Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. august 2022, 14:32

Česká polícia zisťuje, či požiar v Českom Švajčiarsku niekto nezaložil úmyselne

Požiar vypukol 24. júla a postupne zasiahol oblasť s rozlohou viac ako tisíc hektárov.

Česká polícia zmenila kvalifikáciu prípadu požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko. Po novom ho budú vyšetrovať ako trestný čin všeobecného ohrozenia, teda či ho niekto nezaložil úmyselne. Informuje o tom spravodajkyňa TASR v Prahe na základe vyjadrenia hovorkyne hasičov Úsťanského kraja Elišky Kubíčkovej.

Pôvodne bol prípad kvalifikovaný ako všeobecné ohrozenie z nedbanlivosti. Podľa Kubíčkovej sa hasičom podarilo získať nové informácie a dôkazy, na základe ktorých sa rozhodli kvalifikáciu činu zmeniť. Hovorkyňa však nechcela špecifikovať, na základe akých informácií k tomu došlo. Podľa jej slov by mohli ohroziť alebo zmariť priebeh trestného konania.

„V súčasnosti vykonávame obhliadnutie miesta činu v jednotlivých sektoroch s cieľom zistiť kriminalistické ohnisko požiaru. Spolupracujeme s vyšetrovateľmi hasičov,“ uviedla hovorkyňa. Vyšetrovanie môže trvať ešte niekoľko týždňov až mesiacov, dodala.

Aktuálne na mieste hliadkujú dobrovoľní hasiči, ktorých zazmluvnila správa národného parku. V prípade potreby môžu zasiahnuť aj profesionálni hasiči, ktorí majú v obci Mezní Louka dočasnú stanicu. „Hasičský záchranný zbor (HZS) koordinuje celkovú činnosť, poskytuje technologickú podporu dronovým prieskumom, hadicovým vedením s čerpadlami a nádržami, lezeckou skupinou a cisternovými automobilovými striekačkami,“ spresnili na Twitteri úsťanskí hasiči.

Požiar v Národnom parku České Švajčiarsko vypukol 24. júla a postupne zasiahol oblasť s rozlohou viac ako 1 000 hektárov. Pri hasení sa vystriedalo viac ako 6 000 hasičov a 400 kusov techniky. Podľa serveru Seznam Zprávy išlo o historicky najrozsiahlejší požiar v Českej republike.

Inzercia

Dnes treba vedieť

07. október 2022, 21:40
pred 40 minútami

Úrady amerického štátu Aljaška zadržali dvoch mužov ruskej národnosti, ktorí na člne preplávali viac ako 480 kilometrov z Ruska cez Beringov prieliv až na Aljašku. Podľa vyjadrenia miestnych obyvateľov Rusi utiekli pred vojenskou mobilizáciou. (tasr)

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová sa na Malte stretla s 11 prezidentmi členských krajín EÚ združených v skupine Arraiolos. "Všetci čelíme rovnakým výzvam – vysokým cenám energií, svojvoľnému znižovaniu dodávok plynu do Európy zo strany Moskvy a pokračujúcej ruskej vojne na Ukrajine," vyhlásila. Grécko, Portugalsko, Taliansko a Poľsko označila za dôležitých hráčov v preprave zemného plynu do Európy, čo môže posilniť aj energetickú bezpečnosť SR. (tasr)

pred hodinou

Kapitán argentínskej futbalovej reprezentácie Lionel Messi potvrdil, že tohtoročné MS v Katare budú jeho posledné v kariére. "Fyzicky sa cítim dobre, tento rok mám za sebou veľmi dobrú predsezónnu prípravu, čo sa mi minulý rok nepodarilo," povedal tridsaťpäťročný útočník Paríža St. Germain. Debutoval v roku 2005, na konte má 164 štartov a 90 gólov za národný tím. (tasr)

pred 2 hodinami

Národný bezpečnostný úrad varuje pred koordinovanými kybernetickými útokmi na Slovensku, za ktorými je ruská skupina anonymus.ru. "V spolupráci s bezpečnostnými zložkami štátu sme zaznamenali sériu kybernetických bezpečnostných incidentov. Útoky boli vykonané metódou zneprístupnenia služby," upozornil úrad. Cieľmi sú webové sídla bánk, úradov a menších komerčných subjektov. V prípade potreby je k dispozícii adresa incident@nbu.gov.sk. (tasr)

pred 2 hodinami

USA uvalili ďalšie sankcie na Irán v súvislosti s úmrtím 22-ročnej Mahsy Amíníovej a násilím voči účastníkom protivládnych protestov. Protesty, ktoré vypukli po smrti Amíníovej, sa v desiatkach iránskych miest konajú už od 17. septembra. Mahsu zadržali za údajne nesprávny spôsob nosenia hidžábu a po kolapse na policajnej stanici zomrela v nemocnici. Rodina a aktivisti tvrdia, že polícia použila brutálne násilie. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.