH: Slovensko je na chvoste v rozvojovej pomoci, môžeme urobiť viac

Slovenská republika je na chvoste medzi európskymi krajinami z hľadiska intenzity miery poskytovania rozvojovej pomoci, môže však urobiť viac. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil líder KDH Ján Figeľ s tým, že rok 2015 bol európskym rokom rozvoja, ale Slovensko si svoje záväzky neplní.

"Zaviazali sme sa poskytovať rozvojovú pomoc na úrovni 0,33 percenta HDP, v súčasnosti je to sotva štvrtina z tohto záväzku. Radí nás to medzi najslabšie krajiny z hľadiska orientácie na pomoc. Slovenská republika môže a má urobiť viac tam, kde sú konflikty, kde sú ľudia skúšaní extrémnou biedou. Písal som vlani premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) a ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi (nominant Smeru-SD) list, aby Slovensko zaradilo medzi svoje priority pomoci Sýriu. Tamojší ľudia potrebujú pomoc viac ako utečenci v Európe," povedal Figeľ.
      

Podľa jeho slov prvé signály z nášho ministerstva zahraničných vecí boli pozitívne. "Očakávam, že v priebehu roka sa reálna pomoc a zaradenie Sýrie medzi priority prejaví," povedal.
      

Európsky ambasádor roka rozvoja a zakladateľ Dobrej noviny Marián Čaučík informoval, že Slovensko dáva na rozvojovú pomoc a spoluprácu ročne asi 60 miliónov eur. Podľa jeho slov väčšina z tohto objemu sú však povinné príspevky do rozpočtu EÚ a rôznych fondov. Priama adresná pomoc je len asi päť až šesť miliónov eur. "To je veľmi málo. Konkrétna adresná rozvojová pomoc je najlepšou prevenciou proti tomu, aby utečenci prichádzali na Slovensko," zdôraznil.
      

Čaučík preto ako ambasádor žiadal o zvýšenie finančného objemu. "Nestalo sa, v rozpočte je táto položka na úrovni 5,9 milióna eur. SR nereaguje dostatočne, mohla by urobiť viac, lebo máme dobré ekonomické výsledky," zdôraznil Čaučík s dôvetkom, že napríklad na vzdelávanie detí v utečeneckých táboroch v Sýrii a okolí sme dali 200.000 eur, pričom toľko stál aj ceremoniál predstavenia nášho loga ako predsedníckej krajiny EÚ.
      

Okrem intenzívnejšej rozvojovej pomoci KDH presadzuje aj vyššiu podporu života, rodiny a domova ako základných hodnôt. V prvom rade tu KDH prichádza s opätovným návrhom zaviesť povinnosť uvádzať pri každom návrhu zákona tzv. rodinnú doložku, teda vplyv právnej normy na rodinu. KDH hovorí aj o skoršom odchode matiek do dôchodku či o systéme pomoci tehotným ženám v kríze. "Čo je dobré pre rodinu, je dobré aj pre štát," uzavrel Figeľ.
 

Inzercia

Odporúčame

Na vybavenie hlasovacieho preukazu zostáva už len pár dní

Na vybavenie hlasovacieho preukazu zostáva už len pár dní

Občania, ktorí sa chcú zúčastniť na parlamentných voľbách v sobotu 5. marca, ale v čase ich konania nebudú v mieste svojho trvalého bydliska, potrebujú hlasovací preukaz. Na jeho vybavenie majú voliči čas už iba pár dní. Posledný možný termín je 4. marec v úradných hodinách obce.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.