Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. august 2022, 16:56

Eurokomisia ponúkla odbornú pomoc Poľsku a Nemecku pri skúmaní úhynu rýb v Odre

Európska únia je mimoriadne znepokojená touto ekologickou katastrofou.

Európska komisia (EK) vo štvrtok ponúkla Nemecku a Poľsku, že vyšle svojich vlastných expertov, aby pomohli pri identifikácii príčinu úhynu viac ako 100 ton rýb v rieke Odra v posledných dňoch. Informuje spravodajca TASR v Bruseli.

Ako uviedol hovorca eurokomisie, stanovenie príčiny a prijatie najvhodnejších opatrení je „mimoriadne dôležité a naliehavé“ a to v záujme ochrany prírody, ako aj pre rybolov, poľnohospodárstvo či dovolenkárov.

„Komisia je mimoriadne znepokojená touto ekologickou katastrofou,“ uviedol hovorca exekutívy Európskej únie.

Masový úhyn rýb v rieke Odra na hraniciach medzi Poľskom a Nemeckom je ešte potrebné objasniť. Podľa nemeckých úradov ho zapríčinila kombinácia viacerých faktorov vrátane tepla, nízkeho prietoku a prítomnosti toxických látok.

K zlyhaniu pravdepodobne došlo aj pri prenose informácií medzi oboma krajinami, píše tlačová agentúra Belga. Oznámenie poľských úradov o situácii sa do Nemecka dostalo len minulý štvrtok, keď už na poľskom úseku situáciu niekoľko dní zaznamenávali a sledovali. Poľsko upozornilo, že doteraz nebola zistená žiadna podozrivá toxická látka vo vodách Odry. A nič podozrivé nepotvrdili ani ani rozbory vody v nemeckých laboratóriách.

Exekutíva EÚ privítala zriadenie spoločnej expertnej skupiny medzi Nemeckom a Poľskom a obom krajinám odkázala, že v prípade potreby je ochotná vyslať vlastných expertov, aby spolupracovali s už vytvorenou skupinou odborníkov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.