Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. august 2022, 14:05

Vládna kríza

Návrhy OĽaNO sú nefunkčné. Krok späť pre nás nie je opcia, tvrdí Sulík

Návrhy OĽaNO sú nefunkčné. Krok späť pre nás nie je opcia, tvrdí Sulík

Foto: TASR/Martin Baumann

Podľa šéfa Sme rodina Borisa Kollára by mal Richard Sulík zobrať návrhy premiéra.

OĽaNO by malo na sobotňajšom rokovaní zástupcov vládnych strán ponúknuť SaS viacero návrhov a mechanizmov, ako riešiť situáciu v koalícii.

Premiér Eduard Heger ani ďalší predstavitelia vlády ich zatiaľ nešpecifikovali. Predseda Národnej rady a hnutia Sme rodina Boris Kollár však poznamenal, že na mieste lídra SaS Richarda Sulíka by návrhy zobral. Kollár s premiérom apelujú na stabilitu vlády.

Už nejde o egá, hovorí Kollár

Predseda parlamentu podotkol, že riešenie nestojí na Sme rodina ani na strane Za ľudí. „Už nejde o egá a ani o nich dvoch, tu ide o Slovensko,“ povedal na margo sporu lídrov SaS Richarda Sulíka a OĽaNO Igora Matoviča. „Sú to lídri politických strán, strán rozumu, tak nech ten rozum majú,“ podčiarkol. Upozornil na aktuálnu ekonomickú a energetickú krízu.

OĽaNO podľa slov Kollára prichádza s množstvom návrhov riešení a mechanizmov, ktoré chce SaS ponúknuť. Na Sulíkovom mieste by ponuku zobral, no bližšie ju nešpecifikoval.

V súvislosti s odchodom Matoviča z vlády poznamenal, že ak by premiér následne nepoložil funkciu, vláda by mohla byť funkčná. Upozornil pritom, že po jeho odchode z vlády by sa spor len preniesol do parlamentu. Podotkol tiež, že nemôže mať jedna strana opakovane podobnú požiadavku.

Premiér si nemyslí, že sobotné rokovanie bude finálne. Verí však, že partneri si uvedomujú svoju zodpovednosť. Iný scenár ako zotrvanie štvorkoalície nepripúšťa. Na otázky o rekonštrukcii vlády odpovedal, že výmeny na postoch znamenajú aj spomalenie procesov.

„Vláda potrebuje byť stabilná, na tom intenzívne pracujem. Budem robiť všetko pre to, aby som stabilitu občanom poskytol a aby som stabilitu poskytol aj v parlamente,“ uviedol.

Inzercia

Zopakoval, že na rokovanie príde s viacerými návrhmi na riešenie, keďže SaS zatiaľ nepriniesla návrh novej koaličnej zmluvy. Na margo požiadavky SaS na odchod Matoviča z vlády poznamenal, že ani jej naplnením by parlamentná matematika nevychádzala. Nepovedal však, či by v prípade odchodu Matoviča z vlády opustilo koalíciu hnutie OĽaNO alebo by on ako premiér podal demisiu.

Sú to iba formálne návhry, tvrdí SaS

SaS hovorí, že zmeny v koaličnej zmluve, ktoré chce predstaviť premiér, nie sú riešením bez odchodu Matoviča.

Tvrdí, že koaliční partneri prichádzajú na rokovania iba s formálnymi návrhmi, namiesto toho, aby brali podanie demisie s plnou vážnosťou.

„Hnutie OĽaNO ignorovalo, keď sme Igora Matoviča varovali, že naša trpezlivosť nie je nekonečná. Taktiež ignorovali fakt, keď som ministra financií v prítomnosti Eduarda Hegera varoval, že zažije fiasko, ak prelomia s fašistami veto prezidentky,“ povedal Richard Sulík.

„Teraz predstavitelia OĽaNO ignorujú našu požiadavku na odchod Igora Matoviča a namiesto toho prichádzajú s nefunkčnými návrhmi fungovania koalície, ako sú napríklad tresty za útoky. Je to pritom Igor Matovič, ktorý na druhý deň po rokovaniach začal s útokmi dokonca aj na megainvestíciu Volvo a ktorý po paktovaní s fašistami a rozvrate verejných financií, na rozdiel od nás, je stále prilepený na svojej stoličke. Krok späť preto pre nás nie je opcia,“ dodal.

Požiadavkou SaS je podľa podpredsedu strany Branislava Gröhlinga koalícia bez Igora Matoviča. „Ak je prioritou našich partnerov Slovensko, očakávam, že si pred zajtrajším rokovaním dajú na misku váh odchod štyroch ministrov SaS z vlády vs funkcia pre Igora Matoviča. Znamenalo by to odchod tých, ktorí presadzujú reformy v súdnictve, školstve, riešia energetickú krízu či kvalitne zastupujú našu krajinu v zahraničí. Náročné chvíle vyžadujú ťažké rozhodnutia a ja verím, že takéto rozhodnutie príde aj od predstaviteľov OĽaNO,“ uviedol.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Vyhlásiť, že profesionálny Smerák Pellegrini je de facto lepší premiér ako Heger, je popretím všetkého, za čo sme v opozícii bojovali, a ospravedlňovaním všetkých kšeftov a zlodejín, ktoré sa diali aj za Fica, aj za Pellegriniho. A som presvedčená, Rišo, že aj opozičná politika sa dá robiť so cťou,“ odkázala Richardovi Sulíkovi ministerka pre investície a šéfka Za ľudí Veronika Remišová.

pred 3 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.