Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. august 2022, 09:40

Kauza Fatima

Jankovská sa pri príchode na súd rozplakala, pojednávanie odročili

Jankovská sa pri príchode na súd rozplakala, pojednávanie odročili

Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Dôvodom odročenia bolo nedodržanie lehoty na prípravu.

Okresný súd v Trnave odročil proces v kauze trenčianskeho baru Fatima, kde čelí obžalobe aj bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská, na 7. septembra. Dôvodom je nedodržanie lehoty na prípravu.

„Hlavné pojednávanie bolo odročené z dôvodu, že neboli splnené zákonné procesné podmienky na jeho vykonanie,“ priblížila pre TASR hovorkyňa Krajského súdu Trnava a okresných súdov v jeho obvode Jana Kondákorová.

Ako ďalej uviedla, hlavné pojednávanie bolo okrem 7. septembra odročené aj na 13. októbra a 6. decembra 2022. Podľa Denníka N sa Jankovská pri príchode na súd rozplakala a pred začiatkom pojednávania jej prišlo nevoľno.

Okrem bývalej štátnej tajomníčky čelia obžalobe pre zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer a Peter Vasko. 

Obžalobu podal na OS Trenčín vlani v auguste prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu rozhoduje tento prípad OS Trnava.

Obžaloba nemala byť podľa advokáta Jankovskej Petra Erdősa nikdy podaná. Argumentuje, že klientke nebolo pred jej podaním umožnené preštudovanie vyšetrovacieho spisu.

„Ona sa toho nevzdala, ona to chcela využiť a nebolo jej to umožnené,“ zdôraznil a zároveň spochybnil obsah obžaloby.

Jankovská v piatok síce prišla na súd, ale podľa Erdősa nie je vzhľadom na svoj zdravotný stav spôsobilá zúčastňovať sa na pojednávaniach. „Stav je trvalo nepriaznivý,“ podotkol. Ako ďalej uviedol, znalecké posudky o zdravotnom stave Jankovskej nekonštatujú nespôsobilosť vnímať zmysel a účel trestného konania.

Inzercia

Reakcia špeciálnej prokuratúry

Zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár v reakcii na obhajcu Petra Erdősa tvrdí, že bývalá štátna tajomníčka je podľa znaleckých posudkov schopná účasti na úkonoch trestného konania. Mala tiež zachované právo na obhajobu.

Vyjadrenia Erdősa označil Masár za nepravdivé a zavádzajúce. Poukázal na to, že Jankovská mala počas vyšetrovania v uvedenej trestnej veci plne zachované právo na obhajobu pred vyšetrovateľom, mala možnosť sa dvakrát ku stíhanému skutku vyjadriť, rovnako mala ona a aj jej obhajca zachované právo na nazeranie do vyšetrovacieho spisu.

„Taktiež mala plne zachované právo na podávanie sťažností, žiadostí a návrhov, čo opakovane aj využila, pričom na všetky tieto podania bolo v súlade so zákonom a súdnou praxou reagované,“ dodal v stanovisku, ktoré TASR poskytol hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Obhajoba mala podľa neho zachované aj právo na navrhovanie dôkazov. „Je nepravdivé tvrdenie, že toto právo nemohla využiť,“ zdôraznil zástupca špeciálneho prokurátora.

Ďalej uviedol, že vyšetrovateľ poskytol Jankovskej dva samostatné termíny na štúdium vyšetrovacieho spisu. „Na týchto sa však bez riadneho ospravedlnenia nezúčastnila, rovnako ani jej obhajca,“ povedal s tým, že sa už počas vyšetrovania chcela obvinená zúčastniť na vyšetrovacích úkonoch. 2Avšak súčasne sa z týchto ospravedlňovala, pritom žiadne relevantné ospravedlnenie do júna 2021 (napríklad lekársku správu) nepredložila,“ podotkol.

Moniku Jankovskú, ktorá údajne za úplatok odsúdila Ondreja Janíčka, obvinili v kauze prevodu baru Fatima na jeseň 2020. V marci 2020 ju zadržali v rámci akcie Búrka a potom ju obvinili aj v rámci akcie Víchrica.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.