Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. august 2022, 11:20

Ruské jednotky podľa Moskvy nemajú v záporožskej elektrárni ťažké zbrane

Ruské jednotky podľa Moskvy nemajú v záporožskej elektrárni ťažké zbrane

Foto – Twitter

Ukrajinský prezident Zelenskyj však opätovne vyzval Moskvu na stiahnutie vojakov zo záporožskej elektrárne. Ruské ministerstvo obrany zároveň obvinilo Kyjev, že počas návštevy šéfa OSN plánuje provokáciu, ktorá by Rusko vykreslila ako pôvodcu katastrofy.

Ruské jednotky v Záporožskej atómovej elektrárni na juhu Ukrajiny nemajú ťažké zbrane. Vo štvrtok to vyhlásilo ruské ministerstvo obrany, ktoré zároveň obvinilo Kyjev, že plánuje „provokáciu“. 

„Ruské jednotky nemajú ťažké zbrane ani v areáli elektrárne, ani priľahlých oblastiach. Prítomní sú tam iba vojaci,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Rusko ďalej obvinilo Kyjev, že počas blížiacej sa návštevy generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa na Ukrajine plánuje provokáciu, ktorá by údajne Moskvu vykreslila ako pôvodcu „človekom spôsobenej katastrofy v elektrárni“.

Ministerstvo obrany zároveň dodalo, že Ukrajina v okolí záporožskej elektrárne rozmiestňuje svoje jednotky a v piatok ju plánuje ostreľovať z blízkeho mesta Nikopol, pričom uviedlo, že „zodpovednosť za ostreľovanie bude pripísaná ruskej armáde“.

Zelenskyj opätovne vyzval Moskvu na stiahnutie vojakov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opätovne vyzval Moskvu, aby Ruskom okupovanú Záporožskú atómovú elektráreň okamžite vrátila Ukrajine. V noci na štvrtok to uviedol na sociálnej sieti Telegram. 

„Ruská armáda sa musí stiahnuť z areálu atómovej elektrárne a všetkých priľahlých oblastí, rovnako odtiaľ musí odstrániť aj svoje vojenské vybavenie,“ napísal Zelenskyj. Dodal, že sa tak musí stať „bezpodmienečne a čo najskôr“.

Inzercia

Najvyšší ukrajinský predstaviteľ súčasne oznámil, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), ukrajinskí diplomati i vedci pracujú na tom, aby záporožskú elektráreň mohla navštíviť skupina expertov z MAAE.

„Iba totálna transparentnosť a kontrolovaná situácia v Záporožskej atómovej elektrárni zaručí Ukrajine, medzinárodnému spoločenstvu a organizácii MAAE postupný návrat k normálnej jadrovej bezpečnosti,“ dodal Zelenskyj.

Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorá je najväčšia svojho druhu v Európe, obsadili počas invázie ruské jednotky. Zariadenie sa počas uplynulých dní stalo terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňujú Kyjev s Moskvou. Generálny tajomník OSN Guterres v súvislosti so situáciou varoval pred jadrovou katastrofou a vyzval na demilitarizáciu danej oblasti.

Aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu povedal, že v Záporoží je potrebné urýchlene umožniť návštevu expertov z MAAE. Práve táto návšteva bude jednou z tém stretnutia Zelenského s Guterresom a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoğanom, ktoré je naplánované na štvrtok v meste Ľvov.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

„Vyhlásiť, že profesionálny Smerák Pellegrini je de facto lepší premiér ako Heger, je popretím všetkého, za čo sme v opozícii bojovali, a ospravedlňovaním všetkých kšeftov a zlodejín, ktoré sa diali aj za Fica, aj za Pellegriniho. A som presvedčená, Rišo, že aj opozičná politika sa dá robiť so cťou,“ odkázala Richardovi Sulíkovi ministerka pre investície a šéfka Za ľudí Veronika Remišová.

pred 2 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.