Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. august 2022, 10:09

Americký biskup reaguje na článok od The Atlantic o modlitbe ruženca

Americký biskup reaguje na článok od The Atlantic o modlitbe ruženca

Biskup Robert Barron. Foto: Flickr

Autor textu ruženec označil za „extrémistický symbol“, ktorý má pre „radikálne tradicionalistických katolíkov“ militaristický význam.

Biskup Robert Barron, ktorý sa venuje internetovej evanjelizácii, v novom videu zareagoval na článok amerického magazínu The Atlantic, ktorý ruženec označil za extrémistický symbol.

Autor textu Daniel Panneton uvádza, že ruženec sa na internete stal symbolom boja proti širšej akceptácii LGBTQ životného štýlu v rámci Katolíckej cirkvi a ďalším progresívnym ideám. „V tých rukách je všetkým možným, len nie posvätným,“ napísal.

Spomína aj výrok pápeža Františka, ktorý v roku 2020 uviedol, že „neexistuje cesta k svätosti bez duchovného boja“.

Biskup Barron uznal, že môžu existovať nejakí „čudáci na extrémnej pravici“, ktorí asociujú ruženec so svojimi ideami, ale daný článok bol podľa neho „kolosálne hlúpy“, pretože s „bezhlavým militarizmom“ spájal modlitbu ruženca ako takú.

Autor článku upozorňoval na katolícke používanie frázy „duchovný boj“, ale Barron uviedol, že táto fráza nemá nič do činenia so „zbraňami a nožmi“, ale s „modlitbou, pôstom a almužnou“.

Inzercia

„Nemá to nič do činenia s pravicovým alebo ľavicovým extrémizmom,“ uviedol biskup.

Potom však povedal, že by chcel upozorniť na problém, ktorý je „hlboko v americkej kultúrnej DNA“, a tým je antikatolicizmus.

„Pozrite sa na založenie našej republiky alebo na 19. storočie. Často sa pod rúškom ochrany amerických hodnôt alebo amerického nacionalizmu nachádzala hlboká antipatia voči Katolíckej cirkvi,“ povedal a dodal, že v súčasnosti sa maskou antikatolicizmu stal „wokizmus“.

Svojich divákov vyzval, aby boli vo veci tohto fenoménu vnímaví a aby sa za autorov daného komentára pomodlili modlitbu ruženca. So smiechom dodal, že pozitívnou stránkou celej situácie je to, že vďaka článku narástla popularita tejto modlitby.

Biskup Barron vedie diecézu Winona–Rochester v americkom štáte Minnesota.

Dnes treba vedieť

pred 13 minútami

Inflácia v eurozóne je čoraz väčšia a hospodársky rast slabne, keďže blok zápasí s následkami ruskej vojny na Ukrajine. "Vidíme, že v 3. a vo 4. štvrťroku dochádza k výraznému spomaleniu hospodárstva a môžeme sa ocitnúť s rastom blízko nule," vyhlásil viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guindos. (tasr)

pred 27 minútami

Francúzsko bude "pozorne" sledovať rešpektovanie práva na interrupciu i ďalších ľudských práv v Taliansku po volebnom víťazstve krajne pravicovej vodkyne Giorgie Meloniovej. Uviedla to francúzska premiérka Élisabeth Borneová. Meloniová vyhlásila, že chce "poskytnúť ženám, ktoré si myslia, že potrat je ich jedinou voľbou, právo rozhodnúť sa inak". (tasr)

pred 36 minútami

Slovensko sa stalo majstrom sveta v skladaní šachových skladieb. Celkovo bojovalo o titul 33 krajín, na druhom mieste skončila Ukrajina a na treťom Nemecko. Výsledky v poradí 11. svetovej súťaže zverejnila Svetová organizácia v kompozičnom šachu. (tasr)

pred hodinou

Ruská armáda zaútočila dronmi na vojenský objekt na juhu Ukrajiny, k obetiam na životoch nedošlo​. "V dôsledku rozsiahleho požiaru a výbuchu munície bola zorganizovaná evakuácia civilného obyvateľstva," uviedlo velenie ukrajinských ozbrojených síl vo vyhlásení zverejnenom na platforme Telegram. (tasr)

pred hodinou

Obyvatelia Nového Zélandu si pripomenuli úmrtie kráľovnej Alžbety II. dňom štátneho smútku, minútou ticha a oficiálnou smútočnou bohoslužbou. Nový Zéland patrí medzi 14 nezávislých štátov združených v Spoločenstve národov, ktoré uznávajú za svoju hlavu britského panovníka. (tasr)

pred hodinou

Giorgia Meloniová v príhovore po víťazstve vo voľbách povedala, že chce ako premiérka zjednotiť Taliansko. „Ak sme povolaní vládnuť tejto krajine, budeme to robiť pre každého, budeme to robiť pre všetkých Talianov a budeme to robiť s cieľom zjednotiť ľud," vyhlásila. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.