Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Film Kultúra
25. august 2022

Poľský film Dievčatá z Dubaja

Keď sa prostitúcia tvári ako luxusný džob

Poľský erotický triler o ženách, ktoré si na celebritný život zarábajú prostitúciou, kladie jednoduchú otázku: Aká je tvoja cena?

Keď sa prostitúcia tvári ako luxusný džob

Foto: BontonfilmMedia

Časovo sa to krásne stretlo. Moji kolegovia Martin Hanus a Jozef Majchrák napísali text o tom, prečo by sme sa v novej epoche mali držať Poľska. A zároveň sa poľský erotický triler Dievčatá z Dubaja stal „hrdým kráľom takzvaného otváracieho či premiérového víkendu“, teda porazil aj premiérové filmy veľkých amerických spoločností.

Bontonfilm, ktorý poľský film na Slovensko doniesol, zároveň oznámil, že „ide o historicky najväčší úspech poľskej celovečernej snímky v slovenských kinách“.

Dievčatá z Dubaja prekonali v návštevnosti doteraz najnavštevovanejší poľský film Miestnosť samovrahov (z roku 2011) a stali sa tak vôbec najúspešnejším poľským celovečerným filmom v slovenských kinách.

Samozrejme, medzi čitateľmi Postoja by asi dominovali v návštevnosti iné poľské filmy, napríklad vynikajúci Corpus Christi alebo kontroverzný Klér, alebo krásny film Ida.

No Dievčatá z Dubaja poľskej režisérky Marie Sadowskej mieria na inú cieľovú skupinu. Hoci poľský film je napokon vlastne veľmi osvetový film a ukazuje cenu, ktorá sa za prostitúciu platí. Ale predbiehame.

Najprv skonštatujme, že je to veľmi výpravné, vidíme odevy drahých značiek, dokonalé vizáže, outfity, exkluzívne exteriéry, jachty, hotely, znie súčasná hudba, je to svet, ktorý predvádzajú rôzne smotánkovské či celebritné magazíny. A tým ohurujú mladé dievčatá (i zrelé ženy), aby sa uchádzali o vstupenku do tohto sveta.

Aká je tá cena? O tom je nový poľský film. Ide v ňom najmä o erotiku alebo presnejšie o biznis s erotikou, ale aj so sexom, teda o luxusnú prostitúciu. Aj preto ten záujem divákov. Možno ani nečakajú od filmu žiadne veľké morálne dilemy, poučenia, ale trochu zábavy, strachu a veľa erotiky. A k tomu tie krásne jachty, drahé značky, opulentné párty a, samozrejme, aj krásne ženy, často dosť obnažené.

No Poliaci sú trochu zákerní. Prilákajú mladých (najmä mladých žien bolo v kine počas mojej návštevy veľa), lebo je to predsa zábava a okienko do luxusného sveta. No ambíciou je ukázať, aká vysoká je cena za tento akože luxusný život. Film by mal tento svet demaskovať a odradiť ženy, aby doň vstupovali. Ambícia tvorcov je v tomto smere silná. Aj keď mám isté pochybnosti. O tých na záver.

Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami a rovnomennou knihou Piotra Krysiaka. V nej odhalil pokrytectvo poľského šoubiznisu a celú pravdu o afére nazývanej aj dubajský škandál. Boli doň zapojené celebrity, modelky, ako aj známe postavy zo sveta politiky, biznisu a športu.

Aféra sa spustila ešte v roku 2014, keď autori blogu TagTheSponsor odhaľovali príjmy rôznych celebrít, ktoré sa verejne prezentovali luxusným životným štýlom. Kontaktovali tieto ženy s ponukou sexuálnych zájazdov, na ktorých sa dá dobre zarobiť, a vydávali sa pritom za bohatých Arabov. Ich ponuky boli zväčša prijaté.

V Poľsku sa potom pred súd dostali aj organizátorky takýchto zájazdov a celé pozadie opísal investigatívny novinár vo svojej knihe, ktorá vyšla roku 2018.

V popredí je príbeh mladého dievčaťa, šikovnej a inteligentnej Emi, ktorú nebaví škola. Je to dievča z chudobného predmestia, otca nemá, mama robí v dvoch robotách, aby ich uživila.

To pekné a bystré dievča takýto život odpudzuje, chce niečo iné a chce to rýchlo. Odmieta rady urobenej matky, ktorá ho naháňa do školy. Matka sa síce často prežehnáva, ale dcéra jej vykričí, že spáva so svojím šéfom. Emin svet akoby sa nemal o čo oprieť. Chce byť bohatá a užívať si život. Cena nerozhoduje.

Jej túžby sú stelesnené v obrázkoch luxusných lifestylových časopisov. Silná je scéna, keď mladé dievča skladá všetky svoje peniažky, aby si mohlo kúpiť drahý ženský časopis – a v ňom obdivovať všetky tie krásne ženy v drahých šatách, topánkach, s luxusnou kozmetikou a nekonečne šťastným úsmevom. Toto je život, Emi to hltá a sníva. Ale aj podniká kroky, aby sa dostala čo najbližšie k tomuto svetu.

Tvrdý život dievčaťa z predmestia ju naučil nežiť vo veľkých ilúziách. Niečo za niečo.

Nevyjde jej súťaž o miestnu miss, ale keď je nešťastná, uplakaná, ujme sa jej v zákulisí skúsená žena a začne jej manažovať život, teda dohadzovať klientov. Odmenou je život na vysokej nohe. Emi musí spočiatku uživiť svoju patrónku aj seba. Chápe, že začiatky sú také. A je poučená, že pre ňu je finančne výhodné plniť všetky – aj bizarné či úchylné – želania klienta. Lebo všetko mimo bežnej služby je jej zárobok.

Emi tento život prekvapivo dobre zvláda a rýchlo sa v novom svete zorientuje. Je šikovná a čoskoro je spoločníčkou. Vo svete biznismenov sa vie pohybovať a jej primitívnejšia „bordelmama“ rýchlo začne ťahať za kratší koniec. Lebo Emi je mladá, ambiciózna a tvrdá biznismenka, ktorá dodržuje pravidlá, splní všetky podmienky, ale vie nastaviť a vyjednať cenu. U svojich partnerov vzbudzuje dôveru aj rešpekt.

Pre najluxusnejšiu klientelu, ktorú tvoria najmä arabskí šejkovia a princovia, zháňa poľské krásky, ktoré si potrebujú rýchlo zarobiť. A zistí, že žien, ktoré potrebujú na luxusný životný štýl veľa peňazí, je v Poľsku veľa.

Angažuje modelky, missky, herečky, speváčky, ktoré by v Poľsku túto robotu nerobili, ale v cudzine je to iné. Prijmú ponuku, že za pár dní na luxusnej jachte či na párty v špičkovom hoteli zarobia toľko, že majú dosť aj na rok pohodlného života.

Inzercia

Emi už nemusí robiť prostitútku, už je podnikateľka, trošku cynická, ale krásna. Jej životný príbeh vyzerá ako sen. Samé drahé značky, autá, hotely a už si môže vybrať, s kým sa vyspí. Môže si dovoliť už aj city či romantickú lásku s mladíkom, ktorý o jej povolaní nič netuší. Teda žije v tom, že jeho milá vedie modelingovú agentúru.

Ten film je zákerný v tom, že veľmi dlho vás drží v predstave, že keď je žena inteligentná či šikovná, môže z tohto povolania veľa vyťažiť. A svoju krásu a menšie zábrany dokáže výhodne monetizovať.

Samozrejme, naivné dievčatká dopadnú zle, ale potvory typu Emi všetko bravúrne zvládajú. V tomto je ten film najprv fascinujúco príťažlivý.

Vidíme aj veľa erotiky, aj sexuálnych scén, ale najprv je to ešte také okúzľujúce, dokonca to chvíľu vyzerá tak, že aj tie ženy si to vyslovene užívajú a že si môžu vyberať samých krásnych, mladých a bohatých klientov. Niektoré uveria, že tam ide naozaj o city.

Chvíľu to vyzerá ako rozprávka. Čo je na tom zlé?

Ale postupne je obraz tohto života menej krásny, celé je to čoraz úchylnejšie a zvrhlejšie. Emi to dobre vidí a cíti nebezpečenstvo.

Využije príležitosť odísť z čoraz riskantnejšieho biznisu a vydať sa do dobrej rodiny. Už nie je viac blondína, ale decentná brunetka, matka a manželka.

Ale happy end v tomto štýle sa nekoná. Je taká otrepaná fráza a teraz sa celkom hodí: Emi dobehne jej minulosť.

Potom je to strmá cesta nadol, ale to je už len posledných možno dvadsať minút filmu. Také dve hodiny to vyzerá celkom cool, divák už akoby aj uveril, že Emi dokázala prejsť cez rozum všetkým a vyťažiť maximum z tohto biznisu a včas ho opustiť.

Nepatrí sa prezrádzať dej. Ale šikovná a luxusne krásna Emi nedopadne dobre, hoci je ako mačka, dokáže prežiť všetko. Len cestou postráca tie najcennejšie veci, ktoré sú vlastne tým skutočným luxusom. Je z nej „miss kurva“, ako hlási nápis na dome jej matky.

Vynikajúca je scéna, kde ženy, ktoré Emi najala na prácu luxusných prostitútok, vypovedajú na polícii. Všetky sa štylizujú do pozície obete, ale nie celkom to všetkým uveríme. Niektorých nám je ľúto, niektoré iba cynicky hrajú rolu naivky, ktorá nič netušila.

Záver je už akoby z výchovného filmu, tvorcovia sa k tomu napokon v poslednej scéne aj priznávajú, keď Emi na pár sekúnd vystúpi zo svojej roly a otočí sa k divákom.

Poliaci natočili film, ktorý pritiahne mladých ľudí, najmä mladé ženy. Budú vidieť krásne oblečené ženy aj šarmantných mužov, luxusné hotely, bary, jachty – no a napokon uvidia skutočnú ľudskú biedu.

Keď po tom filme človek vidí v bulvári či ženských časopisoch všelijaké večierky, možno mu napadne, aká bola cena za to, že niektoré mladé ženy tam prišli v luxusných vecičkách, s drahými kabelkami, voňavkami, šminkami, topánkami. Niečo tušíme.

O tom je ten poľský film. O tej cene.

A ešte o jednej pochybnosti, ktorá vo mne hlodá. Na slovenskú premiéru prišli mnohé slovenské celebrity. Módna polícia ukazovala, kto má aký outfit.

Ten film je natočený tak, že je to aj dobrá zábava, je to trochu okienko do luxusného sveta. Hoci tvorcovia napokon ukazujú pád hlavnej hrdinky na dno, obávam sa, že budú diváčky, ktoré na ten záver rýchlo zabudnú a ostane v nich najmä ohúrenie z toho luxusu, ktorý si dievčatá chvíľu užívali.

Ale možno sa mýlim. Možno im v hlave ostane najmä záver a tá cena, ktorá sa za niečo také platí. Dúfajme.

Foto z filmu: BontonfilmMedia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.