Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. február 2016

Európania previedli do Švajčiarska vyše 36 miliárd eur, zrejme nezdanených

Údaje zistila nemecká spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko z údajov o kontách uložených na dátových nosičoch, najmä CD, ktoré kupovala od Švajčiarska.

Nemecká spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko na základe švajčiarskych daňových údajov zistila, že občania viacerých štátov EÚ uložili vo Švajčiarku miliardy eur. S odvolaním sa na denník Tagesspiegel o tom informovala agentúra DPA.

Minister financií tejto spolkovej krajiny Norbert Walter-Borjans uviedol, že na sporných kontách sa nachádza celkovo 40 až 50 miliárd CHF (36,60 až 45,75 miliardy eur). Minister nevylučuje, že tieto peniaze predstavujú daňové úniky a do zahraničia sa dostali bez vedomia daňových úradov.

Severné Porýnie-Vestfálsko opakovane kupovalo od Švajčiarska dátové nosiče, najmä CD, s údajmi o kontách. "Odhalené dáta sa týkajú nielen Grécka," povedal Walter-Borjans. Spolková krajina totiž vlani poskytla gréckemu ministerstvu financií viac než 10.000 dátových súborov pre sledovanie daňových únikov. Ide pritom o sumy až do výšky štyroch miliárd švajčiarskych frankov, dodal minister.

Inzercia

Odporúčame