Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. august 2022, 15:53

Spolupráca Smeru s Republikou

Fico ďakuje Uhríkovi, podpisy za referendum odovzdajú prezidentke budúci týždeň

Fico ďakuje Uhríkovi, podpisy za referendum odovzdajú prezidentke budúci týždeň

Uhrík s Ficom si podávajú ruky. Reprofoto - Facebook/Robert Fico

Hnutie Republika je podľa šéfa Smeru „za čisté, demokratické a právne riešenie vládnej krízy“, keďže dodalo takmer 50-tisíc podpisov.

Petičný výbor by mal odovzdať vyzbierané podpisy za referendum o predčasných voľbách prezidentke Zuzane Čaputovej v stredu. Uviedol to šéf petičného výboru Igor Melicher zo Smeru s tým, že na tomto termíne sa predbežne dohodli s prezidentskou kanceláriou.

„Pätnásteho augusta sme ukončili zber podpisov v uliciach, kde sme mali tímy,“ uviedol Melicher s tým, že ešte dodatočne chodí niekoľko podpisov poštou. Podľa jeho slov ich vyzbierali zatiaľ do 400-tisíc, no presné číslo povedia pri ich odovzdávaní.

Referendum je podľa Fica jedinou demokratickou cestou z vládnej krízy

„Referendum o demisii vlády a zmene Ústavy SR je jedinou demokratickou cestou, ako vyriešiť hlbokú krízu, do ktorej Slovensko dostala neschopná a rozhádaná vládna koalícia,“ uviedol líder opozičného Smeru Robert Fico.

Vo videu na sociálnej sieti s predsedom hnutia Republika Milanom Uhríkom vyzval prezidentku, aby sa ho nepokúsila zmariť. Takmer pol milióna ľudí ju podľa Ficových slov žiada, aby čo najskôr referendum vyhlásila.

„Veríme, že prezidentka sa opäť nespreneverí svojmu úradu a nepokúsi sa referendum zmariť, ako to urobila minulý rok, keď ju o vyhlásenie referenda žiadalo viac ako 600-tisíc ľudí,“ uviedol Fico.

OPOZIČNÉ STRANY V TOM MAJÚ ÚPLNE JASNO.

OPOZIČNÉ STRANY V TOM MAJÚ ÚPLNE JASNO. Jediný spôsob, ako demokraticky zosadiť túto vládu, je cez úspešné referendum!

Uverejnil používateľ Robert Fico Štvrtok 18. augusta 2022 Zdieľať

Uhrík dodal, že Republika sa k iniciatíve pridala preto, lebo iba kultivovanou a konštruktívnou opozičnou spoluprácou možno docieliť zmenu. Je presvedčený, že koaliční poslanci za ukončenie volebného obdobia Národnej rady SR nezahlasujú, preto ich k tomu treba demokratickým spôsobom dotlačiť.

Fico ďakuje za 50-tisíc podpisov od Uhríka

„Ďakujem každému jednému občanovi, ktorý petíciu podpísal, ako aj každej politickej strane, ktorá sa na zbere podpisov v náročných politických a klimatických podmienkach zúčastnila,“ dodal šéf Smeru.

Inzercia

Fico tiež uviedol, že hnutie Republika prispelo takmer 50-tisíc podpismi. Politické zoskupenie, ktoré vzišlo z ĽSNS, tak dalo podľa šéfa Smeru „jasne najavo, že je za čisté, demokratické a právne riešenie vládnej krízy.“

„Je nám jasné, že poslanci vládnej koalície za predčasné voľby sami dobrovoľne nezahlasujú, a nepripravia sa o teplé miestečká, preto ich musíme k odchodu spoločne, demokratickou cestou dotlačiť,“ povedal vo videu Uhrík.

Prezidentka už avizovala, že s otázkou o bezodkladnej demisii vlády by sa obrátila na Ústavný súd SR. Vykazuje podľa nej znaky neústavnosti. Ak by súd skonštatoval, že daná časť nie je v poriadku, vyhlásila by referendum len o možnosti skrátenia volebného obdobia.

Referendum v zmysle Ústavy SR vyhlasuje prezident SR, ak o to petíciou požiada aspoň 350-tisíc občanov. Vyhlásiť ho má hlava štátu do 30 dní od prijatia petície občanov.

Koalícia môže Fica v predčasných voľbách predbehnúť

Šéf parlamentu Boris Kollár cez víkend Ficovi povedal, že jeho koaliční partneri ho môžu predbehnúť a predčasné voľby vyvolajú skôr, ako ich on dosiahne cez referendum.

„Ideme do ťažkej, najťažšej doby a ideme sa vadiť, kto kde bude sedieť. Potrebujeme okamžite vyriešiť elektrickú energiu pre ľudí, potrebujeme, aby si mohli kúpiť jedlo a nemuseli mrznúť alebo hladovať,“ vyhlásil líder Sme rodina.

Poukázal tiež na to, že sú tu „dve egá a ani jeden nechce ustúpiť“. Ku koaličnému stretnutiu v hoteli Bôrik Kollár povedal, že sa na ničom nedohodli. „Nedá sa byť trochu tehotný, nedá sa aj kakať, aj sa maľovať,“ povedal na margo stretnutia.

Dnes treba vedieť

pred hodinou
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.