Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. august 2022, 12:28

Ukrajinská reperka na maďarskom festivale roztrhala fotku Putina s Orbánom

Pred vystúpením, ktoré sledovalo niekoľko stoviek divákov, vyzývala na skandovanie hesla Shame on Russia! (Hanba Rusku!)

Koncert ukrajinskej reperky Aliny Pašovej na hudobnom festivale Sziget 2022 v Budapešti sa v pondelok popoludní niesol v znamení tvrdého politického postoja voči Rusku. Píše o tom spravodajský server Telex.hu, podľa ktorého v rámci svojho vystúpenia na javisku Európa Színpad umelkyňa roztrhala fotografiu maďarského premiéra Viktora Orbána, ako si podáva ruku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Pred vystúpením, ktoré sledovalo niekoľko stoviek divákov, vyzývala na skandovanie hesla Shame on Russia! (Hanba Rusku!) Počas koncertu sa premietali fotografie zbombardovaného Mariupola a zranených detí a neskôr aj videoodkazy ukrajinských mladých ľudí účastníkom festivalu.

Telex.hu pripomína, že na šesťdňovom festivale, ktorý sa v pondelok skončil, vystupovali ruskí i ukrajinskí umelci. Hlavný organizátor podujatia Tamás Kádár v tejto súvislosti v máji vyhlásil, že na festivale nebude žiadne kultúrne embargo.

„Sziget aj naďalej stojí na strane mieru, odsudzuje ruskú agresiu a podporuje Ukrajincov akciami i osvetovými kampaňami,“ dodal.

Alina Pašová minulý týždeň označila za cynizmus, že maďarskí organizátori podporujú Ukrajinu, súčasne však umožnia vystúpiť ruským hudobníkom. Na Facebooku uviedla, že zvažovala účasť na festivale, napokon však došla k záveru, že pre Ukrajinu by bolo väčšou stratou, keby na takomto festivale chýbal ukrajinský hlas, než ako by malo byť na ňom počuť hlas Rusov.

Festival Sziget na budapeštianskom Starobudínskom ostrove (Óbudai sziget) patrí medzi najlepšie európske festivaly so stovkami vystupujúcich umelcov. Kádár pre agentúru MTI uviedol, že na tohtoročný 28. ročník festivalu Sziget prišlo dovedna 450-tisíc návštevníkov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Vo veku 79 rokov zomrel bývalý generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Jozef Tkáčik. V roku 1994 sa stal riaditeľom filharmónie a v rozmedzí rokov 2000 až 2004 tu na základe menovania vtedajšieho ministra kultúry pôsobil ako generálny riaditeľ. Posledná rozlúčka sa uskutoční v stredu o 14.45 h v bratislavskom krematóriu. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.