Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. február 2016

O týždeň si zvolíme nových poslancov, NRSR by mala zasadnúť do 4.apríla

Marcové voľby budú v poradí deviate parlamentné voľby od Nežnej revolúcie v roku 1989.

Presne o týždeň v sobotu 5. marca sa na Slovensku otvoria volebné miestnosti a budeme si vyberať 150 poslancov Národnej rady SR. Snemovňa v novom zložení má zasadnúť do 30 dní od vyhlásenia výsledkov volieb. Podľa Ústavy SR ju zvoláva prezident. Ak to neurobí, parlament sa zíde 30. deň po vyhlásení výsledkov volieb. Oficiálne výsledky by mali byť známe 6. marca. Ustanovujúca schôdza parlamentu by sa tak mala konať najneskôr 4. apríla.

Marcové voľby budú v poradí deviate parlamentné voľby od Nežnej revolúcie v roku 1989. Štát vyjdú na 10,7 milióna eur. Hlasovať v nich môžu všetci občania SR, ktorí budú mať v deň hlasovania aspoň 18 rokov. Oprávnených voličov je viac ako 4,4 milióna. O ich priazeň sa uchádza 23 politických strán, hnutí a koalícií. Poslancom národnej rady sa chce stať viac ako 2800 kandidátov.

V slovenskom parlamente sedí 150 poslancov. Základný plat poslanca je pri zaokrúhlení na celé euro nahor 1961 eur. Túto sumu dostanú noví poslanci, ale o pár tisíc eur si prilepšia aj tí zákonodarcovia, ktorí v parlamente sedeli doteraz, no po voľbách sa doň už nevrátia. Podľa zákona dva mesačné platy dostane po zániku mandátu ten zákonodarca, ktorý funkciu zastával aspoň päť mesiacov až päť rokov. Tri platy patria po zániku mandátu poslancovi, ktorý bol vo funkcii viac ako päť rokov.

Poslancom, ktorí vykonávajú mandát, patria okrem spomínaného platu aj paušálne náhrady. Člen snemovne s trvalým pobytom v Bratislavskom kraji dostáva k platu 1385 eur a poslanec s trvalým pobytom mimo tohto kraja 1615 eur. K týmto sumám patria aj funkčné príplatky. Tie dostávajú len predseda a podpredsedovia NR SR a predsedovia a podpredsedovia parlamentných výborov. Šéf parlamentu dostáva necelých 498 eur, štyria jeho podpredsedovia po necelých 332 eur. Predsedovia výborov majú k platu navyše takmer 166 eur a podpredsedovia necelých 83 eur.

O miesto v parlamente bojujú tieto strany: TIP - 1, Strana moderného Slovenska - 2, OĽaNO-NOVA – 3, Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník - 4, Šanca - 5, Sme Rodina – Boris Kollár - 6, Strana zelených Slovenska - 7, Koalícia Spoločne za Slovensko - 8, Maďarská kresťanskodemokratická aliancia - 9, VZDOR-strana práce - 10, Most-Híd – 11, SNS - 12, Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia - 13, KSS - 14, SDKÚ-DS - 15, Smer-SD - 16, KDH – 17, SKOK - 18, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko - 19, #Sieť - 20, SMK - 21, Priama demokracia – 22, SaS – 23.

Inzercia

Odporúčame

KDH, Most ani #Sieť nepodpíšu SaS deklaráciu, ktorá odmieta Smer

KDH, Most ani #Sieť nepodpíšu SaS deklaráciu, ktorá odmieta Smer

KDH, Most-Híd ani #Sieť nepodpíšu Deklaráciu zodpovednosti za Slovensko, ktorá má odmietnuť spoluprácu so Smerom-SD. Na podpis ich dnes vyzval predseda SaS Richard Sulík. Podľa neho by tým strany potvrdili svoje vyhlásenia, že preferujú reformnú pravicovú vládu a ak bude možnosť ju vytvoriť, nepôjdu do koalície so Smerom-SD.

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.