ČESKO: Kardinál Vlk pred odchodom do dôchodku privíta pápeža a vyjadrí sa k voľbám

Pražský arcibiskup Miloslav Vlk už dva roky čaká na odchod do dôchodku. Pápež mu doteraz nevyhovel. „Mám neoficiálne správy z Vatikánu, že tento rok bude demisia prijatá,“ povedal 77-ročný kardinál tento týždeň pre Český rozhlas.

Kardinál by mal podľa vlastných slov skončiť v úrade k záveru roku, nie teraz pred návštevou rímskeho biskupa. Povedal tiež, že Benedikt XVI. nebude v Česku hovoriť po nemecky. Dôvodom sú historické súvislosti, ktoré by sa mohli vynárať najmä starším občanom. V nemčine sa však bude rozprávať s prezidentom Klausom, ktorý nemecky vie a sám to žiadal.

Vypočujte si celú reláciu s Kardinálom Miloslavom Vlkom v Českom rozhlase.

Okrem návštevy pápeža čaká kardinála Vlka pred odchodom z úradu ešte jedna veľká udalosť - predčasné voľby. K nim chystá biskupská konferencia pastiersky list. „My do straníckej politiky, samozrejme, nevstupujeme. Ale do politiky, ktorá je obecnou záležitosťou, o tom chceme hovoriť, to je naše právo,“ vyjadril sa kardinál.

Podľa Mladej Fronty Dnes Vlk vyzval už pred voľbami do Európskeho parlamentu ľudí, aby nevolili politikov, ktorí rozbili koaličnú vládu. Pred voľbami v roku 2006 zas veriacim doporučil, aby nevolili KSČM pre prenasledovanie cirkvi za bývalého režimu.

Kardinál Miloslav Vlk je pražským arcibiskupom od roku 1991. Pápež Ján Pavol II. mu udelil titul kardinála o tri roky neskôr. Vo vrcholovej cirkevnej funkcii rokoval so všetkými ponovembrovými vládami. Medzi najväčšie kauzy patrila zmluva medzi štátom a cirkvou, majetkové spory so štátom a zmluva s Vatikánom.

Pavol Rábara
Foto: kardinal.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo