ZAHRANIČIE: Severná Kórea údajne popravila mladú ženu. Za šírenie Biblie

Komunistická Kórea nemá rada Bibliu. Pred mesiacom tam údajne verejne popravili 33-ročnú ženu za šírenie zakázanej knihy. Cez víkend o tom informovala agentúra Associated Press.

Matku troch detí Ri Hyon Ok obvinili tiež zo špionáže pre Spojené štáty a Južnú Kóreu. Podľa tamojších úradov tiež organizovala disidentov. Jej manžela a deti deň po poprave uväznili. Trest mali vykonať v polovici júna na severe krajiny v blízkosti hraníc s Čínou.

O celom prípade informovali juhokórejskí aktivisti. Odvolávajú sa na bližšie nešpecifikované dokumenty. Associated Press dodáva, že vierohodnosť takýchto materiálov je ťažké overiť, oficiálna severokórejská agentúra o poprave kresťanky nič nepísala.

Ústava KĽDR náboženskú slobodu formálne zaručuje. V krajine sú oficiálne uznávané štyri kresťanské cirkvi: katolícka, dve protestantské a ortodoxná. Svoje kresťanstvo však žije potajomky asi 30-tisíc ľudí.

„Severná Kórea zrejme usúdila, že kresťania môžu predstavovať pre režim nebezpečenstvo,“ vyjadril sa jeden z juhokórejských aktivistov. Len vlastníctvo Biblie je podľa americkej vlády dôvodom na mučenie alebo únos, píše portál BBC.

Pavol Rábara
Foto: commons.wikimedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo