Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. august 2022, 20:28

Kysučan dostal za extrémizmus 20 mesiacov väzenia

Dávid Kúrňava bol už v minulosti za extrémizmus potrestaný. Okrem iného za to, že v auguste 2015 zverejnil na internete inzerát s ponukou odmeny 25 eur za postrieľanie migrantov.

Kysučan Dávid Kúrňava dostal za extrémizmus úhrnný nepodmienečný 20-mesačný trest odňatia slobody. V pondelok popoludní o tom rozhodla samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné.

Trest by si mal odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň dostal trest prepadnutia veci - trička, rúška a dvoch mobilných telefónov.

Súd uznal Kúrňavu za vinného z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd a z prečinu prechovávania extrémistického materiálu. "Súd z obžaloby vypustil niektoré jej body," ozrejmila sudkyňa Pamela Záleská.

K časti spáchaných skutkov sa Kúrňava počas pojednávania priznal. Súd to však nebral do úvahy ako poľahčujúcu okolnosť. Záleská zdôraznila, že k čiastkovému priznaniu prišlo až pod ťarchou dôkazov.

U obžalovaného preto prevažovali podľa jej slov priťažujúce okolnosti. Ako ďalej uviedla, uloženie podmienečného trestu odňatia slobody či iného alternatívneho trestu neprichádzalo do úvahy, lebo prišlo u obžalovaného k recidíve konania po relatívne krátkom čase.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhoval uloženie nepodmienečného trestu odňatia slobody a zaradenie obžalovaného do ústavu so stredným stupňom stráženia. "Ak som sa aj dopustil nejakého trestného činu, nespáchal som ho úmyselne," vyhlásil ešte po skončení sa dokazovania Dávid K. Obe strany si ponechali lehotu na podanie odvolania.

Sudkyňa zdôraznila, že obžalovaný aj na základe toho, že už bol v minulosti potrestaný, musel mať vedomosť o protiprávnosti svojho konania. "Minimálne dvakrát mu bolo v rámci predošlých súdnych konaní vysvetlené, kde sú hranice," podotkla Záleská.

V minulosti už bol Dávid Kúrňava za extrémizmus právoplatne potrestaný. Okrem iného za to, že v auguste 2015 zverejnil na internete inzerát s ponukou odmeny 25 eur za postrieľanie migrantov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.