Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. august 2022, 10:51

Ambulancie kritizujú, že nie sú súčasťou návrhu zvýšenia platov

Na zvýšenie miezd sestier nemajú zdroje a bez nich budú musieť ambulancie zavrieť.

Ambulantní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti kritizujú, že nie sú súčasťou návrhu zvýšenia platov. Na zvýšenie miezd sestier nemajú zdroje a bez nich budú musieť ambulancie zavrieť. Skonštatoval to prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth v reakcii na návrh zvýšenia miezd sestier v nemocniciach.

„Napriek tomu, že zvýšenie platov sestrám prajeme a považujeme ho za nevyhnutné, ostro protestujeme proti riešeniam, ktoré cielene vynechávajú ambulantný sektor,“ skonštatoval. Podotkol, že ambulantní poskytovatelia pokrývajú približne 60 percent zdravotnej starostlivosti, no sú systematicky vystavovaní prístupu, ktorý vedie k rozkladu celého sektora.

Na zvýšenie miezd sestrám podľa Šótha nemajú ambulantní poskytovatelia zdroje. Upozornil, že bez sestier budú musieť ambulancie zavrieť. „Dvere pre pacientov budú musieť zavrieť aj naše agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Ich činnosť je postavená výlučne na sestrách, ktoré nebudú môcť zaplatiť tak, aby konkurovali nemocniciam,“ zdôraznil.

Skritizoval i stanovisko ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO), že financovanie ambulantného sektora stojí na úrovni rokovaní medzi zdravotnými poisťovňami a samotnými poskytovateľmi. „To, že nás odkazujú na rokovania so zdravotnými poisťovňami, navyše s dôvetkom, že dohoda bude závisieť od rozpočtu, považujeme za vrchol arogancie,“ dodal.

Návrh zvýšenia platov sestrám v ústavných zdravotníckych zariadeniach predstavili vo štvrtok Lengvarský a minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Koeficient minimálnej mzdy sestrám bez praxe by sa mal podľa návrhu zvýšiť z 0,89 násobku na jedennásobok priemernej mzdy, pri sestrách so špecializáciou zase z 1,06 na 1,1 násobku priemernej mzdy. Platy sa majú odvíjať aj od odpracovaných rokov. Má to byť predmetom verejnej diskusie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Cenu plynu chceme zastropovať na úrovni, ktorá bude komfortná pre dodávateľov aj pre odberateľov. Povedal to minister hospodárstva Karel Hirman. Ide o štandardnú burzovú operáciu, ktorá pri neprirodzených výkyvoch a špekulatívnych operáciách umožňuje vypnúť burzu a umožňuje, aby sa s komoditou obchodovalo za zastropovanú cenu. „Stropom na plyn znížime aj cenu elektriny,“ dodal Hirman.

pred hodinou

Európska komisia dostala od energetických ministrov členských krajín jasnú úlohu, aby čo najskôr pripravila mechanizmus zastropovania cien plynu, ktorý sa do Európy dováža plynovodmi. Uviedol minister hospodárstva Karel Hirman. Zároveň má Komisia pripraviť aj nový systém cenotvorby aj pre skvapalnený zemný plyn, ktorý sa do Európy dostáva cez prístavné terminály. Deje sa tak na základe požiadavky 15 členských krajín vrátane Slovenska.

pred 2 hodinami

Hraničnými priechodmi prešlo v sobotu na vstupe do Slovenskej republiky 3243 osôb. O dočasné útočisko požiadalo 6  žiadateľov. Naopak, na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň 3641 ľudí, informuje ministerstvo vnútra. Celkovo prišlo na Slovensko od 24. februára z Ukrajiny 850 004 osôb, späť sa doteraz vrátilo 619 650 ľudí. Dočasné útočisko získalo od 1. marca tohto roku 95 788 občanov Ukrajiny.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.